Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Internship dupa primul an de facultate  (Citit de 2510 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
tsuby
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« : Septembrie 06, 2013, 13:16:47 »

Anul asta intru in clasa a 12a si probabil ca facultatea o voi face in Romania(cel mai probabil UBB Info, insa nu sunt 100% sigur).

Intrebarea mea ar fi care ar fi pasii de urmat pentru a putea avea un summer internship la una din companiile de top(Google,MS,Facebook,etc) in vara de dupa primul an de facultate si daca ei fac posibil acest lucru pentru studentii din anii mai mici.

Stiu ca trebuie sa aplici cu mult timp inainte pentru ca durata de procesare a aplicatiilor este una foarte mare, dar cam atat.
La ce se uita marile companii pentru a accepta un newbie in industrie la interviuri(de acolo, banuiesc ca depinde aproape exclusiv cat de bun esti)?

___________________________________________
PS: Pentru a nu deschide alt topic, care ar fi cele mai ok facultati de Romania(si de ce)? Vreau sa merg doar pe partea de software, nu vreau sa ma adancesc foarte in partea de hardware.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Septembrie 07, 2013, 05:28:42 »

Primul pas este sa te pregatesti din timp pentru interviuri. Daca nu esti macar la nivelul primilor 10 de la ONI, atunci probabil ar trebui sa te pregatesti zi de zi cateva luni. Surse bune de pregatire sunt infoarena, topcoder, codeforces. E o idee buna sa te uiti pe site-uri precum careercup sau glassdoor sa vezi ce interviuri s-au dat in trecut la companiile care te intereseaza. Daca esti in top 10 la ONI, atunci probabil iti poti face o idee cat e nevoie sa te pregatesti uitandu-te la intrebari.

In jurul lunii octombrie trebuie sa aplici pentru internship. Cel mai sigur mod este sa rogi pe cineva cunoscut sa te recomande pentru internship. Persoana pe care o rogi ar trebui sa lucreze in prezent sau sa fi lucrat in trecut la compania la care aplici. Ideal e ca persoana sa te cunoasca cat de cat incat sa poata spuna cateva lucruri de bine despre tine. Alte moduri in care poti aplica cu succes sunt sa participi la concursuri de programare sponsorizate de companiile respective sau sa mergi la targurile de job-uri unde companiile isi trimit reprezentati. Daca trimiti doar o aplicatie online, atunci sansele sa fii contactat sunt probabil sub 10%.

Daca esti contactat de companiile respective, atunci ti se vor planifica cateva interviuri (in general intre 2 si 5) prin telefon/skype. La final vei primi un raspuns in privinta internship-ului, iar daca raspunsul e pozitiv ti se va propune o oferta de angajare.

E bine sa deschizi un thread nou in privinta facultatilor. Pe scurt, parerea mea este ca cele mai bune facultati sunt Universitatea din Bucuresti si Politehnica Bucuresti (cam la acelasi nivel), urmate la o oarecare distanta de UBB Cluj. Afirmatia mea se bazeaza mai mult pe valoarea studentilor de top care merg la aceste facultati si nu pe calitatea cursurilor in sine care probabil este aproximativ aceeasi. Cred ca un anturaj solid poate fi mult mai benefic si ca povesti de genul "eu pot si pe cont propriu" nu prea tin cand vine vorba de facultate.
Memorat

Am zis Mr. Green
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Septembrie 07, 2013, 10:56:03 »

nu te-am gasit in top 100 la oji, deci probabil mai ai mult de lucrat.

Legat de facultate(nu stiu de unde esti), ti-as recomanda sa nu o faci in orasul de unde esti. E misto sa stai la camin  wink
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines