Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: ICHB vs CNI Tudor Vianu  (Citit de 26420 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
GavrilaVlad
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 222



Vezi Profilul
« : Mai 19, 2017, 15:11:48 »

Am observat ca de-a lungul timpului s-au creat multe topicuri in care erau comparate doua universitati, dar niciodata unul in care sa fie comparate doua licee. Cum exista foarte multi juniori care participa la olimpiada in Bucuresti, ma gandesc ca un topic in care sa comparam ICHB si CNI Tudor Vianu ar fi foarte util pentru ei.

Asadar, ce facilitati ofera astazi cele doua licee pentru pregatirea la informatica? Care sunt profesorii, grupele de pregatire? Exista facilitati speciale, burse, etc? Ar fi foarte util daca elevi sau profesori ai celor doua licee ne-ar putea oferi o privire de interior asupra scolilor la care invata / predau.
« Ultima modificare: Mai 19, 2017, 15:17:25 de către Gavrila Vlad » Memorat
dariusdarius
Client obisnuit
**

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 19, 2017, 15:40:08 »

Buna! O sa spun aici tot ce stiu legat de acest subiect, in calitate de (aproape) absolvent ICHB.

Parerea mea este ca ambele sunt variante viabile, dar cu dus si intors. Si o sa iau, pe rand, subiectele:
1) Pregatire organizata
Din ce stiu, in Vianu pregatirile se tin cu Dan Spatarel, si posibil sa se intoarca in viitor fratii Francu.
In ICHB, in ultimii ani, pregatiri au fost tinute de Daniel Pozdarascu, Andrei Constantinescu, eu, Silviu Popescu si altii. De mine cel putin pot garanta ca voi tine in continuare grupe in ICHB, am vorbit deja cu directiunea, asa ca pe urmatorii 3 ani eu voi tine probabil 2 grupe (una de Juniors si una de Seniors, insemnand practic IX-X pentru intrare in lot/Yakutia, respectiv XI-XII + cei sclipitori de IX-X, pregatire pentru calificare la competitii stil IOI/CEOI). Nu stiu de Dani, l-as ruga sa imi raspunda la mesaj daca el va continua colaborarea cu ICHB-ul. De Constantinescu nu prea se pune problema, pentru ca va fi in state la facultate.
Grupele din Vianu din cate stiu sunt cam la fel organizate, si cam la acelasi nivel. Aici e mai mult o chestie de gust, de ale cui pregatiri iti plac mai mult/simti ca te ajuta mai mult/sunt mai "bune" pentru tine.
2) Pregatire individuala
Aici, parerea mea este ca ICHB-ul bate Vianu, la nivel de oportunitate. O sa zic pe shleau, eu in clasele a 10-a, a 11-a si a 12-a am mers la scoala in cam la fel de multe zile cate am avut si concursuri la info (cele online nu se pun  Very Happy ). Acum, e mai mult decizia ta ce faci cu timpul care ti se da pentru pregatire. Trebuie mentionat ca daca lipsesti in halul in care am facut-o eu si nu ai rezultate...poate iesi destul de nasol. Scoala pune la dispozitie si un laborator (study room) in care se pot strange mai multi oameni sa lucreze impreuna, ceea ce mi se pare foarte misto si benefic celor ce lucreaza, sa poata impartasi idei si sa se motiveze unii pe altii.
Nu stiu situatia in Vianu, pentru ca probabil ca la ICHB lumea se fereste sa spuna direct ca nu merge la scoala. Dar din cate stiu, chiar trebuie sa mergi semnificativ mai mult si sa depui mult mai mult efort pentru a avea si note decente.
3) Locatie
Aici, parerea mea ca Vianu bate ICHB, dar depinde unde stai / daca esti din Bucuresti. Daca esti din provincie, ICHB-ul iti ofera o optiune chiar decenta de cazare, nu departe de scoala sau de centrul orasului (cam la jumatatea distantei intre cele doua). Daca esti din oras, in schimb (cum e in cazul meu), ICHB-ul e situat foarte prost. Eu faceam cam o ora si 10 minute de acasa pana la scoala, si stiu alti oameni care faceau chiar mai mult. Vianu e mult mai central, langa Piata Victoriei, poti ajunge cu orice metrou acolo in <30min. Ai zice ca nu e asa important, dar pentru mine fiecare mers la scoala insemna 2 ore pierdute, si chiar se strange mult de-a lungul unui an.
4) Off-topic
ICHB are riscul de a te lasa destul de cu ochii in stele la toate celelalte materii. Din experienta mea, eu nu am facut matematica ultimii 2 ani de liceu, si m-am trezit cu 2 luni inainte de bac ca am de invatat totul foarte repede (e foarte naspa asta). La fel si cu romana. O sa iti fie greu sa inveti chimie/fizica/biologie/istorie, orice altceva decat materia ta, la nivel de clasa, chiar daca iti dai interesul, pentru ca colegii de clasa nu si-l vor da, si de la un punct incolo nici profesorii nu mai incearca.
Parerea mea este ca un minim nivel de cunostiinte in alte domenii e absolut necesar, si este singurul meu regret legat de alegerea ICHB-ului.

In concluzie, mi se pare ca nu exista o decizie clasa "ala e mai bun ca celalalt". Depinde ce vrei, cat esti dispus sa tragi, ce tinta ai, si cat te intereseaza si altceva decat informatica.
Memorat
Smaranda
Strain


Karma: 14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 19, 2017, 16:13:23 »

Am terminat Vianu acum un an deci cred ca informatiile pe care le am sunt inca de actualitate.
La Vianu am avut cateva cercuri de pregatire dar care s-au redus de la un an la altul. Acum, din cate stiu nu mai este niciunul pentru elevii de liceu (parca Petrescu tine un cerc pentru clasa a 9-a??). Daca aveti norocul sa-l aveti pe Manz profesor la clasa si un diriginte mai destupat la minte, puteti sa mai absentati pentru a va pregati pentru olimpiada. Dar chiar si asa, s-ar putea sa aveti probleme cu profesorii la unele materii, care cand vor vedea coloana plina de absente vor stii deja ce note sa va dea.

Ce avantaje va ofera Vianu? Veti invata cate putin din fiecare materie, veti face ceva performanta ok-ish pentru nivel national. Veti avea o oarecare "viata de liceu" (teatru, baschet, handbal, rugat de portari sa va lase pana la mega, pusi sa dati cu matura in curtea liceului daca sunteti prinsi ca fumati etc).

Daca vreti sa faceti si altceva inafara de scoala (ceea ce va recomand) e cel mai bine sa alegeti ICHB (timp mai flexibil, pregatiri mai bune etc a zis Darius mai sus)

Totusi, cred ca cel mai important factor este colectivul. Daca majoritatea colegilor de clasa sunt dezinteresati, uitati-va la alte clase paralele sau chiar din alte licee si mutati-va acolo unde simtiti ca evoluati.

Recomand sa mergeti un an la un liceu si sa tineti legatura cu cei de la celalalt. Cred ca asa puteti sa luati cea mai buna decizie.
Memorat
alexpetrescu
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 221



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 19, 2017, 17:16:35 »

Salut! Se fac 6 ani de cand sunt vianist si ma bucur ca imi pot exprima opinia legata de acest subiect pentru a lamuri cateva aspecte care influenteaza decizia celor de a 8a: unde imi petrec anii de liceu?

Eu sustin ideea ca Vianu este actualmente o solutie mai buna. Eu cand eram a 8a imi ziceam ca daca nu intru dintr-a 9a din cauza notei de la examen, nu e nimic: un an stau la cea mai apropiata scoala decenta de casa mea (Moisil btw) si dupa ma mut. ICHB nu era si nici nu mi se pare ca poate fi o solutie pentru un bucurestean. De punctat totusi ca daca era sa iau decizia asta acum vreo 8 ani lucrurile cred ca ar fi stat pe dos.

Trebuie mai intai sa ne lamurim ca ambele variante au niste coeficienti care tin de noroc:
-La Vianu eu am nimerit intr-o clasa cu colegi super si un set de profi exceptional. Mai exact printre cele mai bune seturi de profi disponibile. Bun adica propice pentru a face performanta in domeniul pe care il alegi (adica nu te seaca de timp si nervi) dar sa si inveti lucruri faine de la ei de-a lungul timpului. Adica sa te influenteze in bine: sa iti fie modele din anumite puncte de vedere sau sa te apropie si de materia pe care o predau ei etc. Si nu zi ca cine stie daca am ghinion la profi sau colegi, ca norocul ti-l mai faci si singur si ai ce invata din orice situatie in care te aflii. Si daca ai noroc de colegi faini care vor info, motivarea pentru performanta in algoritmica va veni de la sine, doar lucrand impreuna cu ei.
-La ICHB stii sigur ca nu o sa inveti mai nimic de la scoala pentru ca nici profilor nici colegilor nu prea le arde in general de asta. Absentari in masa, note la misto, challenge level nul. Aici norocul tine de pregatirile la info, care de la un an la altul se schimba. Daca e un set bun de profi + studenti + elevi care tin pregatiri faine atunci ai un sprijin puternic din partea lor pentru a te pregati la algoritmica.

Ce e clar, indiferent de norocul sau ghinionul pe care il ai, e ca la Vianu vii la scoala mult mai des decat vii la ICHB. Si de aici curg avantajele si dezavantajele fiecarei optiuni:

+ ICHB: N-ai teme, n-ai de ce sa iti vezi profii turci pana la banchet, ai tot timpul pentru tine. Cu o nationala la portofoliu iti poti considera media 10 incheiata de la inceputul anului. Asa ca faci info si doar info, nu? Si normal ca daca investesti de 3 ori mai mult timp la info decat colegu vianist care freaca 100 de materii, e chill olimpiada.
- ICHB: "Ma Petrescule, ce am observat eu e ca daca ai toata ziua sa faci ceva, juma de zi nu faci nimic si tot seara te apuci de treaba". Faza cu facutul info de 3 ori mai mult scartaie in lipsa unei motivatii exceptionale care nu poate sa te tina oricum 4 ani. Asa ca trebuie din nou analizat cum e cu timpul asta liber propice perfomantei.
+ ICHB: Pregatiri cu oameni tari: Asta clar te ajuta, dar din nou zic: nimic nu e garantat aici.
- Vianu: Mult timp alocat materiilor - sa vii la scoala, sa iti faci temele, sa iti descurci notele si absentele. Cu toate ca e un minus pentru performanta, mi se pare un + la distractie si descurcareala. Oare nu e asemanator si la facultatile din strainatate? Oare toata viata putem face numa ce vrem? aici inveti sa vezi partea plina a paharului si cand mai e doar o picatura.
+ Vianu: Vibe pentru info printre colegi. Cel mai tare aici mi se pare totusi "comunitatea de info" unde toti cei interesati de algoritmica isi impartasesc cu pasiune problemele faine rezolvate sau cunostintele aflate peste weekend. E ceva mai mult decat o pregatire, e ceva mai mult decat un plus de informatie, fiindca e trairea in colectiv a informaticii. 6 ore pe zi la scoala nu faci numai teme si esti "atent la tabla", ci te gandesti de-a lungul zilei la cate o problema sau un concurs. Cand ajungi acasa iti zici ca stai asa, 7 ore m-am sustras de la info, acum recuperez! Si uite asa trec zilele si te inteleptesti la fiecare pas.
(-) Vianu: daca esti departe de scoala e nasolut. Eu sunt la 40 de minute de exemplu si ma consolez cu faptul ca unii fac o ora. Pun distanta ca minus posibil doar la scoala asta pentru ca la ICHB nu e nevoie sa vii decat sa iti ridici diploma sau sa mai bagi o prega.
+ Vianu: Hei, si noi avem prega, nu va lasam singuri, boboci! "parca Petrescu tine un cerc pentru clasa a 9-a??" a nimerit Mapa ceva, e un cerc pentru clasele 9-10 la care abordam diverse subiecte ale informaticii pe care se tot insista la concursuri. De la un an la altul mai vin si pleaca alte pregatiri, cum ar fi CEX, cercurile fratilor Francu, cercul lui Dan Spatarel, etc.

Pe scurt, ICHB (pe care nu o pot numi scoala) te lasa in treaba ta, iar daca esti suficient de determinat sa faci info toata ziua acasa si sa vii la vreo 1-2-3-4 pregatiri pe saptamana, aici cred ca e mai bine sa aplici. Daca vrei sa faci si scoala si performanta la info consider ca Vianu e o varianta mai buna. Cea mai buna din Bucuresti mai precis.
Memorat
assa98
Strain
*

Karma: -19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 33



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 19, 2017, 17:19:56 »

Sunt in aceasi situatie ca darius, in schimb am participat la cateva ore in plus de matematica, si nu o duc asa de rau. La materiile de bac pregatirea este foarte buna, daca va dati interesul. Daca ar trebui sa mai aleg o data, tot ICHB as alege deoarece flexibilitatea programului inseamna mult pentru mine. Inca un avantaj ICHB: profesorii sunt foarte bine pregatiti si intelegatori. Din faptul ca sunt intelegatori am avut in general mediile mai mari decat meritam, iar mediile mari conteaza pentru admiterea la facultati in USA.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines