Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: UBB versus UTCluj  (Citit de 16463 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Eugen95
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« : Iunie 04, 2014, 17:54:45 »

      Salut, sunt nou pe forum, asa ca daca nu intreb unde trebuie, sa nu va luati prea tare de mine. Sunt elev e clasa a XII-a, profil mate-info si m-am gandit sa urmez drumul pe soft/programare in Cluj. Problema e ca sunt indecis la ce facultate sa merg, de ales ar fi intre Universitatea Babes Bolyai si Politehnica, doar ca nu stiu care e mai exact diferenta dintre calculatoare la Poli si Informatica la UBB, ce avantaje ai, unde se preda mai bine partea de programare, ce sanse de angajare ai dupa facultatesi ce faci mai exact la fiecare. Am mai citit ceva posturi pe forum, dar nu am fost lamurit pe deplin, asa ca daca mi0ar putea explica cineva cum sta treaba,as fi foarte multumit. Very Happy
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 05, 2014, 12:38:08 »

Salut Eugen,
Eu sunt student in anul 1 la informatica engleza la UBB Cluj.
In momentul de fata nu vad niciun motiv pentru care ai alege sa mergi la Poli din Cluj. In primul rand ar fi bine sa fii constient ca indiferent daca faci o facultate sau nu, ai posibilitatea sa inveti. Probabil pe mine facultatea m-a ajutat cel mai mult prin faptul ca m-a impins de la spate sa invat unele lucruri pentru care in mod normal nu mi-as fi facut timp si pentru ca am nimerit intr-un colectiv foarte misto.

Din cate stiu la poli ai mai multe cursuri si mai multe prezente obligatorii, ceea ce e destul de nasol pentru ca majoritatea cursurilor de info le poti invata singur de pe net. Departamentul de la mate de la UBB e foarte tare(probabil cel mai tare din tara  Har har ), iar daca n-ai fost printre cei mai buni la mate in liceu, acum poti sa recuperezi. Cursurile de matematica sunt foarte ok, iar la info sunt cursuri tinute foarte bine sau acceptabil.

Din punct de vedere al dificultatii la Babes e destul de lejer multi angajandu-se deja din anul 1 sau 2.

L-am rugat pe Ciprian Marginean care a terminat la poli sa se implice si el in discutie.
Memorat
Eugen95
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 05, 2014, 13:10:44 »

Multumesc pentru prezentarea facuta Very Happy. As vrea, cum zici si tu, sa aud si parerea unuia de la Poli. Smile
Memorat
traista_olarului
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 14, 2014, 10:11:13 »

Eu am studiat la UTCN dar regret alegerea facuta deoare ce UTCN este mult mai grea ca si UBB dar cu toate astea nu este mai utila sau sa iti dea un avantaj.
Electronica si electrotehnica sunt grele si ai note mici si de abia treci.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines