Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Compilator OJI 2007  (Citit de 3320 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
axl_gnr
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« : Martie 02, 2007, 17:53:29 »


 La Olimpiada Judeteana se va folosi acelasi compilator pentru sursele .cpp ca cel de pe infoarena?
Memorat
megabyte
Client obisnuit
**

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 02, 2007, 18:36:33 »

 La OJI se va folosi borland c 3.1 Thumb down, in care nu poti sa aloci mai mult de 64 KB , iar cel de pe infoarena este compilator de gnu (gcc si g++) , asa ca trebuie sa fii atent la cat aloci .
  Un profesor de info imi zicea ca putem fi dati in judecata ca nu avem liceente de borland si ca ar trebui sa se puna si la OJI gcc.
Ar fi super sa puna si la OJI compilatoare de gnu, dar faza cu datul in judecata nu prea o mai cred, bc 3.1 cred ca este abandonware.
 
Memorat

Toate computerele asteapta cu aceeasi viteza.
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 02, 2007, 20:26:03 »

Din cate stiu eu, nu mai e nevoie de licenta Borland pentru a-l folosi. Au trecut deja 15 ani de la lansarea produsului. Cat despre gcc/g++ la judeteana Huh mi-am luat de mult timp gandul de la asa ceva. Daca zici vreunui profesor mai invechit ca la judeteana compilatoarele sunt antice si pline de bug-uri, o sa-ti tranteasca o replica de genul: "Dar la ce-ti trebuie mai mult?".
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 02, 2007, 20:35:04 »

intr-adevar sunt de acord cu voi ca e cam nasoala treaba cu borlandu la oji. dar ganditi-va ca la urma urmei si solutia comisiei va fi facuta tot in borland. Deci dak stii computer science bine si ghicesti solutia corecta nu ar trebui sa ai probleme. Mai greu este ptr cei din comisie care vor fi nevoiti din cauza memoriei sa limiteze restrictiile foarte mult si nu va fi greu sa departajeze o solutie n log n de un n^2 ptr un n<=100 sa zicem.
Memorat
sigrid
De-al casei
***

Karma: 61
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 03, 2007, 18:53:14 »

eu cred ca daca e vreo problema cu limita de memorie la oji...puteti folosi si alocarea in heap  Very Happy si ati putea sa testati timpul de executie cu clock inainte sa dati sursa comisiei..oricum bafta tuturor  Smile
Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 03, 2007, 18:59:38 »

 Pai da' oricum ar fi mult mai bine sa puna gcc/g++ (desi ma indoiesc in viitorul apropiat). Unu la mana din motivul pe care l-a justificat Savin Tiberiu (ala cu N log N si cu N^2) , doi la mana e posibil cuiva sa-i vine o idee mai rapida si mai simpla care consuma un pic mai mult memeorie si trei la mana Borland-ul nu e doar invechit... e si plin de bug-uri....
Memorat
megabyte
Client obisnuit
**

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 03, 2007, 19:47:24 »

...si 4 la mana, borland c 3.1 nu are STL  Very Happy
Memorat

Toate computerele asteapta cu aceeasi viteza.
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 03, 2007, 20:48:27 »

da dar dak te gandesti oleaka logik cazul care l-am zis eu are cum sa existe (insa pot exista cazuri asemanatoare). De ce nu poate exista acel caz?? pentru ca dak ar exista o solutie n log n aceasta nu prea are cum sa consume memorie n^2 (ptr ca altfel ai face n^2 alocari de memorie ceea ce mareste complexitatea la n^2 si nu ar mai fi n log n) si dak nu poate consuma memorie n^2 atunci n-ul se poate mari Wink. Insa ce am zis eu mai sus e doar un exemplu prost ales, ptr ca sunt aproape ca exista astfel de probleme. Succes tuturor la oji oricum si sa ne vedem cu bine la oni Very Happy.

 
Citat
...si 4 la mana, borland c 3.1 nu are STL
agree with you  Thumb up

Citat
eu cred ca daca e vreo problema cu limita de memorie la oji...puteti folosi si alocarea in heap
Nu e o idee asa buna. heapul e si asa mai mic si declararea variabilelor in heap iti poate mari considerabil timpul de implementare. De ce zic asta?? ptr ca daca folosesti variabiile in heap tre sa renunti mai mult sau mai putin la recursivitate, si in anumite cazuri chiar se simte, de exemplu la backtracking, recursiv il implementezi in 2 min cu siguranta de 99% ca nu ai gresit la implementare, insa iterativ iti poate lua 10 min sa il implementezi si ink 10 min sa iti verifici greselile de implementare (poate nu e tocmai un exemplu bun dar exista si alti algoritmi care recursiv se implementeaza mult mai rapid).
« Ultima modificare: Martie 03, 2007, 21:05:47 de către Savin Tiberiu » Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 03, 2007, 20:53:14 »

Quick sort Mr. Green. Cica e un chin sa-l scrii iterativ Very Happy
Monkey
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 03, 2007, 21:06:24 »

ptr quick sort ai functia qsort care nu face parte din STL Wink.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 03, 2007, 21:09:15 »

eu cred ca daca e vreo problema cu limita de memorie la oji...puteti folosi si alocarea in heap  Very Happy si ati putea sa testati timpul de executie cu clock inainte sa dati sursa comisiei..oricum bafta tuturor  Smile

In heap nu ai memorie nelimitata; depinde de modelul de memorie la compilare. In far heap ai memorie nelimitata
Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 03, 2007, 21:19:43 »

Mda, da eu is in Pascal...  Thumb down. Si n-am functie qsort. Nu stiu daca nu este ceva prin help la Borland...  Think
Monkey
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 03, 2007, 21:30:50 »


Citat
Mda, da eu is in Pascal...  Thumb down. Si n-am functie qsort. Nu stiu daca nu este ceva prin help la Borland...  Think


cum sa nu ?? stiu ca este. Cauta prin help qsort sau ceva de genu.
Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 03, 2007, 21:38:44 »

O sa caut. Nu mi-e instalat Borlandu, dar nici nu cred ca imi merge (am incercat mai demult). Totusi, la olimpiada o sa ma folosesc de qsortu din help daca am nevoie  Evil or Very Mad (nu stiu daca se cere la a 7-a...  Think )
Monkey
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines