Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 1+1=3-1 sau despre logica elementara  (Citit de 4454 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
DigitAll
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« : Noiembrie 23, 2004, 15:58:52 »

Ipoteza
   
   Ana si Bogdan aleg individual cate un numar intreg si pozitiv pe care i-l spun Simonei ( si numai ei ): Ana ii spune 2004 si bogdan 1019. Ea le aduna si scrie suma pe tabla. alaturi scrie un alt numar tot pozitiv si intreg ales la intamplare(3023,.
 
    Ana se uita la cele doua numere si-l anunta pe Bogdan ca nu stie ce numar a ales el.
   Bogdan se uita la cele doua numare si afirma ca nu stie ce numar a ales Ana...

  Ana se uita la cele doua numere si-l anunta pe Bogdan ca inca nu stie ce numar a ales el.
   Bogdan se uita la cele doua numare si afirma ca nu stie ce numar a ales Ana...si asa mai departe.

  To Do
 
        La un moment dat, unul din ei va fi capabil sa spuna ce numar a ales celalalt? cine va castiga? ( cine va afla primul nr. celuilalt?)

        O varianta de generalizare : dandu-se cele 4 numere ( al Anei, al lui Bogdan, suma lor, si un al patrulea ales aleator - toate intrgi si pozitive) sa se afiseze cine castiga si in ce numar de runde. (! precizare: copiii au ochi albastri, sunt destepti, frumosi si corecti  Exclamation ).
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #1 : Ianuarie 07, 2005, 21:17:35 »

hmm.. cum se face ?
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 09, 2005, 13:46:29 »

digitall ar trebui sa scrii articolul Wink. Problema este interesanta si se poate include in articol si o alta, tot de genul acesta:

Se dau N numere A1, A2, .., An. Simona alege doua numere si-i spune Anei suma iar lui Bogdan produsul lor. Cei doi trebuie sa ghiceasca ce numere a ales Simona. Ana incepe prima:
Ana: "Eu nu stiu numerele!"
Bog: "Eu nu stiu numerele!"
...

Cerinta:
La un moment dat unul dintre ei va sti numerele. Dupa cate etape se va intampla acest lucru?
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
cristi8
Vizitator
« Răspunde #3 : Ianuarie 09, 2005, 14:47:16 »

Smile am rezolvat prima problema Very Happy

da.. ar fi interesant articolul... si e destul de mare demonstratia prin inductie..

hmmm.... mersi pt a 2a problema.. o sa ma gandesc si la ea maine... daca mai stie cineva probleme asemanatoare rog si eu sa posteze aici.. poate iese un articol de nota 10 (zece) din toate...
Memorat
LucAnd
Strain
*

Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 26



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Septembrie 21, 2005, 20:31:01 »

Ai rezolvat zii cum ca eu nu prea stiu cum poti deuce asa ceva ?
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines