Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Topcoder  (Citit de 2390 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
mihai.plesa
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« : Mai 12, 2014, 20:05:34 »

Salut!

Imi puteti spune si mie ce se intampla mai exact pe topcoder ? Am intrat pe site dar nu am inteles mare lucru. In "reteta de succes" pentru OJI sunt recomandate probleme dupa topcoder. Eu pe site nu am gasit aceste probleme iar pagina de pe infoarena cu tutorialul despre topcoder este goala Sad In afara de infoarena (dupa care lucrez deja) ce alte site-uri de calitate cu sfaturi si probleme de programare imi recomandati ?

Multumesc ! Smile
Memorat
mathboy
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 150
Deconectat Deconectat

Mesaje: 259



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 13, 2014, 15:15:08 »

In legatura cu TopCoder, pentru a te familiariza mai bine cu iti recomand sa citesti tutorialul lor.
O strategie ar fi sa simulezi concursurile propriu-zise iar apoi sa faci upsolving la probleme (bagi surse la cele care nu ti-au iesit).
Alte siteuri cu evaluator online:
Codeforces, Codechef, HackerRank, Spoj, Timus, Sgu.

In cazul in care vrei sa simulezi concursurile cea mai buna platforma ar fi Codeforces (la fiecare concurs ai ocazia sa participi virtual). Are si cateva blogposturi cu informatii destul de utile si editoriale.
La Codechef ai ocazia sa participi in Long Contests (un concurs dureaza aproximativ 10 zile si nu 1-5 ore cum esti obisnuit)
HackerRank se ocupa cu probleme care au aplicatii (mai mult sau mai putin) in viata reala. (concursuri de inteligenta artificiala sau programare functionala)

In cazul in care vrei sa te gandesti mult la probleme si apoi sa bagi si cateva surse (presupun ca asa iti exersezi mai mult partea de gandire, cu aplicabilitate in research?-sa ma corecteze cineva daca gresesc) iti recomand ultimele 3 siteuri: Spoj, Timus, Sgu. Hinturi nu prea o sa gasesti dar gradul de satisfactie va fi unul foarte ridicat atunci cand scoti o sursa care ia AC. Smile

Ca ultima nota, probleme sunt destule, e indeajuns doar sa vrei sa inveti din ele.
Memorat
mihai.plesa
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 13, 2014, 16:26:29 »

Pe tot coder sunt probleme de algoritmica (cum sunt cele dupa infoarena)? Eu cand intrat am vazut ca erau numai probleme cu metode si clase de obiecte, lucruri pe care nu le stiu...eu vreau sa imi exersez deocamdata doar gandirea  Smile
Memorat
mathboy
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 150
Deconectat Deconectat

Mesaje: 259



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 13, 2014, 17:41:10 »

Sunt multe probleme de algoritmica pe Topcoder. Aici gasesti toata arhiva lor.
In legatura cu clasele, nu te speria. Smile E doar un standard de-al lor pentru a le usura evaluarea surselor.
Hai sa luam un exemplu de enunt.
Observi ca mai jos este un alineat in care scrie "Definition". Iar acolo iti descrie cum sa fie numita clasa, apoi metoda care rezolva problema, ce primeste ca input si ce tip de date returneaza.
Poti sa gandesti ca metoda aceea a clasei functioneaza ca un main, doar ca datele de intrare nu le mai citesti din fisier ci le primesti ca parametri.
Tot ce trebuie sa faci este sa respecti formatul acela si sa scrii rezolvarea problemei in metoda clasei.

Pentru a fi mai clar am lasat aici o sursa exemplu pentru enuntul de mai sus.
« Ultima modificare: Mai 13, 2014, 17:52:48 de către Dragos-Alin Rotaru » Memorat
mihai.plesa
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 13, 2014, 18:01:18 »

Sunt multe probleme de algoritmica pe Topcoder. Aici gasesti toata arhiva lor.
In legatura cu clasele, nu te speria. Smile E doar un standard de-al lor pentru a le usura evaluarea surselor.
Hai sa luam un exemplu de enunt.
Observi ca mai jos este un alineat in care scrie "Definition". Iar acolo iti descrie cum sa fie numita clasa, apoi metoda care rezolva problema, ce primeste ca input si ce tip de date returneaza.
Poti sa gandesti ca metoda aceea a clasei functioneaza ca un main, doar ca datele de intrare nu le mai citesti din fisier ci le primesti ca parametri.
Pentru a fi mai clar am lasat aici o sursa exemplu pentru enuntul de mai sus.

Multumesc Smile Si HackerRank este interesant  Cool
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines