Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Calculatoare si Robotica ?!  (Citit de 10579 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
bagolysz
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« : Iunie 14, 2014, 12:16:27 »

Buna, sunt nou pe forum, sunt curios de parerea voastra despre acest subiect. Am fost elev de clasa a 12 la mate-info, urmeaza sa dau bacul luna aceasta. Pana in prezent am fost hotarat ca voi merge la UTCN Calculatoare, cam din clasa a 11-a. Dar intotdeauna am fost pasionat si de robotica si acum sunt un pic indecis, dupa ce am cautat ceva informatii legat de cele 2 facultati (calculatoare, robotica cluj).

Intrebarea mea este, daca dupa ce termin facultatea de calculatoare, mai am posibilitatea sa ma axez si pe robotica? Deocamdata nu stiu sigur daca programarea imi place mai mult sau sa lucrez cu ceva "ce poti tine in maini".

Daca sunt printre voi care au terminat robotica la cluj, nu-mi prezentati pe scurt cam ce se face acolo?

Multumesc mult !
Memorat
traista_olarului
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 15, 2014, 22:55:40 »

     Eu am terminat UTCN Calculatoare Engleza si am studiat Mecatronica cu domnul profesor Vistrian Maties. Tinea un curs despre roboti japonezi si vorbeam despre integrarea sufletului in robot si faceam yoga in timpul cursurilor. Ne povestea despre Japonia si era foarte cool. Multi dintre colegii mei il ascultau foarte atent si la aceste cursuri se inregistrau prezente record.
     Si eu am devenit pasionat in foarte scurt timp de tema "Robotica". Pe orice copil care a vazut Terminator sau WALL-E sau Robocop nu are cum sa nu il fascineze.
Fiind o tara saraca posibilitatile de a-ti gasi un serviciu sunt totusi limitate. Eu zic sa te duci si sa intrebi studenti din ani mai mari ce fac concret.
Cand pasiunea mea s-a mai intensificat, toti imi ziceau ca voi muri de foame daca voi face aceasta facultate. I-am ascultat dar totusi practica am facuto acolo la o scoala de vara. Pana cand chiar am vazut ce inseamna cu adevarat robotica visul meu din copilarie s-a spulberat
     Este bine sa ai hobbyuri si pasiuni. Nimeni nu spune sa nu ai preocupari exotice si esoterice dar as vrea sa nu confuzi un hobby sau o iluzie a unei promisiuni din copilarie, acela ca vei fii tu un cyborg sau ca vei face un robot, cu realitatea de a muri de foame cu diploma in rama.
[LE]De fapt stium ce vrei, vrei sa faci o armata de roboti cu care sa cuceresti lumea!!! Si eu am vrut sa fac la fel . . . din pacate din somaj nu cred ca iti vei permite sa iti faci armata de roboti!!!
« Ultima modificare: Iunie 15, 2014, 23:42:16 de către Alin Olaru » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines