Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 1  (Citit de 11797 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« : Decembrie 21, 2013, 13:11:18 »

Aici puteti discuta despre Runda 1 Algoritmiada 2014. Postati toate supararile si complimentele voastre.
Memorat
MKLOL
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 21, 2013, 13:22:12 »

Frumoasa runda, cu probleme interesante, inafara de un detaliu la problema Magicmatrix

Am trimis in timpul concursului o solutie gresita in N^2 care a luat 100 de puncte, apoi am trimis una buna in N^3 care a luat 90.
Contraexemplul gasit este:
0 2 3
-2 0 4
-3 -4 0
In alte cuvinte, testele nu au acoperit unele cazuri foarte importante.
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 21, 2013, 13:26:36 »

Frumoasa runda, cu probleme interesante, inafara de un detaliu la problema Magicmatrix

Am trimis in timpul concursului o solutie gresita in N^2 care a luat 100 de puncte, apoi am trimis una buna in N^3 care a luat 90.
Contraexemplul gasit este:
0 2 3
-2 0 4
-3 -4 0
In alte cuvinte, testele nu au acoperit unele cazuri foarte importante.
Pai tie ce iti dadea pe exemplu ala?
Memorat
MKLOL
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 21, 2013, 13:28:53 »

Frumoasa runda, cu probleme interesante, inafara de un detaliu la problema Magicmatrix

Am trimis in timpul concursului o solutie gresita in N^2 care a luat 100 de puncte, apoi am trimis una buna in N^3 care a luat 90.
Contraexemplul gasit este:
0 2 3
-2 0 4
-3 -4 0
In alte cuvinte, testele nu au acoperit unele cazuri foarte importante.
Pai tie ce iti dadea pe exemplu ala?
N^2 da YES
N^3 da NO
Correct ii NO
Memorat
Andrei1998
De-al casei
***

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 112



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 21, 2013, 13:29:37 »

Frumoasa runda la 9-10, problema de gandire a fost intr-adevar cea cu patratul magic, cu o solutie ingenioasa in 30 de linii (m-am prins de ea in ultima ora si am zis in acel moment "Genial!"). Interesant ca dupa ce te prindeai de solutie trebuia sa o si reduci de la O(n^4) la O(n^2) (printr-o observatie simpla). Problema mission mi s-a parut foarte simpla ca idee, dar greu de implementat de 100p (se pare ca treaba cu sortatul dupa crossed product merge numai cand unghiurile formate < 180 grade - din acest motiv am pierdut 20p (si locul 1 in clasament  sad). Problema kami (jos palaria eudanip Thumb up) mi s-a parut cea mai dificila (dar e genul de problema la care iti face placere sa te gandesti cum sa o scoti) - am luat 30p pe ea cu un brut. Am incercat initial sa imi tin un AIB pe sumele alea si sa caut binar, dar mi-am dat seama ca nu merge cautat binar si am abandonat ideea. Sunt curios cum se facea (poate ceva amortizat?). Oricum, runda mi-a placut si as vrea sa stiu si parerile celorlalti.
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 21, 2013, 13:30:42 »

Frumoasa runda Smile Sunt curios la Kami care era ideea de rezolvare a celor care au scos-o in sub 1.00kb (eu cu arbori de intervale si aib am scris destul de mult)  Very Happy
As preciza doar ca la problema Kami testele sunt cam slabe. Prima mea sursa de 100pct pica pe exemplul asta : http://pastebin.com/tEUbK5Er (sursa aia gresea cand intalneam operatia "0 n val", iar sursa mea finala de 100pct are corectata chestia asta).

Off-topic : fanul meu care imi da minus la karma de vreo luna in continuu este rugat sa iasa din anonimat Raised eyebrow
« Ultima modificare: Decembrie 21, 2013, 13:36:41 de către Olariu Ciprian » Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 21, 2013, 13:34:29 »

Problemele au fost dragute, cu exceptia faptului ca la Kami se ia 100 cu o rezolvare de 2 lei, adica brut optimizat Smile
Memorat
Andrei1998
De-al casei
***

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 112



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 21, 2013, 13:36:42 »

Problemele au fost dragute, cu exceptia faptului ca la Kami se ia 100 cu o rezolvare de 2 lei, adica brut optimizat Smile
Care era acea optimizare de 2 lei?
Memorat
harababurel
Client obisnuit
**

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Decembrie 21, 2013, 13:40:50 »

Daca la vreun pas, suma curenta > valmax, atunci sol = 0.
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 21, 2013, 13:46:14 »

Daca la vreun pas, suma curenta > valmax, atunci sol = 0.

Ne-am dat seama si noi in timpul concursului. In arhiva nu o sa mai ia 100.
Memorat
Andrei1998
De-al casei
***

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 112



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Decembrie 21, 2013, 13:47:14 »

Care era solutia "adevarata" la kami?
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Decembrie 21, 2013, 13:48:20 »

Daca la vreun pas, suma curenta > valmax, atunci sol = 0.

Ne-am dat seama si noi in timpul concursului. In arhiva nu o sa mai ia 100.
Daca a luat 100 in concurs, degeaba nu mai ia in arhiva, cel putin din punctul meu de vedere Smile)
Memorat
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 21, 2013, 13:49:19 »

Au fost niste probleme foarte frumoase (cel putin cele de la Open, caci doar pe alea le-am citit). Abia astept sa le puneti in arhiva ca sa imi mai incerc solutia la Sistem3 (aveam cam multe bug-uri in sursa trimisa in timpul concursului pentru cazul cand ciclul contine mai mult de 1 element). Si mi se pare foarte bine faptul ca ati publicat rezultatele la foarte putin timp dupa terminarea concursului (alte dati stiu ca erau intarzieri destul de mari). Pe scurt, felicitari!

Singura observatie mai putin pozitiva este referitoare la faptul ca ati anuntat runda foarte tarziu (eu am primit email-ul cu anuntul joi seara - si ma mir ca nu mi-a intrat in Spam, caci altfel nu stiu daca mai participam azi Smile )
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Decembrie 21, 2013, 13:53:59 »

Daca la vreun pas, suma curenta > valmax, atunci sol = 0.

Ne-am dat seama si noi in timpul concursului. In arhiva nu o sa mai ia 100.
Daca a luat 100 in concurs, degeaba nu mai ia in arhiva, cel putin din punctul meu de vedere Smile)

Moral conteaza  Smile . Sa stii ca ai facut problema pe bune.
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Decembrie 21, 2013, 14:00:39 »

Nu stiu, pe mine nu ma ajuta cu nimic sa stiu ca m-am chinuit jumate de concurs sa gasesc o idee buna (am gasit ceva ce parea ok, dar ori nu era ok, ori am gresit implementarea, habar n-am) si altii au luat 100 cu un brut optimizat, mai ales ca "optimizarea" aducea 70 de puncte in plus Smile asta in conditiile in care, chiar si 10 puncte pot face diferenta la final

Oricum eu doar mi-am expus punctul de vedere. Exceptand bulaneala asta la kami, mie mi-a placut runda Smile
« Ultima modificare: Decembrie 21, 2013, 14:07:10 de către Visan Radu » Memorat
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Decembrie 21, 2013, 14:02:04 »

Frumoasa runda, cu probleme interesante, inafara de un detaliu la problema Magicmatrix

Am trimis in timpul concursului o solutie gresita in N^2 care a luat 100 de puncte, apoi am trimis una buna in N^3 care a luat 90.
In alte cuvinte, testele nu au acoperit unele cazuri foarte importante.

Puteai sa iei 100 si cu N^3, daca optimizai citirea datelor (eu am trimis in total 3 surse in concurs - prima era N^3 si a luat 90, a doua era N^3 cu parsarea datelor de intrare si a luat 100, iar a 3-a a fost N^2 si, bineinteles, a luat tot 100).

Din limita de timp pentru problema Magicmatrix banuiesc ca solutia comisiei era mai proasta de N^2 ?
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Decembrie 21, 2013, 14:07:06 »

Mie cu n^2 imi mergea intr-o secunda
Memorat
a_h1926
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 317
Deconectat Deconectat

Mesaje: 385



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Decembrie 21, 2013, 14:07:50 »

Buna ziua!

Solutia oficiala era O(N^2) (am postat in articolul cu solutii). Am lasat limita de timp mai larga pentru ca nu am vrut sa fie nevoie de parsare pentru 100 de puncte si am considerat ca, in cazul in care intr-adevar exista o solutie O(N^3) care sa ia 100 de puncte, e in regula (se bazeaza pe aceeasi idee esentiala a problemei).

De asemenea, ne cerem scuze pentru intarzierea cu care am anuntat concursul. Nu eram siguri daca o vom organiza in aceasta sambata sau ramanea pe alta data.

EDIT: a fost postat articolul cu solutii. Vom adauga solutiile si la celelalte probleme in curand.
Memorat
ELHoria
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Decembrie 21, 2013, 14:11:24 »

Eu am luat 70 la magicmatrix cu tle pe 3 teste incercand permutari permutari aleatorii si cred ca se poate si mai bine daca reduc numarul de incercari.
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Decembrie 21, 2013, 14:15:21 »

Frumoasa rezolvare la Magicmatrix! Eu m-am complicat cu cuplaj...  d'oh!
Memorat
DanielRusu
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Decembrie 21, 2013, 14:24:46 »

Dragute problemele Smile Mi-e ciuda ca n-am fost atent la permut si am luat 260.  Fighting  Brick wall  Aha  Smile se mai intampla Very Happy
Memorat
RaduGabriel2012
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 26



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Decembrie 21, 2013, 14:26:57 »

 Scuze ca postez de mai multe ori , dar nu a raspuns nimeni pana acum . Am trimis sursele la problema kimo la o sectiune gresita (open) in loc de 9-10 . Mentionez ca nu m-am inscris la sectiunea open , ci doar la 9-10 deci nici nu stiu cum a fost posibil sa trimit sursa acolo Sad .Va rog mult , puteti sa adaugati punctajul la 9-10 ?
Memorat
vld7
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 17



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Decembrie 21, 2013, 14:29:49 »

Organizarea tehnica a concursului a fost buna, insa testele au fost facute (foarte) prost. La Magicmatrix am trimis o sursa prima oara cu unsigned int si tot a luat 100 (?) si cineva mai sus a dat un exemplu in care la fel a luat 100 desi nu trebuia.

Cat despre Kami ar fi trebuit sa se modifice un test in timpul concursului ca sa pice bulaneala aia. Stiu ca o reevaluare a tuturor surselor e foarte costisitoare, dar nu e deloc corect sa ai o diferenta atat de mare de punctaj pe aceeasi solutie practic, mai ales la Algoritmiada.
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Decembrie 21, 2013, 14:33:18 »

Scuze ca postez de mai multe ori , dar nu a raspuns nimeni pana acum . Am trimis sursele la problema kimo la o sectiune gresita (open) in loc de 9-10 . Mentionez ca nu m-am inscris la sectiunea open , ci doar la 9-10 deci nici nu stiu cum a fost posibil sa trimit sursa acolo Sad .Va rog mult , puteti sa adaugati punctajul la 9-10 ?

O sa luam in cosiderare si o sa vorbim cu restu. Momentan nu putem face nimic.
Memorat
SRadu
Client obisnuit
**

Karma: 31
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Decembrie 21, 2013, 14:37:16 »

Problemele de la 11-12 mi s-au parut faine(is tare curios cum se face Sistem3. Cand se va completa articolul cu solutii?).
Singura mea obiectie este legata de testele de la Kami. Eu am avut o rezolvare in O(sqrt(N)) pe query si update si am luat 90 cu TLE pe ultimul test, din cauza ca foloseam LL in prea multe locuri, banuiesc. Daca e sa judec dupa complexitate nu ar fi avut motive sa imi iasa din timp. Iar un brut optimizat sa ia 100 mi se pare putin exagerat.
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines