Pagini: 1 2 [3]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: ONI 2013  (Citit de 41478 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
verificator
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #50 : Aprilie 13, 2013, 08:17:18 »

Putem sa incercam Verificatorul, varianta pilot cu ocazia OJI 2014 ! Trebuie doar sa avem toate bazele legale pana atunci !  Very Happy
Memorat
GavrilaVlad
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 222



Vezi Profilul
« Răspunde #51 : Aprilie 13, 2013, 12:03:10 »

Pentru cei care inca sustin introducerea evaluatorului local pe calculatoarele de la ONI, o sa va prezint in acest post inutilitatea acestui sistem.

Acest evaluator local ar trebui sa compileze sursele voastre cu comanda de compilare din regulament, si apoi sa ruleze programul pe testele din enunt si sa afiseze daca raspunsul este corect si afisat in fisierul corespunzator, timpul si memoria folosite. Dintre toate aceste functionalitati, nu vad niciuna pe care concurentul nu o poate face manual, de unul singur si depunand un efort minim.

1. Comanda de compilare oficiala. Aceasta se poate afla din regulament, ca apoi concurentul sa o seteze, inainte de concurs, din meniul de compilator al Codeblocks sau in fisierul de configurare al editorului VIM (cele mai populare doua editoare disponibile la ONI).

2. Corectitudinea raspunsului. Cred ca oricine ajunge la ONI poate compara 2 numere, poate verifica daca doua numere apar pe aceeasi linie sau pe linii diferite, poate verifica daca un output mic respecta o anumita regula.

3. Denumirea fisierelor de input/output si a sursei. Acestea se pot verifica litera cu litera, comparand cu enuntul.

4. Timpul de rulare. Este afisat atat de Codeblocks, cat si de VIM la finalul executarii programului, cu tot cu confirmarea executarii fara probleme a programului sau atentionarea asupra diferitelor erori de executie (KBS 11, etc).

5. Memoria. Aici fiecare isi poate calcula memoria alocata static, stiind dimensiunile fiecarui tip de date declarat (int = 4 bytes, long long = 8 bytes s.a.m.d.). Cat despre memoria alocata dinamic, fiecare ar trebui sa poata estima cata memorie foloseste programul lui. In plus, cu exceptia problemelor in care se urmareste chiar folosirea unei cantitati limitate de memorie (iar concurentul trebuie sa calculeze cu strictete cata foloseste), aceasta limita este foarte larga (de minim 2-3 ori mai mare decat este necesar cu adevarat).

Comparati acum efortul vostru de a parcurge acesti 5 pasi cu efortul unei comisii care trebuie sa instaleze un evaluator local pe 300 de calculatoare.

Aceste greseli stupide (sub/supradimensionarea vectorilor, denumirea gresita a fisierelor, compilare cu comanda diferita de cea oficiala) pe care vreti sa le evitati prin introducerea evaluatorului nu sunt intamplatoare, ci marci ale neatentiei, superficialitatii si comoditatii - care nu sunt calitati ale unui bun programator.
Memorat
verificator
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #52 : Aprilie 13, 2013, 15:22:56 »

@Gavrila Vlad :
Sunt foarte multe cazuri in care acest sistem este vital. Desigur nu la toate problemele s-ar putea justifica 100% dar in toate cazurile e folositor

Pentru cei care inca sustin introducerea evaluatorului local pe calculatoarele de la ONI, o sa va prezint in acest post inutilitatea acestui sistem.
2. Corectitudinea raspunsului. Cred ca oricine ajunge la ONI poate compara 2 numere, poate verifica daca doua numere apar pe aceeasi linie sau pe linii diferite, poate verifica daca un output mic respecta o anumita regula.
Am sa iti fac o lista de probleme(chiar clase de probleme) in care acest sistem este vital !
Clasa problemelor cu output lung :

  http://infoarena.ro/problema/paginatie  In aceasta problema este foarte nasol de verificat output-ul.
Problema aia a lui  Puni de la Grigore Moisil de acu 1 an in care trebuia sa scrii in litere un numar gen  :
100     -------- o suta ! Acolo au fost foarte multe scandaluri caci formatul nu era clar specificat in enunt.
Aceste probleme le-am rezolva.
 
Clasa problemelor cu floaturi (double , numere cu virgula) multe:

  Mosia din 2004 de exemplu unde nu era specificat clar in enunt sau si daca era specificat era specificat prea mic undeva, ca se rotunjeste in sus. Acesta regula de a rotunji floaturile poate cauza probleme foarte mari.Unde daca programul scris de comisie rotunjea in sus si al tau in jos luai 0 puncte.


Aceste greseli stupide (sub/supradimensionarea vectorilor, denumirea gresita a fisierelor, compilare cu comanda diferita de cea oficiala) pe care vreti sa le evitati prin introducerea evaluatorului nu sunt intamplatoare, ci marci ale neatentiei, superficialitatii si comoditatii - care nu sunt calitati ale unui bun programator.
Vorba lui Marginean Ciprian Ninu, la fel de bine am putea scrie codurile in notepad si compila doar odata la sfarsit.Atunci am testa cu adevarat la maxim atentia candidatilor. Asa daca ai mediu cu highlighting si cu compiler errors parca e prea usor.
Un programator foarte bun ar trebui sa scrie codul din prima chiar si legat la ochi, si cu mana stanga.

Daca tot e inutil, de ce sa nu incercam varianta pilot la OJI si vedem ce iese? Sau la ceva concurs gen Grigore Moisil ? 
Daca nu are nici o functionalitate nu poate dauna !
Memorat
GavrilaVlad
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 222



Vezi Profilul
« Răspunde #53 : Aprilie 13, 2013, 16:01:14 »

@Verificator

Sunt foarte multe cazuri in care acest sistem este vital. Desigur nu la toate problemele s-ar putea justifica 100% dar in toate cazurile e folositor

Sunt atat de multe cazuri, incat ai gasit doar doua.

Situatiile pe care le-ai enumerat se reduc la o singura caracteristica: ambiguitate in descrierea unui output corect, cauzata de insuficiente precizari in enunt (asa cum ai spus si tu: fie formatul output-ului nu e formulat clar, fie nu se specifica cum sa fie afisat un numar real).

Si aceste situatii isi gasesc solutii mult mai usoare decat introducerea evaluatorului:

1. Comisia face suficiente precizari incat sa nu fie loc de interpretare. Mai mult, la problemele cu double-uri, nu am intalnit nicio problema de foarte multa vreme incoace in care sa nu se precizeze formatul raspunsului si situatiile in care raspunsul se considera corect (de obicei sa varieze prin maxim 10^(-x) de raspunsul comisiei).

2. Daca totusi ramane ceva interpretabil, concurentii au avut mereu optiunea de a pune intrebari. La paginatie, de exemplu, in timpul concursului s-au pus o pagina de forum de intrebari, iar comisia a raspuns mereu. La fel si la OJI / ONI, de fiecare data cand s-a pus o intrebare care viza ceva ambiguu in enunturi, comisia a venit in fiecare sala si a facut clarificarile necesare.

Daca tot e inutil, de ce sa nu incercam varianta pilot la OJI si vedem ce iese? Sau la ceva concurs gen Grigore Moisil ? 
Daca nu are nici o functionalitate nu poate dauna !

De ce sa nu incercam sa facem ceva inutil? Pai nu stiu... orice actiune trebuie sa aiba un argument solid in spate. Asta nu prea are.

Si as ruga un admin sa aiba grija de conturile fantoma / oamenii cu personalitati multiple ce se manifesta prin conturi multiple.
Memorat
PetcuIoan
Strain
*

Karma: 72
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #54 : Aprilie 13, 2013, 17:26:50 »

@Vlad Gavrila

Sunt de acord cu unele din argumentele tale aduse impotriva evaluatorului local, dar care ar fi problema cu un evaluator cu interfata, asemanator celui de la Uramsii lui Moisil?
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #55 : Aprilie 13, 2013, 17:35:06 »

Sorin, ai mare noroc ca ti-a raspuns Vlad Smile.

Legat de verificator, singura solutie acceptabila din punctul meu de vedere este sistemul de submisie online. Orice altceva presupune un efort nejustificabil. Intr-adevar e foarte bine sa existe un verificator, dar la OJI/ONI problemele de logistica sunt prea mari. La lot, unde concursurile se desfasoara in acelasi loc si sunt doar 20 de concurenti, exista interfata de submisie.

Si de unde pana unde a ajuns verificatorul marea problema a olimpiadelor?
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
soriyn
Vorbaret
****

Karma: 24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 150



Vezi Profilul
« Răspunde #56 : Aprilie 28, 2013, 05:04:16 »

Eu am participat doar la 2 ONI-uri deci clar nu am experienta celor de dinainte. Dar poate ca tocmai asta imi ofera o perspectiva mai buna asupra lucrurilor.

In primul rand, chestia cu evaluatorul e o prostie. Din motivele expuse de Vlad Gavrila + ca s-ar duce tot farmecul. Una e sa iesi din concurs si sa astepti apoi cu sufletul la gura, sa discuti cu ceilalti cum au facut si alta ar fi sa iesi stiind ca iei x puncte. Nu poti sa compari OJI cu IOI. Normal ca acolo treaba e serioasa si sunt alte conditii.

Apoi chestia cu selectia pentru ONI e foarte proasta. Stiu ca e foarte improbabil sa se schimbe ceva dar totusi e cam nasol acum si trebuie inceput de undeva. E aiurea sa iei in functie de clasamentul pe tara pentru ca o sa te trezesti cu judete nereprezentate. Eu nu inteleg de ce nu se ia primul, de la fiecare clasa, de la fiecare judet, si apoi in functie de clasamentul pe tara. Asa esti sigur ca ai fiecare judet reprezentat si iti raman destule locuri si pentru cei buni, dezavantajati de sistemul actual, chiar daca, in unele judete, si cei de pe primul loc au punctaje mici. Daca nu esti cel mai bun nici din judet, nici la nivel national nu prea ai ce sa cauti la ONI, locul unde se intalnesc cei mai buni din tara. E mai motivant sa te lupti sa ajungi printre cei mai buni decat sa stii ca esti intr-un judet in care si daca iei 20 de puncte o sa te califici.

O sa fiu foarte nepopular pentru ce zic acum dar nu inteleg de ce trebuie mereu sa ii plangem de mila comisiei. Mereu comisia se victimizeaza ca o virgina pangarita. Ok, am inteles, este munca voluntara, timpul e scurt, de facut sunt multe. Tot respectul meu pentru voi. Dar majoritatea sunteti studenti si fosti olimpici, deci ati beneficiat si voi de voluntariatul si munca altor oameni, mai ales cei care ati fost tari. Stiti de la bun inceput conditiile asa ca e penibil sa va lamentati apoi. Asa cum munciti voi se pregatesc si altii un an intreg pentru o mana de probleme. Nu va cere nimeni un set perfect echilibrat sau mai stiu eu cum. Dar macar se poate acorda o mai mare atentie redactarii problemelor si eventual testelor. La unele probleme testele pur si simplu si-au batut joc de munca participantilor. Imi aduc aminte pe clasa a 9a ca aveam o problema unde trebuia sa simplifici niste fractii sau ceva de genu. Enuntul a fost gresit si am fost anuntati foarte tarziu ca e nevoie de numere mari. Ori mie ca elev incepator de clasa a 9a mi-ai schimbat total problema. Nu ma incalzeste cu nimic ca a fost gresita pentru toti deoarece daca ai avut proasta inspiratie sa incepi cu problema aia e aiurea pentru ca intervine sansa si nu e normal. E aiurea si sa ai un enunt de o pagina jumate in care informatiile inutile sa fie in mai mare cantitate decat cele utile. E frumos sa ai si o poveste in spatele problemei dar uneori se exagereaza. Eu sunt sigur ca niste enunturi clar redactate, cu limite precizate calumea ar mai reduce din erori. In ultima vreme s-a imbunatatit calitatea lor in privinta asta, dar totusi mai mereu se nimereste o problema la care e gresit enuntul. E drept ca vine comisia apoi cu precizari dar pana trimit ei o tipa din aia pe tocuri sa se plimbe prin toate clasele se duce dracu tot timpu(asta la OJI)


Singur chestie utila si realizabila mi se pare sa maresti durata la OJI la 4 ore. Marea majoritate a participantilor sunt incepatori, e greu sa le ceri sa scrie cod bun si rapid. Stiu ca sunt si astea calitati necesare si importante dar orice ati zice e frustrant sa ai o idee calumea si sa nu ai timp sa o implementezi bine si iei mai putin decat aia care fac back.
Memorat
alex_ovidiunitu
Strain
*

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #57 : Aprilie 29, 2013, 15:03:57 »

Sunt de acord cu Sorin. Un evaluator nu este o idee foarte buna, deoarece ar compromite complet farmecul unui concurs. Asa cum a spus si Bogdan, mi se pare fundamental ca programator bun sa acorde o atentie sporita detaliilor.

In legatura cu selectia pentru ONI, fiecare judet ar trebui sa-si construiasca un lot cat mai bun. Personal cred ca ar trebui sa se tina cont si de rezultatele anterioare obtinute la ONI, alte concursuri etc... Daca o clasa (sa zicem a 9-a) a obtinut X medalii la ONI atunci anul urmator (clasa a 10-a) va avea X+1 locuri pentru nationala. In caz ca raman locuri, aceste locuri ar trebui distribuite in functie de clasamentul pe tara. De asemenea consider ca elevii din clasele superioare (11-12) ar trebui sa beneficieze de mai multe locuri pentru ca au mai multa experienta si implicit au sanse mai mari de a avea un rezultat mai bun la ONI, comparativ cu cineva care este pe clasa a 9-a si care a inceput sa faca informatica din acel an.
Citat
Singur chestie utila si realizabila mi se pare sa maresti durata la OJI la 4 ore.
3 ore mi se pare suficient pentru OJI, dar nu m-as supara daca timpul ar fi marit la 4 ore. In plus, cred ca toti am fi multumiti daca OJI ar avea 2 zile de concurs. Astfel daca ai busit in prima zi poti sa te revansezi in a doua zi, nu in urmatorul an.
« Ultima modificare: Aprilie 29, 2013, 15:16:37 de către Alex Ovidiu Nitu » Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #58 : Aprilie 29, 2013, 16:44:57 »

3 ore mi se pare suficient pentru OJI, dar nu m-as supara daca timpul ar fi marit la 4 ore. In plus, cred ca toti am fi multumiti daca OJI ar avea 2 zile de concurs. Astfel daca ai busit in prima zi poti sa te revansezi in a doua zi, nu in urmatorul an.

Cred ca o varianta cel putin la fel de buna si mai posibil de a putea fi aplicata decat ideea cu 2 zile de proba ar fi ca la OJI sa avem 3 probleme si 4 ore (parca auzisem ca se discuta candva asta pe la minister). In felul asta ar scadea riscul sa busesti complet (poti busi una si inca sa ai punctaj bun,daca faci din celalalte doua) si ar scadea sansele ca cineva care face bruturi sa ia un loc mai bun decat cineva bun care a busit la o problema.
Memorat
Pricuci
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #59 : Iunie 16, 2013, 00:11:06 »


Atentia la detalii si capacitatea de a evita astfel de greseli stupide sunt caracteristici esentiale atat pentru un olimpic cat si pentru un inginer de inalta clasa (software or otherwise). Mi se pare ca evitarea greselilor respective tine mai mult de responsabilitatea fiecaruia de a duce ceva pana la capat decat de lipsa de atentie. Exista lume care considera ca rezolvarea problemei e tot ce conteaza pentru ca e singura parte din concursuri care e dificila si ca restul detaliilor sunt minore. Din pacate, in domenii practice, cum ar fi informatica sau ingineria, majoritatea esecurilor se intampla din cauza detaliilor minore care sunt ignorate sub pretextul 'sigur am facut bine asta, nu are rost sa verific'.
In viata reala nimeni nu o sa te tina de mana, sa faca teste pentru tine si sa se asigure ca respecti tot ce ti s-a cerut. Tu trebuie sa te asiguri ca munca pe care o faci e corespunzatoare si pare bine sa te obisnuiesti cu ideea asta mai devreme decat mai tarziu. Cu cat oamenii sunt tinuti mai mult de mana si din ce in ce mai multe tipuri de greseli devin imposibile, cu atat oamenii uita ca trebuie sa evite greselile de la inceput. In cazul asta, e o lista clara, restransa, de lucruri care trebuie verificate odata ce ai declarat o problema 'gata' si nu-ti ia mai mult de 5 minute per problema sa treci prin ea. De ce sa alegi sa nu faci o verificare care ia 5 minute pentru a evita o potentiala catastrofa care ori e ireparabila, ori iti ia ore/zile intregi sa o repari.

Atunci cum se face ca subiectele si unele teste pot contine greseli ? Adica acei studenti cu medalii la concursuri internationale ce ajung sa lucreze la firme de top sa nu fie chiar
olimpic cat si pentru un inginer de inalta clasa
?

Memorat
diac_paul
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 210



Vezi Profilul
« Răspunde #60 : Octombrie 20, 2013, 07:11:03 »

Stie cineva cum pot gasi rezultatele de la ONI 2013 Liceu? In arhiva infoarena la downloads sunt doar problemele si testele; iar site-ul ONI nu mai merge. (http://oni2013.info.tm/ -> http://olimpiada.info/ ). Multumesc
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #61 : Octombrie 20, 2013, 15:24:48 »

Uite aici rezultatele http://www.fileshare.ro/e29935536
Memorat
diac_paul
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 210



Vezi Profilul
« Răspunde #62 : Octombrie 20, 2013, 17:10:35 »

Super, multumesc!
Memorat
Pagini: 1 2 [3]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines