Pagini: 1 2 3 [4] 5   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Politehnica vs. UNIBUC  (Citit de 174529 ori)
0 Utilizatori şi 2 Vizitatori pe acest subiect.
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #75 : Decembrie 15, 2007, 15:52:15 »

Fiecare cu ce ii place si cum a fost crescut Smile. Eu desi sunt in pom si pomu in aer la mecanica(si din vina mea pentru ca nu am invatat singur, dar eu consider ca si profesoru a avut un rol in chestia asta venind in ultimele 5 minute; iar acum sa fim seriosi in clasa a 9-a cine e atent la ce zice "ala de la tabla" cand mai sunt 5 minute si oricum stii ca nu te asculta). Si plus ca dupa cum spuneam eu nu sunt tipul de persoana care sa lucreze din proprie initiativa
Memorat
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #76 : Decembrie 15, 2007, 18:49:55 »

    Parerea mea este ca trebuie sa alegi sectia calculatoare daca esti pasionat cu adevarat si vrei sa intelegi ce se intampla in spatele liniilor de cod pe care le scri.

Thanks.Sunt pe a XII-a si la Poli vreau sa dau. Majoritatea pe forum sunt pro-UNIBUC[ si le dau dreptate in alegerea facuta ] insa vroiam si eu o dovada ca e bine si la Poli.

Nice post! Thanks again! Thumb up
Memorat
alexandru.mosoi
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #77 : Decembrie 18, 2007, 18:42:40 »

vad ca tot va intrebati unde sa dati... eu am strans cate chestii in ultimul an si le-am scris pe un blog... imi pare rau ca nu sunt primii 2 ani acolo care chiar au fost de kkt.

http://deceurascpoli.blogspot.com/
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #78 : Martie 15, 2008, 21:14:23 »

    Parerea mea este ca trebuie sa alegi sectia calculatoare daca esti pasionat cu adevarat si vrei sa intelegi ce se intampla in spatele liniilor de cod pe care le scri.

Thanks.Sunt pe a XII-a si la Poli vreau sa dau. Majoritatea pe forum sunt pro-UNIBUC[ si le dau dreptate in alegerea facuta ] insa vroiam si eu o dovada ca e bine si la Poli.

Nice post! Thanks again! Thumb up

Trebuie să iei în calcul şi faptul că mulţi critică UPB pentru simplul fapt că e o facultate mai grea decât UNIBUC, lucru pe care nu-l poate nega nimeni. Sigur, nu cred că ăsta e singurul motiv pentru lume să dea recomandări, dar e ceva de luat în calcul.
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #79 : Martie 15, 2008, 23:08:30 »

@ greco
Ai dreptate in ce spui. Doar ca daca e sa o luam pe cinstite, orice facultate e grea daca o faci cum trebuie.Din cate am inteles, in UNIBUC e mai "simplu" pentru ca programul e oarecum mai lejer si ai timp in 4 ani de facultate sa te ocupi si de proiecte personale. (  wink )

In opinia mea, amandoua facultatile sunt bune. Desi am observat ca in ultima vreme majoritatea olimpicilor opteaza pentru UNIBUC, au fost totusi si unii care au preferat Politehnica ( Silviu Ganceanu, Liviu Ciortea, Mugurel Ionut Andreica etc ) ceea ce ma face sa cred ca e un oarecare echilibru.
Oricum, ca specializare prefer partea tehnica ( cu fizica ) decat cea teoretica ( cu matematica ), prin urmare consider ca UPB-ul mi se potriveste.

Mersi oricum de sfat. peacefingers
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #80 : Martie 15, 2008, 23:34:45 »

Un lucru e cert: poţi face treabă în oricare parte. Timpul liber de la UNIBUC poate fi folosit în alte scopuri interesante sau utile. Şi până la urmă ai dreptate, UNIBUC şi UPB nu sunt tocmai în concurenţă directă (decât prin prisma faptului că sunt alegerile tradiţionale pentru participanţii la concursuri de programare). Mai degrabă ar trebui să conteze ce domeniu ţi se potriveşte mai bine.

Sunt sigur că vei face o alegere inspirată!
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
Costache Robert
Vizitator
« Răspunde #81 : Martie 18, 2008, 10:55:55 »

vreau sa stiu, la Politehnica ,sectia calculatoare, materia de ia de la inceput/ sau de unde ai ramas in clasa a XII-a
Intreb asta pt ca proful meu de info pierde vremea la ora,( sunt cls. XI-a, si nu am facut mare lucru) si nu stiu ce am sa fac daca am sa intru la facultate.
Memorat
vladcyb1
Vorbaret
****

Karma: 33
Deconectat Deconectat

Mesaje: 166



Vezi Profilul
« Răspunde #82 : Martie 19, 2008, 22:26:12 »

Da, in primul semestru se preda C-ul de la zero. In general se prezinta doar sintaxa..adica se cam sare peste concepte gen vector, matrice, functie. Se considera stiute...oricum nu o sa ai probleme la programare. ( fa-ti probleme la fizica  Tongue )
Memorat

Vlad Berteanu
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #83 : Iulie 01, 2008, 22:08:08 »

Stie cineva pe ce data sunt inscrierile la Facultatea de Mate-Info la Unibuc?
Memorat

Am zis Mr. Green
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #84 : Iulie 01, 2008, 22:38:09 »

Poti sa te uiti pe saitul facultatii pentru a afla noutati.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Tamasionutz
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #85 : Noiembrie 21, 2008, 16:46:16 »

Sunt momentan in clasa a X-a, dar din punctul meu de vedere e bine sa stiu din timp unde ma voi duce. Vreau sa ma specializez in programare soft si web si m-am cam gandit la UNIUC cu specializare pe info ... Am citit cam ce se face acolo dintr-un post anterior al unui user Wink.

Am inceput in clasa a IX-a programarea, cu Pascalul.(prima data cand am vazut ce-i ala Pascal, a fost in Februarie 2008).

Vreau sa va intreb ce ar trebui sa fac, ca sa ajung pe acolo  Confused ? Va rog daca puteti sa-mi dati niste sfaturi despre ce ar trebui sa fac sa devin mai bun la mate si info, ca sa-mi dezvolt o gandire algoritmica eficienta ... (si sa-mi spuneti cam ce cunostinte trebuie sa am inainte de universitate pentru a-mi usura viata acolo Smile ) ...
Memorat
malex
Client obisnuit
**

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 53



Vezi Profilul
« Răspunde #86 : Decembrie 07, 2008, 01:06:42 »

salut.
Am fost si eu anul trecut in aceeasi dilema si dupa ce eram convins ca ma duc la poli, am renuntat pt a concursa intre unibuc si cibernetica. In final am ajuns la cibernetica si nu-mi prea pare rau:)
Ai timp sa lucrezi sa inveti ce vrei tu.
Memorat

Programarea e frumoasa daca o inveti logic..
xulescu
Strain


Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #87 : Februarie 11, 2009, 21:38:22 »

Salut! Sunt a 12-a si n-am nicio treaba cu fizica. Prima mea optiune este clar Unibuc. Insa as vrea sa va intreb unde ar trebui sa dau ca 'rezerva' pt. ca momentan n-am alternative. Am vazut ca Universitatea Cuza Voda de la Iasi si inca una din Timisoara ar mai fi destul de bune pe informatica si se intra si lejer cu dosar. De asemenea se pare ca si Babes din Cluj ar mai fi buna, insa nu stiu cum e cu admiterea acolo.

Ms de ajutor.
Memorat
FlowControl
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #88 : Februarie 14, 2009, 14:08:12 »

eu zic ca Babes este buna , nu pentru calitatea invatamantului sau pentru materiile predate ,ci deoarece iti lasa timp liber ca sa inveti ce trebuie invatat.
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #89 : Februarie 14, 2009, 15:03:32 »

La babes se intra pe baza de dosar, cel putin asa a fost anul trecut.
Memorat

vid...
FlowControl
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #90 : Februarie 15, 2009, 00:22:30 »

e usor de intrat la ubb , intra si de astia de la filo cu 10  Thumb down
ca nu gata e partea a 2-a
« Ultima modificare: Februarie 15, 2009, 00:34:05 de către Alexandru Sangeorzan » Memorat
florin_marius90
Strain


Karma: -15
Deconectat Deconectat

Mesaje: 17



Vezi Profilul
« Răspunde #91 : Martie 23, 2009, 19:57:07 »

sal! io incerc la toate ... e mai bine sa ai de unde alege.. oricum e munca multa cu invatatu pt admitere  Brick wall
Memorat
florin_marius90
Strain


Karma: -15
Deconectat Deconectat

Mesaje: 17



Vezi Profilul
« Răspunde #92 : Iunie 04, 2010, 03:36:08 »

Salut!

As vrea sa stiu daca se merita ca in facultate sa faci disciplina facultativa numita Pedagogie  Think.
Care ar fi avantajele si dezavantajele, daca se merita sau doar pierzi timpul degeaba.
Eu sunt anul I si nu m-am inscris la aceasta disciplina, dar am auzit ca "e bine sa o faci"  Ok,si
ma gandeam ca din anul II sa ma inscriu.  Confused

Merci !

Florin
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #93 : Iunie 04, 2010, 12:13:25 »

Eu nu m-am inscris si nu imi pare rau. Adica pare ca se pierde vremea pe acolo. E buna doar daca vrei sa te faci prof (ceea ce in cazul nu se aplica). Majoritatea lumii zice ca e bine sa faci pedagogia aia pentru ca e un examen pe care poti sa il treci lejer si sa iti faci numarul de credite.
Memorat
ILDottore
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #94 : Iulie 20, 2011, 13:07:57 »

M-am uitat azi pe rezultatele la admiterea de la Poli(AC) si Unibuc (DL Info) de anul asta si din ultimii 2 ani si am vazut diferente foarte mari intre ultimile medii  (aproximativ 9,6-7,4 anul acesta). Chiar asa mare e diferenta intre cele 2 facultati sau e diferenta mare de dificultate intre subiectele de la examenul de admitere?
Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #95 : August 27, 2011, 20:54:22 »

Stie cineva daca la Unibuc se poate intra fara admitere daca ai luat locul 3 la InfoEducatie ?
« Ultima modificare: August 27, 2011, 21:09:06 de către George Popoiu » Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #96 : August 27, 2011, 21:16:01 »

Mi-a zis un prieten că nu se poate Smile
Memorat
Adrian0x
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #97 : Ianuarie 29, 2013, 21:25:02 »

Salut,

Mă fascinează tot ce ține de tehnologia informației, de la telecomuncații, până la jocuri video sau web design. Totuși, IT e un termen vag, care evident implică discipline foarte diferite, de aceea nu știu cum să decid ce să studiez la nivel de licență.

Bănuiesc că următoarele facultăți din țară vizează IT-ul: Facultatea de Automatică şi Calculatoare, Facultatea de Electronică, Telecomunicaţii şi Tehnologia Informaţiei și Facultatea de Matematică și Informatică. Într-o oarecare măsură, toate au în comun anumite discipline, dar fundamental între ele există diferențe substanțiale.

Problema #1: Nu știu unde vreau să ajung – să devin web developer sau sys admin? Dunno! Acum câțiva ani mă interesa filosofia. Așa că am studiat o grămadă de filosofie și mă gândeam serios să dau la filosofie. Când mi-am format un worldview consistent, însă, am decis că am ajuns la end-game, adică nu mai era nimic intellectually thrilling pentru mine în filosofie. Deocamdată IT-ul e thrilling, nu știu cum va fi în câteva luni.

Problema #2: Am absolvit un liceu cu profil teoretic, uman, deci noțiunile mele de matematică și informatică sunt slabe. Spre exemplu, pot să rezolv exerciții de matematică până la nivelul algebrei abstracte, iar la informatică sunt capabil să scriu elementar în HTML. Îmi place logica formală, ba chiar am fost olimpic național la această materie. Dar am lacune serioase când vine vorba de matematica din liceu. De exemplu, nu știu mai deloc geometrie. În același timp, sunt aspecte ale matematicii, cum ar fi teoria jocurilor sau teorema lui Bayes, pe care le-am studiat aprofundat, dar nu la școală. Va fi overkill pentru mine să recuperez noțiuni elementare din matematică în primul an?

Așadar, cum credeți că aș putea să decid ce facultate să urmez? Ce algoritm îmi sugerați să urmez?
Aștept orice sfat. Mersi!
Memorat
tvararu
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #98 : Februarie 18, 2013, 21:11:38 »

Problema #1: Nu știu unde vreau să ajung – să devin web developer sau sys admin?
Nu zice nimeni ca trebuie sa faci un singur lucru. Cel mai bine e sa inveti de toate, făcând. In industrie e posibil in functie de ce job apuci sa ti se ceara de toate; back-end si front-end developer, consultant, traducător si UNIX sys admin pentru un singur proiect web de exemplu.

Deocamdată IT-ul e thrilling, nu știu cum va fi în câteva luni.
Eu zic sa incerci sa il pastrezi cat mai thrilling ca momentan se plateste inuman de bine si mai e si foarte rewarding pe planul dezvoltarii personale; ne inghite tehnologia si cine stie ce e in spate o sa duca o viata mai lejera in viitor. Deja sunt discutii sa implementeze studiul informaticii in ciclul primar in planurile de invatamant straine.

Am lacune serioase când vine vorba de matematica din liceu.
Matematica e problema aici. Politehnica, specializarea calculatoare, pica din schema instant pentru ca ei te baga direct cu integrale duble si triple din primul semestru si nu ai avea nicio sansa; pe langa fizica si pretentiile scarboase ale profesorilor de la optionale. Consider că să faci Automatica te-ar demoraliza din primul semestru.

Recomand Informatica de la Universitatea Bucuresti pentru ca desi se pune accent pe matematica per total, in primul semestru esti luat (poate paradoxal) de la un nivel mai scazut decat la Automatica, unde se arunca cu matematica in tine si apoi nu mai apare nicaieri in programa.

Chiar si asa dat fiind faptul ca nu ai facut Matematica M1 in liceu o sa fii dezavantajat la orice facultate de informatica ai alege. Din pacate nu ai scapare; informatica e, pana la urma, matematica aplicata. Nu pretind ca o sa ai nevoie vreodata in cariera ta de ITist sa implementezi ceva ce necesita elemente avansate de analiza matematica, ba mai mult, ma indoiesc ca o sa ai nevoie sa implementezi pana si un QuickSort scris manual, dar invatand matematica dezvolti sinapse neurale care sunt refolosibile pentru intelegerea oricarui alt concep. Pe romaneste: daca stii matematica, intelegi mai bine si mai rapid orice, cu precadere informatica.
Memorat
antonioteo
Strain


Karma: 17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #99 : Iunie 23, 2013, 08:25:37 »

Salut!


Am aflat multe pareri interesante in acest forum, insa niciuna nu vizeaza directia spre care vreau sa merg eu.
Desi foarte multi aleg sa mearga spre industrie, sa lucreze ca programatori la firme de renume (Google, Twitter, Facebook etc..),
eu vreau sa raman in facultate, sa devin cadru universitar / profesor iar industria mea sa fie ,,cercetarea''.
Algoritmii reprezinta lucrul pe care vreau sa il fac eu toata viata; nu software, aplicatii, etc..
Acum sunt indecis in legatura cu ce facultate ar fi mai buna / mai avantajoasa din punctul asta de vedere..  InfoIasi, UniBuc sau Poli ? Astea sunt cele 3 optiuni pe care le am.
M-ar interesa si daca stie cineva, care din facultatile de mai sus ofera burse elevilor pentru a-si continua studiile in strainatate, lucru de altfel foarte dezirabil. De intors, o sa ma intorc in tara, insa dupa ce termin studiile in afara, inclusiv doctoratul (de preferat SUA).



Multumesc,
Teo
Memorat
Pagini: 1 2 3 [4] 5   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines