Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 1  (Citit de 11786 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Andrei1998
De-al casei
***

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 112



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Decembrie 21, 2013, 14:42:49 »

Update la rating cand se da?
Multumesc anticipat.
Memorat
PetcuIoan
Strain
*

Karma: 72
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Decembrie 21, 2013, 14:50:28 »

Eu la mission am facut altfel, am sortat punctele in functie de unghiul pe care il fac cu puntul 0 raportat la axa ox, apoi le parcurgeam in sens trigonometric, daca existau 2 puncte consecutive cu unghi mai mare de 180 intre ele, trebuiau sa fie punctul de start si punctul de finish.
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Decembrie 21, 2013, 14:52:39 »

Incercati sa faceti voi teste. Si sa tratati toate cazurile. In timp ce mai pregatiti si alte probleme.
Cei carora nu v-a intrat solutia la Kami (fiindca nu ati bulanit-o) nu aveti niciun motiv sa va simtiti depunctati. Iar cei care ati bulanit-o va felicit, nu ati castigat nimic prin asta. Nu sunteti mai destepti in vreun fel ca ati reusit sa bulaniti o problema.
Memorat
danalex97
Vorbaret
****

Karma: 54
Deconectat Deconectat

Mesaje: 192



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Decembrie 21, 2013, 15:21:34 »

Dupa parearea mea a fost o runda bine organizata. Problemele mi-au placut , mai ales problema Kami. Per total , felicitari comisiei !  Ok
Memorat
Kira96
Client obisnuit
**

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 69



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Decembrie 21, 2013, 15:23:16 »

Super runda !  Applause (cel putin la 11-12) . Singurul inconvenient ar fi chestiunea cu bruturile optimizate la kami, dar in rest problemele au fost dragute.
Memorat
a_h1926
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 317
Deconectat Deconectat

Mesaje: 385



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Decembrie 21, 2013, 15:26:53 »

Organizarea tehnica a concursului a fost buna, insa testele au fost facute (foarte) prost. La Magicmatrix am trimis o sursa prima oara cu unsigned int si tot a luat 100 (?) si cineva mai sus a dat un exemplu in care la fel a luat 100 desi nu trebuia.

Testele le-am generat cat de bine am putut (toti). La Magicmatrix, am generat matrici magice in care am "stricat" o singura valoare din ele. Nu puteam mai bine de atat. Oricum, nu ne pot trece prin cap toate bulanelile sau bug-urile pe care le pot avea 200 de participanti intr-un concurs.
Solutia ta a mers chiar daca ai folosit unsigned int in loc de int pentru ca atunci cand compari A + B cu C + D se compara reprezentarile binare ale lor. Daca A + B == C + D, atunci egalitatea va fi adevarata, indiferent daca sunt unsigned sau signed, pozitive sau negative. Prin urmare, nu poti genera un test pe care solutia ta sa pice.
Sincer, mie nu mi-a trecut prin cap sa vad ce se intampla daca folosesc unsigned.

Cat despre Kami ar fi trebuit sa se modifice un test in timpul concursului ca sa pice bulaneala aia. Stiu ca o reevaluare a tuturor surselor e foarte costisitoare, dar nu e deloc corect sa ai o diferenta atat de mare de punctaj pe aceeasi solutie practic, mai ales la Algoritmiada.

Atunci cand s-au modificat teste in cadrul altor runde, toata lumea a fost suparata. Am decis sa nu modificam nimic, pentru a nu mai crea discutii. Se pare ca oricum am proceda, nemultumiti vor fi mereu.
Memorat
vld7
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 17



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Decembrie 21, 2013, 15:51:49 »

Nu stiam ca asa se face compararea, greseala mea.

Oricum, nu am vrut in niciun caz sa minimalizez munca comisiei. Sunt constient ca e aproape imposibil sa scoti teste perfecte, era doar o parere despre ce s-ar putea eventual imbunatati pe viitor (de aia e si topic de feedback)
Memorat
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Decembrie 21, 2013, 16:50:49 »

Referitor la problema Kami si la faptul ca unele "bulaneli" au reusit sa ia 100p, intr-adevar, este neplacut. Insa ideea de a adauga/modifica teste dupa ce comisia a vazut sursele concurentilor (cu intentia de a pica sursele respective) este una destul de discutabila. De exemplu, la ONI, asa ceva nu s-ar face (cel putin nu s-a facut niciodata in comisiile din care am facut eu parte si am vazut surse care au luat mai mult decat ne-am fi dorit sa ia din cauza ca testele nu au fost chiar atat de bune pe cat ne-am fi dorit). La alte concursuri aceasta practica este folosita. De exemplu, la concursurile lungi (de 10 zile) de pe Codechef se intampla frecvent asa ceva - mai ales in prima jumatate a concursului (daca cineva ia Accepted la o problema si sursa nu e OK, autorul mai incearca sa adauge teste ca sa pice solutia respectiva), dar mai putin spre final (cand ar fi foarte neplacut sa afli ca aveai o solutie Accepted care a devenit deodata TLE sau WA). Pe Codeforces s-a facut asa ceva o data si a generat o discutie foarte lunga (pentru cei interesati, aici e un post de-al lui Petr pe acest subiect: http://codeforces.com/blog/entry/6928 )
Memorat
a_h1926
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 317
Deconectat Deconectat

Mesaje: 385



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Decembrie 21, 2013, 17:04:26 »

Am adaugat problemele in arhiva, mai putin Kami, unde va fi refacut un test, astfel incat bulanelile sa nu mai ia 100 de puncte in arhiva.

EDIT: De asemenea, ratingurile au fost actualizate.
« Ultima modificare: Decembrie 21, 2013, 17:35:38 de către Heidelbacher Andrei » Memorat
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Decembrie 21, 2013, 17:54:14 »

Desi mult mai putin important (din cauza ca nu a luat nimeni mai mult de 50p in timpul concursului), poate ar trebui sa va ganditi sa mai adaugati/modificati un test la sistem3 ca sa contina si un ciclu cu fix 2 noduri (practic un caz in care ai 2 noduri diferite x si y, unite prin 2 muchii diferite, eventual de cost diferit - nu cred ca restrictiile problemei exclud un astfel de caz). Solutia cu care am luat initial 100p in arhiva nu trata cazul asta OK. De exemplu, mi-a luat un pic de timp pana mi-am facut solutia sa mearga si pe un test de genul:
Cod:
2 3
1 2 2
2 1 2
1 2

Bineinteles, de ciclul cu 2 noduri mai pot fi "atarnate" oricate alte noduri pana la limitele datelor de intrare.
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Decembrie 21, 2013, 19:28:05 »

Daca nu tratai bine cazul cu cicluri de lungime 2 nu inseamna ca greseai cu ceva. Doar scapi un caz. Sa avem 11 teste ar fi un pic dubios. Solutia oficiala nu are caz particular pentru ciclu de lungime 2 asa ca nu m-am gandit sa adaug test si cu asta.
Memorat
vlad_D
Client obisnuit
**

Karma: 32
Deconectat Deconectat

Mesaje: 67



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Decembrie 22, 2013, 08:06:21 »

bagati cel putin 100 de teste pe problema. fiecare 10 teste grupate pentru 10 pct.
Memorat
MKLOL
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Decembrie 22, 2013, 11:35:45 »

bagati cel putin 100 de teste pe problema. fiecare 10 teste grupate pentru 10 pct.


La o limita de timp de 0.5 secunde pe test, 100 de teste ar putea dura pana la 50 de secunde. Daca vrei sa nu mai primesti feedback, si evaluarea rundei sa dureze cateva ore dupa terminarea concursului, poti face asta.
Ca sa se poata baga atatea teste, sau ar trebui schimbat cum functioneaza evaluatorul, sau adaugate mai multe servere. (Codeforces si Topcoder pot sa aiba 100 de teste, sau mai multe, pentru ca au o groaza de servere, si cum pici un test evaluarea se opreste, deoarece nu conteaza punctajul final, conetaza Accepted or not)
Memorat
vlad_D
Client obisnuit
**

Karma: 32
Deconectat Deconectat

Mesaje: 67



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Decembrie 23, 2013, 09:12:56 »


In timpul unui concurs:
* arhiva ar trebuii sa fie blocata.
* Din alea 100 de teste, doar 2-4 sa fie rulate.
* Evaluare poate incepe dar cu rezultatele ascunse.
* Limitare la numarul de surse trimise pe problema/concurent (e.g. 10-20).


Da, Topcoder si Codeforces se opresc la primul test picat. Dar gandeste-te ca-s concursuri internationale si au multi mai multi participanti.
Si da, Topcoder si Codeforces e cu AC sau nu si e mult mai simplu sa generezi teste pentru ca nu trebuie sa te gandesti la distributia punctajelor. (E.x. un brut 10pct, un brut optimizat 20pct, n^5 30pct, n^3 50 .. etc).
Si un avantaj pentru comisie la topcoder si codeforces e ca testele din challenge sunt adaugate.

* Iar la kami trebuia sa se gandeasca comisia la faza ca suma creste repede pentru teste destul de random.

* La numarul de servere, sper ca a mai evoluat infoarena de acum 7 ani cand rula pe un laptop.
Oricum nu trebuie 100 de teste, ca daca nu-s generate calumea tot degeaba. dar 20-30 parca ar fii indeajuns pentru a acoperi destule cazuri.

Echipa infoarena cere feedback, asa ca luati feedback-ul fara sa aparati toate criticile Smile. Si daca din feedback se poate face infoarena mai bun.. atunci sa se faca.

Multumim echipei pentru runda&probleme Smile

Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines