Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Facultati de informatica Cluj  (Citit de 12954 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
jazzy4love
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« : Februarie 28, 2014, 17:58:14 »

Buna sunt in clasa a 11 a dar deja imi fac griji pentru facultate. Vreau sa merg mai departe la informatica si ma gandeam sa merg la babes bolyai la informatica dar toata lumea imi spune ca e mult mai buna facultatea de automatica si calculatoare (parintii mei cunosc cazuri reale de persoane care au ajuns departe dupa ce au terminat facultatea aceasta). Problema mea este ca la noi la scoala profesorul nostru de fizica e mai praf decat noi si am inteles ca acolo se da examen din fizica. Daca se poate mi-ar fi de ajutor raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1. Pot trece de sesiune daca incep sa invat la fizica doar din facultate?
2. Voi ce parere aveti despre aceste 2 facultati? (Pe care a-ti alegeo voi)
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 28, 2014, 18:20:14 »

Buna sunt in clasa a 11 a dar deja imi fac griji pentru facultate. Vreau sa merg mai departe la informatica si ma gandeam sa merg la babes bolyai la informatica dar toata lumea imi spune ca e mult mai buna facultatea de automatica si calculatoare (parintii mei cunosc cazuri reale de persoane care au ajuns departe dupa ce au terminat facultatea aceasta). Problema mea este ca la noi la scoala profesorul nostru de fizica e mai praf decat noi si am inteles ca acolo se da examen din fizica. Daca se poate mi-ar fi de ajutor raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1. Pot trece de sesiune daca incep sa invat la fizica doar din facultate?
2. Voi ce parere aveti despre aceste 2 facultati? (Pe care a-ti alegeo voi)
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Salut sorina,
Din cate stiu eu la poli ai mai multe cursuri, programul e mai incarcat si faci 4 ani in loc de 3. Majoritatea absolventilor de la poli pe care ii cunosc regreta alegerea. La babes pe de alta parte cursurile de matematica sunt foarte misto si in general majoritatea profilor sunt tari si tin cursuri bune. In plus programul e destul de lejer in afara prezentelor obligatorii la seminarii si laboratoare. De asemenea volumul de munca e destul de scazut si poti avea o medie mare fara sa te chinui prea tare cu invatatul Smile . In mare daca termini o facultate din tara ajungi sa lucrezi ca programator deci nu e prea mare diferenta intre ce facultati termini. Ai putea totusi sa te gandesti si la unibuc si poli bucuresti.

Ps Din cate stiu eu sunt mult mai multi studenti de la babes care fac internshipuri la google/fb/microsoft decat de la poli

Un topic in care e tratata mai pe larg problema e asta: http://www.infoarena.ro/forum/index.php?topic=2089.25
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines