Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Implicare open-source  (Citit de 1813 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
rmq_ss
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« : Mai 21, 2013, 12:32:27 »

In ultimele zile tot am cautat proiecte open source (C++) in care sa ma implic, dar fara prea mare noroc, am incercat chiar si Google Chrome, Mozilla, OpenOffice, chiar si unele de pe sourceforge/github. Problema este ca momentan stiu doar C++ (am invatat in principiu din thinking in cpp si seria effective c++/ stl) + STL, fara alte librarii, si nu prea am gasit cereri de implicare pe chestia asta inca.

Postez aici in ideea de a cere celor mai experimentati sa sharuiasca cum au inceput ei, si in special cei care au aplicat si la internshipuri pe timp de vara/ full time.

Cum ati inceput?
Ati inceput cu bug fixes sau feature request, sau ati demarat un proiect pe cont propriu?
Ati invatat si alte librarii (networking, GUI, boost, etc)? Si deasemenea, vad pe siteurile de joburi pe romania multe cerinte pentru programatorii C++ (gen VS, ATL, COM si nu mai stiu ce librarii/frameworkuri destul de multe la numar)... v-ati batut capul si cu astea sau? Mi se pare un pic exagerat ca un programator C++ trebuie sa stie nu stiu cate librarii, pe cand la un post de C# e alta treaba...'
De asemenea, pentru cei care au fost pe la internshipuri, la inceput stiati anumite librarii sau a fost de ajuns standardul ca pe urma sa invatati si altele? Si aici ma refer strict la alt limbaj sau frameworkuri/librarii

Mentionez ca am incercat si eu sa ma implic in bug fixes, dar nu prea am inteles nimic din "bugurile" expuse.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 21, 2013, 18:34:19 »

Ideal pentru un programator incepator e sa inteleaga conceptele principale de programare si sa fie capabil sa scrie cod curat in cateva limbaje de programare frecvent folosite. Incearca sa nu te concentrezi pe un singur limbaj si nu-ti pierde timpul citind carti sau studiind librarii in detaliu.

Alege un proiect pe care vrei sa lucrezi (de exemplu poti lucra la infoarena), decide-te ce anume ai vrea sa faci sau cauta idei, fa un tutorial cu limbajele de programare de care ai nevoie, citeste codul si incearca sa intelegi ce se intampla. Cand nu intelegi, cauta pe net ce face anume functie sau librarie sau cum functioneaza un anume framework. Incearca apoi sa scrii codul care rezolva problema si incearca sa-l scrii in acelasi stil ca si codul existent.

Ideal ar fi ca primul task sa fie cat mai simplu (un buton care nu face mare lucru, etc.). Nu trebuie sa fie totul perfect din prima, vei invata mult si din comentariile pe care le au ceilalti contributori la schimbarile tale.
Memorat

Am zis Mr. Green
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines