Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Problema  (Citit de 1164 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
mRkT.
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« : Decembrie 06, 2013, 22:40:21 »

Salut , sunt in clasa a 10a , am si eu nevoie de ajutor la problema :

La proba de saritura in lungime a unui concurs de atletism ,fiecare sportiv are dreptul la trei sarituri .Pentru fiecare saritura valida se inregistreaza lungimea acesteia,iar daca saritura este invalida (atletul a "muscat" linia rosie inainte de avant ) se considera lungimea 0 . Presedintele juriului a primit lista cu numele celor n sportivi si lungimile sariturilor lor ,in ordinea in care acestia au intrat in concurs , si vrea sa afle  urmatoarele lucruri :
     a) cine era lider in clasament dupa prima saritura (toti cei  n  concurenti au efectuat mai intai prima saritura ,apoi a doua saritura in aceeasi ordine , si in sfarsit a treia saritura tot in ordinea initiala ) ?
     b) care este numele liderului in clasament dupa a doua saritura ?
     c) care sunt concurentii ce au avut  diferenta mai mare de 10 cm intre lungimile celei de-a doua si celei de-a treia sarituri ?
   d) care sunt numele primilor 10 zece clasati si sariturile cele mai bune ale acestora (evident cea mai buna dintre cele trei sarituri a unui atlet este aceea cu lungimea cea mai mare ) ?
       e) de cate ori s-a intamplat ca doi sau mai multi atleti care au intrat succesiv in concurs sa rateze a treia saritura ? Dintre "secventele" astfel numarate ,care este alcatuita din cei mai multi atleti ?

  INDICATII : Cea mai adecvata structura de date pentru a ingloba lista pe care o primeste presedintele este o structura cu patru campuri ,fie acestea nume, L1,L2,si L3 ,reprezentand numele respectiv note primite de catre un atlet. Vom defini un vector v cu  elemente de tipul structura anterior ,in fiecare element v va contine campurile v.nume , v.L1 , cu i=0 ,1,....,n-1 ,unde n=numarul  de concurenti . Analog ,pentru intrebarea b) raspunsul consta in maximul dintre campurile v.L2 . Pentru subpunctul c) se afiseaza campul v.nume pentru concurentii care verifica propietatea |v.L3 -v.L2|>0,01 m  . Pentru rezolvarea cerintei de la d) , trebuie sa sortam descrescator "vectorul de sportivi " . apoi sa afisam primele zece elemente ale vectorului astfel sortat . In sfarsit ,subpunctul e) cere sa se identifice toate subsirurile de elemente ale sirului v care indeplinesc o anumita propietate  ( campul L3 are valoarea 0 ) , iar dintre aceste subsiruri sa se repereze acela de lungime maxima .

             Va rog sa imi aratati ce punct rezolvati ca sa ma prind si eu , MULTUMESC !
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 07, 2013, 08:30:49 »

Unde nu ti-a iesit?
Memorat
mRkT.
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 07, 2013, 10:21:59 »

e un tip nou de problema pentru mine , deci nu mi-a iesit aproape nimic , de aceea am apelat la voi .
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 07, 2013, 16:57:44 »

Pai ai la indicatii rezolvarea. Daca ai probleme cu limbajul, consulta manualul de informatica sau google.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines