Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Articole noi  (Citit de 4329 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
TheWanderer
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 16



Vezi Profilul
« : Martie 17, 2006, 12:47:59 »

Salutare. Vreau sa scriu niste articole despre Pocket PC, lucrul cu eVC++ si diferentele intre platforma standard si Windows CE (coding standrds, trecerea de la ANSI la unicode, portare directdraw). Ma mai gandesc la niste articole despre matematica in 3D (spatii vectoriale n dimensionale, transformari), texturari, algoritmi de ray-tracing si [poate] shader scripts.

Intrebarea mea este daca e cineva interesat de asa ceva sa nu le scriu degeaba. Please do manifest thine interest ...
Memorat

Peace is a lie, there is only passion!
StTwister
Client obisnuit
**

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 86



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 17, 2006, 12:58:13 »

Cele enumerate de tine nu prea intra in domeniul meu, dar as fi interesat sa citesc Very Happy
Memorat
VladS
Vizitator
« Răspunde #2 : Martie 17, 2006, 13:06:56 »

Cred ca sunt mai multi interesati de aceste subiecte dar locul potrivit pentru articole ar fi ginfo (in general articolele devnet trateaza subiecte de algoritmica).
Memorat
TheWanderer
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 16



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 17, 2006, 14:22:12 »

GInfo mai publica? Am vazut ca s-au oprit pe undeva in mai 2005. Pe 2006 bate vantul si este deja martie. Iar articolele online trateaaza ... Pentium 4 la 2 gHz si Romania la IOI 2001.
Pare un site abandonat deja.
Memorat

Peace is a lie, there is only passion!
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 17, 2006, 16:13:33 »

Ginfo mai publica, atata doar ca s-a considerat ca punerea articolelor pe net face ca cititorii sa nu o mai cumpere. De anul asta are si un forum ce e destul de activ.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 17, 2006, 17:01:06 »

Da, articolele ar fi interesante! Merita publicate; fie aici, fie in Ginfo, dar cred ca in revista ar incapea mai bine Smile
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #6 : Martie 17, 2006, 18:12:14 »

eu unu, fara sa vreau sa supar in vreun fel admiratorii ginfo, de rog sa le postezi aici
sunt destul de (... a se citi "foarte") interesat de chestiile alea de grafica, ca m-am cam chinuit sa le inteleg si nu am izbutit ...
dar si eu stiu ca ginfo e intr-un inpas acum... sau daca le publici si apar pe site te rog sa pui un link sa le vedem toti!...
Memorat
TheWanderer
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 16



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 17, 2006, 18:31:21 »

Pai ok then; ma apuc de lucru. Cred ca am sa incep mai degraba cu 3D pentru ca sunt sigur ca mai muti ati abordat DirectX/OpenGL. Partea matematica se aplica in ambele, insa texturarea, ray-tracing si altele am sa le prezint in DirectX, nu sunt mare fan OpneGL. Poate Opengl 2.0

Cele de PocketPC am sa le scriu dupa. Platforma este foarte interesanta (in special gameAPI) dar probabil multi nu au de gand sa achizitioneze un device doar pentru distractie. Emulatorul este foarte bun.

Articolele am sa le trimit celor de la GInfo, le trimit si aici si le postez si pe un site.
Memorat

Peace is a lie, there is only passion!
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 17, 2006, 18:48:59 »

Oameni buni, imi pare rau sa va anunt, dar informatica nu are legatura cu programarea. Stiu ca nu v-a fost spus lucrul asta, stiu ca nu aveati de unde sa aflati, dar va recomand sa cautati pe internet ce inseamna Computer Science (informatica) si ce inseamna programarea (Computer Programming).

Informatica se refera la studierea computabilitatii unei anumite probleme, iar probele de concurs la materia "Informatica" se dau pe calculator dintr-un singur motiv: evaluarea este mai USOARA. Scopul olimpiadelor nu este sa te invete sa progamezi, ci sa te invete algoritmica. Programarea in DirectX, OpenGL, ASP.net, Python, Brainfuck sau Whitespace este ceva total diferit. Evident, algoritmii isi gasesc aplicatii de multe ori in probleme legate de programare, dar asta nu inseamna ca trebuie sa confundam programarea cu informatica.

Ginfo greseste oricum incredibil de mult ca publica articole legate de hardware/software/jocuri -> acestea NU isi au locul in Gazeta de Informatica. Pentru ele exista Xtrem PC, Level, Chip, etc, etc, etc.

In concluzie, din punctul meu de vedere (tin sa subliniez, nu vorbesc din partea echipei info-arena), orice articol care nu este legat in mod direct de Informatica teoretica SAU de partile de programare cu aplicabilitate directa in concursurile de informatica nu isi au locul in GInfo sau Infoarena. Poti sa le postezi linistit in sectiunea de off-topic a oricarui forum vrei, dar ele nu se pot considera ca fiind legate de "informatica".

Numai bine.
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
TheWanderer
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 16



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 17, 2006, 20:23:09 »

Tehnic asa este. Informatica se ocupa cu studiul sistemelor informatice (sisteme automate de procesare a informatiei).
In limbaj uzual insa, prin informatica se intelege (in mare) algoritmica si programarea.
Memorat

Peace is a lie, there is only passion!
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines