Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 208 Cercuri 2  (Citit de 3217 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« : Martie 29, 2006, 12:41:08 »

Aici puteţi discuta despre problema Cercuri 2.
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
andreit1
Vizitator
« Răspunde #1 : Aprilie 08, 2006, 15:19:00 »

Personal enuntul problemei mi se pare foarte greu de inteles. Inca nu am inteles cateva chestii:
Ce reprezinta a(x)? Daca x este un indice atunci se incepe de la 0 sau de la 1? |x-y| se refera la distanta de pe cerc? Cand se considere ca 2 cercuri sunt distincte?
Imi place in schimb exprimarea: "in mod evident, primul cerc al discului...". Sau poate chiar este asa de evident si nu imi dau eu seama...
In caz ca este problema 'de inteles'( adica la care conteaza doar sa intelegi enuntul) atunci nu astept nici un raspuns.
Memorat
gogu
Client obisnuit
**

Karma: 42
Deconectat Deconectat

Mesaje: 98



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 08, 2006, 15:49:12 »

Si eu m-am incurcat putin in enunt.
Nu prea are rost sa consideri numere pe cercuri ci mai bine numere pe un segment care satisfac relatia:
a[1]+..+a[k]=a[k+1]+..+a[2*k]=a[2*k+1]+..+a[3*k]=X
Cel putin asa am facut eu si mi-a mers.
Memorat
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 08, 2006, 16:05:33 »

s-ar putea ca enuntu sa fie un pic mai greoi, dar ce e scris acolo este suficient si necesar pentru a gasi o rezolvare a problemei. in continuare sper sa te lamuresc (facand referire tot la enunt  Har har)

a(i) este al x+i -lea element => etichetarea numerelor se face de la x care poate sa inceapa cu 0 sau 1 sau orice alt numar natural. esential de remarcat este ca de la x incepe un sir de 3*k numere naturale.
partea un pic ambigua este :
Citat
a(x) + a(x+1) + … + a(y-1) = a(y) + a(y+1) + … + a(z-1) = a(z) + a(z+1) + …+ a(x-1) = R  si  |x-y| = |y-z| = |z-x| = K
, care ascunde conditia x<y<z. De unde reiese acest lucru ? Din simplul fapt ca cele 3*k numere sunt pe cerc si, in mod evident, pozitia x-1 este aceeasi cu pozitia x+3*k-1. De aici te mai poti juca cu pozotiile spunand de exemplu ca pozitia y este x+k, iar z este x+2*k. Cum k > 0 (ultimul cerc este 1-numeric) avem relatia x < x+k < x+2*k adica exact relatia x < y < z.

Sper sa te fi lamurit si te las pe tine sa apreciezi ambiguitatea enuntului  Very Happy
Spor !

Vad ca Gogu mi-a luat-o inainte   Applause jucam nfs, ma scuzati   Embarassed Embarassed Embarassed

PS. Vali, nu-mi edita mesajul, am postat de doua ori consecutiv cu buna stiinta. iti multumesc   peacefingers
Ti l-am editat eu  Har har
 Aha...Mda  Mad merci Adi esti un dulce  Thumb down
« Ultima modificare: Aprilie 08, 2006, 16:18:23 de către fireatmyself » Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
andreit1
Vizitator
« Răspunde #4 : Aprilie 08, 2006, 16:19:41 »

Tot nu mi-ai spus cand 2 cercuri se considera diferite...
Memorat
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 08, 2006, 16:24:28 »

nu inteleg intrebarea. cercurile sunt diferite doua cate doua prin nr de elemente :
Citat
in mod evident, primul cerc al discului este M-numeric, al doilea cerc este (M-1)-numeric, …., ultimul cerc este 1-numeric.
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
gogu
Client obisnuit
**

Karma: 42
Deconectat Deconectat

Mesaje: 98



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Aprilie 08, 2006, 16:31:27 »

Cred ca vrea sa spuna cand doua cercuri cu acelasi numar de elemente sunt diferite.
In asta consta de fapt ambiguitatea enuntului, zic eu.
Memorat
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Aprilie 08, 2006, 16:40:05 »

Citat
Restrictii si precizari

·        a(x) > a(x+1) > ... > a(y-1)
·        a(y) > a(y+1) > ... > a(z-1)
·        a(z) > a(z+1) > ... > a(x-1)

relatiile astea cam tipa dar nu le aude nimeni. Tongue
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
andreit1
Vizitator
« Răspunde #8 : Aprilie 08, 2006, 16:49:21 »

Pai de exemplu daca ai pe un cerc 1,5,2,4,1,5 si apoi pe alt cerc 2,4,1,5,1,5... conditiile sunt indeplinite insa din enunt nu poti sa iti dai seama daca le numeri pe amandoua sau doar pe unu...
Memorat
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Aprilie 08, 2006, 16:58:17 »

nu ma intereseaza ce numere am pe cerc atata timp cat sunt indeplinite conditiile din enunt. iar doua cercuri sunt asemenea numai cand a(x) = b(x), a(x+1)  = b(x+1) .... a(y) = b(y) ..... a(z)  = b(z) .... a(x-1) = b(x-1) pentru doua cercuri ce contin sirurile a(x), a(x+1), ....., a(z), ..., a(x-1) respectiv b(x), b(x+1), ...., b(z), ...., b(x-1)
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Aprilie 08, 2016, 18:35:51 »

Se mai poate lua 100 de puncte cu limita de timp actuala? Eu am R*M si iau TLE pe niste teste. Am vazut ca ultima sursa cu 100 de puncte este din 2012.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines