Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Lista de algoritmi  (Citit de 6550 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Gilu
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« : Decembrie 16, 2006, 19:09:40 »

Salut, sa zicem ca vreau sa ajung la nationala anu asta...
si cum fac info numai de pe clasa a 9(sunt in a 10), iar la cerc suntem numai 4 si facem 1 la 2 saptamani si nu prea apucam sa invatam trickuri

daca se poate face un articol cu algorithmi de tot felu, sau probleme si solutii care folosesc acei algoritmi...

ca daca ma uit peste o problema de jutedeteana in 90% din cazuri nu imi vine nici o idee cum sa o fac, sau daca imi vine nu stiu cum....

e lipsa de ex sau am nevoie de mai multa documentare?

Multumesc
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 16, 2006, 21:23:49 »

Eu ti-as recomanda sa citesti din Cormen si articole din Ginfo.
Memorat

Am zis Mr. Green
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 16, 2006, 21:55:59 »

Rezolva problemele care s-au dat in anii trecuti la OJI, dupa care treci la ONI si poate mai departe.

Daca nu stii sa le rezolvi, au solutii oficiale.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 16, 2006, 22:45:47 »

    Informatica e mult mai complexa decat crezi. Eu unul nu prea iti dau vreo sansa sa ajungi si eventual sa faci ceva la nationala daca in 90 % din cazuri la problemele de OJI nu ai nici o idee. Nu prea tine scuza ca ai inceput dintr-a 9-a.
     Inainte sa te apuci de Cormen si alte carti destul de grele as zice sa-ti iei niste carti mai usurele si sa faci probleme la greu , pt ca in carti iti da si rezolvarile(as recomanda cartile cu verde si rosu pe care scrie "informatica pt grupele de performanta cl..."-nu stiu sigur cum le zice).Un site f bun e campion.edu.ro.Te duci la arhiva de pb si incepi de la gr small de pe la mijloc mai ales ca explica solutiile . E f important sa intelegi rezolvarile si daca dai de o pb mai grea sa n-o lasi pe altadata ci sa incerci s-o faci.Dupa aia te poti apuca de arhiva din infoarena si de articole Ginfo.
  Parerea mea   peacefingers


 
Citat
e lipsa de ex sau am nevoie de mai multa documentare?
  Amandoua , mai ales de documentare , daca chiar n-ai idei
« Ultima modificare: Decembrie 16, 2006, 23:01:52 de către Cotletz Ovidiu » Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
Gilu
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 16, 2006, 23:02:03 »

am exagerat nu e chiar asa Smile,anu trecut am fost printre primii 10 pe judet, si daca nu faceam o greseala minora de initializare poate ajungeam la nationala,in fine ma refeream la cele cu algoritmi, fac programare din clasa a 7, dar in pascal, si in c am facut teme  cu arbori binari si B-tree,  clase etc...

dar nu la asta ma refeream, la unele probleme iti cere un algoritm aparte (de ex Lee) care nu stiu ce e aia, stiu cum se face logic dar nu stiu implementarea

PS:am intrat pe campion, cele de pe small is prea usoare, 80% stiu sa le fac
« Ultima modificare: Decembrie 16, 2006, 23:03:50 de către Virgil » Memorat
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 16, 2006, 23:07:33 »

Ok , daca stii cum se face logic esti pe calea cea buna , iti mai trebuie exercitiu . Asa ca,  spor  Weightlift!
 
Citat
PS:am intrat pe campion, cele de pe small is prea usoare, 80% stiu sa le fac
    Atunci incepe cu Mediu . 
Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
Gilu
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 16, 2006, 23:25:22 »

nu am primit exact ce am asteptat, dar multumesc oricum
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 18, 2006, 20:40:59 »

Nici nu ai avut o cerinta clara ... deci era destul de probabiul sa nu primesti ce ai asteptat ...
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #8 : Decembrie 18, 2006, 23:27:25 »

    Informatica e mult mai complexa decat crezi. Eu unul nu prea iti dau vreo sansa sa ajungi si eventual sa faci ceva la nationala daca in 90 % din cazuri la problemele de OJI nu ai nici o idee. Nu prea tine scuza ca ai inceput dintr-a 9-a.

Exista si exceptii printre noi.
Nu cred ca Virgil a cerut pareri despre cat multe sanse ii dai. Faptul ca vrea sa ajunga la ONI e un goal care il poate motiva. Cat de greu sau de imposibil e va realiza singur daca intr-adevar doreste sa ajunga la ONI.

Deocamdata a facut primul pas. A intrebat de unde sa inceapa. Daca doresti sa-l ajuti, ajuta-l.
Avem forum sa ne ajutam, nu ca sa ne dam destepti.
« Ultima modificare: Decembrie 18, 2006, 23:29:10 de către Cristian George Strat » Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #9 : Decembrie 18, 2006, 23:31:07 »

Eu iti recomand sa faci cat mai multe probleme si sa inveti teorie din mers, pe masura ce ai nevoie.

Avem probleme aici pe infoarena dar se gasesc pe o tona de alte site-uri (vezi sectiunea cu link-uri).
Hint-uri generale (cam la ce parte din teorie sa te uiti) poti cere pe forum.
Memorat
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Decembrie 19, 2006, 13:06:54 »

    Informatica e mult mai complexa decat crezi. Eu unul nu prea iti dau vreo sansa sa ajungi si eventual sa faci ceva la nationala daca in 90 % din cazuri la problemele de OJI nu ai nici o idee. Nu prea tine scuza ca ai inceput dintr-a 9-a.

Exista si exceptii printre noi.
   Te referi la exceptii care nu stiau sa faca 90% din pb de la OJI si au ajuns sa faca multe la notionala ? Cunosc si eu multi care au inceput din a9-a si sunt f buni la informatica si de aia am zis ca, nu-i ceva anormal sa incepi dintr-a-9a si sa concurezi cu cei care au inceput dintr-a5a.Deci , daca ai inceput dintr-a noua nu inseamna ca ai un dezavantaj prea mare. Tinand cont si de faptul ca materia se ia de la zero intr-a 9-a.    
 Si ,pe langa recomandarile care le-am dat nu cred ca am omorat pe nimeni daca mi-am spus parerea mea (o sa vedem cat de intemeiata e).Mi s-a parut putin cam comic Virgil.
Daca Virgil s-a lasat de info din cauza asta sau s-a motivat mai tare e treaba lui.Nu stiu care alegere e mai buna .
Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
peanutz
Nu mai tace
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 296



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Decembrie 20, 2006, 20:34:19 »

Pai, si eu sunt tot a10-a, dar as putea sa-ti dau cateva sfaturi. Daca lucrezi aproape in fiecare zi, dar nu chestii usoare pentru nivelul tau, ci ceva care sa te puna in dificultate, totusi, ai toate sansele - depinde si de judet -. Si eu fac tot dintr-a9-a, deci cunosc problema, asta e...

Ce s-a mai dat la aX-a:

-lee... Incearca sa implementezi si alte aplicatii la lee nu numai cel clasic. Cauta pe google, tre sa fie un articol pe ginfo... erau prezentate mai multe chestii acolo(se cam da in fiecare an!).

-dinamica mai simplutza... Si aici ar intra subsir maximal ..., subsir comun a2-a siruri, suma maxima in triunghi(mai vezi prb mouse 2001 parca, si lacusta  2005 daca nu insel sau 2004).... exemplele pot continua...

-backtracking... Chiar anul trecut s-a dat prb scara la aX-a. Si chiar asa, practic, cam la orice prb se poate face back.

-combinatorica... Probabil ca o sa se dea anul asta, desi nu stiu sa se fi dat la judet. Oricum, ar trebui sa stii generari(prin back ar fi cel mai bine) si ceva formule.

-geometrie... Acum ceva distante, puncte, segmente, ecuatia dreptei nu ar trebui sa-ti ocupe mult timp... si ar putea pica oricand.

Cam astea ar fi, mai sunt si algoritmi de baza, dar care nu cred ca mai trebuie pusi....

Unde poti gasi teorie?
Poai, 3 carti ar fi de baza.. dupa parerea mea, bune:
-Emanuela Cerchez, Marinel Serban, "Culegere de probleme pentru liceu"
-Emanuela Cerchez, Marinel Serban, "Programarea in limbajul c/c++" vol 2
-Emanuela Cerchez, Marinel Serban, "Programarea in limbajul c/c++", vol 3(asta e materia de a11-a si de a12-a, dar prind bine si ceva grafuri, chiar si la a10-a)
Toate trei editura Polirom. Le poti comanda si de pe net.

A, si inca ceva... Nu te apuca de treaba in ultima luna Wink
BAFTA..
« Ultima modificare: Decembrie 20, 2006, 20:40:12 de către Andrei Homorodean » Memorat

....staind....
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 21, 2006, 14:25:27 »

 Cum s-a scris mai sus, depinde f mult de judetu' in care te aflii. In unele judete ai sanse mari de calificare si in altere ai unele...... nu chiar asa de mari.
Memorat
Gilu
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Decembrie 21, 2006, 15:16:18 »

Raspunsul dat de Andrei e cel care l-am asteptat....

La mine problema e ca am putin timp liber, incerc sa fac afaceri, scriu programe(nu probleme, stiu programare in diverse limbaje, dar la scrierea programelor pe care le fac nu am nevoie de algoritmi la nivel de olimpiade, vb de programe pentru windows-si nu gen shutdown Smile ), dar la partea de algoritmica stau 'rau', imi cer mult si de aceea trebuie sa folosesc timpul pe care il am cat mai practic de aceea am cerut o mica lista sa stiu de unde sa incep...

Stiu ca e nevoie de ex, dar din pacate daca faceam mai mult exercitu (nu stiu daca am lucrat la mai mult de 5 prb pt OJI) poate ajungeam mai departe

Citat
Mi s-a parut putin cam comic Virgil.
Daca Virgil s-a lasat de info din cauza asta sau s-a motivat mai tare e treaba lui.Nu stiu care alegere e mai buna .

Sa ma las balta nu cred ca e alegere prea buna tu ce crezi  wink, daca o sa-mi bazez toata cariera pe software mi se pare o alegere cam proasta, aici nu e vorba de performanta sa ma laud, sunt lucruri pe care imi doresc sa le port in cv, si dupa cat am auzit eu un loc bun la ONI cantareste destul de mult...dar oricum nu e destul(comunicare,cunoasterea limbajului-platformei-compilatorului...etc)

Sper sa ne vedem la ONI  Smile
Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Decembrie 21, 2006, 17:16:37 »

  O carte pe care o consider f buna pt cls X este: "Proiectarea si implementarea algoritmilor" de Mihai Oltean.
Memorat
pocaitu
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Decembrie 21, 2006, 20:21:17 »

     Daca tot vad ca ai redeschis discutia asta .....
  Eram f. nervos si obosit sambata aia cand am postat pe forum . Nush ce m-a apucat sa ma iau de oameni nevinovati.  Aha
   
Memorat

This is not a signature ! I repeat, this is not a signature !
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines