Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: ONI 2013  (Citit de 4619 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« : Aprilie 09, 2013, 16:58:57 »

Cel mai important este sa spuneti ca sunteti sau nu de acord, poate reusim sa schimbam ceva si sa avem un oni organizat ca la carte Smile
http://blogpetru.wordpress.com/2013/04/09/oni-2013-si-nu-numai/
Memorat
feedbacktoken
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 09, 2013, 20:48:42 »

Petru, ai perfecta dreptate! Nu am bifez toate punctele abordate de tine dar nu inteleg, de ce nu este, ca la IOI, cu evaluari multiple. De ce se evalueaza doar odata la final si gata ? Tot timpul aud povesti despre elevi ce in ani precedenti iau premii si diverse distinctii si in anul urmator, la OJI iau 0 puncte ca incurca fisierele.
Aceasta trauma, tragedie chiar persista de foarte multi ani si ma gandesc sincer, oare aceia care se ocupa de asceasta competitie de ce nu fac nimica pentru a schimba aceasta problema. Cred ca nepasarea lor este foarte mare, la fel si dispretul afisat pentru munca elevilor. Totusi m-am gandit la niste solutii pentru a evita aceasta problema :
  • un acces la internet si evaluari periodice pe baza unui token ca la IOI
  • fiecare candidat sa aibe preinstalat pe calculatorul lui un evaluator cu cateva date de test cu care se se poata autoevalua singur
  • o alta solutie este evaluarea intermediara, la finalul celor 3 ore de OJI sa se evalueze o data, si candidatii sa aibe sa zic, 5 sau 10 sau 15 sau 20 sau 30 de minute pentru a "fixa" codul lor. Se va lua maximul punctelor dintre prima evaluare si  "fixarea" evaluarii
Memorat
veleandu
De-al casei
***

Karma: 155
Deconectat Deconectat

Mesaje: 132



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 09, 2013, 21:10:44 »

    Tot timpul aud povesti despre elevi ce in ani precedenti iau premii si diverse distinctii si in anul urmator, la OJI iau 0 puncte ca incurca fisierele.
    Asta am patit eu, dar sincer, nu imi vine sa dau vina pe "comisie" sau pe subiecte.
    A fost un moment de "neatentie" daca pot sa ii spun asa, si trebuie sa recunosc ca a fost vina mea, si ca nu ar fi normal sa am pretentii de premiu la nationala daca pot face asemenea greseli la oji.

    Este o opinie personala, foarte subiectiva, trebuie sa recunosc.
    Dar ar trebui sa ne asumam responsabilitatea mai mult. Stiu ca nu e ok aceast aspect, dar ar trebui sa existe o relatie de incluziune oarecum intre OJI, ONI si Interuri.

    Teoretic exista.
    Practic sunt cam total diferite. ( si din punctul de vedere al evaluarii si al subiectelor, si al ce iti cer efectiv  Embarassed )

    • un acces la internet si evaluari periodice pe baza unui token ca la IOI
    • fiecare candidat sa aibe preinstalat pe calculatorul lui un evaluator cu cateva date de test cu care se se poata autoevalua singur
    E interesanta ideea. Ar fixa din discrepanta dintre etape .. ar introduce lucruri noi, interesante.
    Dar intervine o problema: eu, personal nu sunt deacord cu sistemul de calificare la nationala.
    Cel mai bun argument auzit de mine pana acum legat de corectitudinea acestui aspect a fost: "E ok asa pt ca da o sansa elevilor din provincie. Daca nu ar fi fost asa eu nu as fi ajuns la oni."
    E un argument bun, recunosc, dar tot ar trebui imbunatatit sistemul de calificare.

    Si referitor la acest lucru.
    Gandeste-te ca exista multi elevi care nu au experienta.
    Nici cu informatica, dapai cu olimpiadele?

    Ar fi o discrepanta prea mare pt ei daca ar veni de la problemele de la scoala si ar da de "tokenuri" daca doamne fereste s-ar califica la nationala.
    Din ce ai spus, pot sa imi dau seama ca ai idee despre cum sta treaba cu olimpiadele astea.
    Sper sa nu ma iei in nume de rau, iti admir ideile, dar nu suntem pregatiti inca.
    Ar trebui sa gasim ceva mai apropiat de noi.

    • o alta solutie este evaluarea intermediara, la finalul celor 3 ore de OJI sa se evalueze o data, si candidatii sa aibe sa zic, 5 sau 10 sau 15 sau 20 sau 30 de minute pentru a "fixa" codul lor. Se va lua maximul punctelor dintre prima evaluare si  "fixarea" evaluarii

    E o idee buna.
    Eu am mai descoperit bug-uri pe final si am incercat sa le corectez. Curgea apa pe mine ca pe o cascada si am inceput sa ma pierd in cod .. desi am ceva "experienta" in algoritmica.
    Dar acest aspect nu prea exista la concursuri in general.
    La CF .. topcoder .. si cele autoctone.
    Ar fi doar ceva nou pt toata lumea, si ar trebui sa te adaptezi pe moment.

    Nu mi se pare prea ok, desi ar scadea sansa de a face greseli stupide.
    Desi e ok acest lucru, cum spuneam, ar trebui sa invatam sa fim mai atenti la aceste lucruri. Nu cred ca doar eu am avut momente in care am gresit un + in loc de - sau un min in loc de max de la un copy-paste.


    OFFtopic: Ma face sa ma simt fericit ca si altcineva, desi sub anonimat, se implica in acest subiect.
    Sper sa se ajunga la ceva bun din asta Smile

    La ceva mai bun, macar.


    LE:
    Desi exista sansa de greseli din neatentie. De copiat la concursurile online, persoanele BUNE sunt tot timpul pe locuri fruntase. Acele persoane despre care avem certitudinea de 80% ca o sa prinda un IOI sau un CEOI Smile sau in general o medalie buna la un inter.
    Ar trebuit luat si acest aspect in calcul.

    -Sorin, sper sa facem o reforma in acest domeniu pe cale amiabila, academica si civilizata. Fara sa starnim pe parcurs probleme/ discutii altora.[/list]
    « Ultima modificare: Aprilie 09, 2013, 21:24:05 de către Alex Velea » Memorat
    sorin_oolimpicu
    Strain


    Karma: -1
    Deconectat Deconectat

    Mesaje: 1



    Vezi Profilul
    « Răspunde #3 : Aprilie 09, 2013, 21:21:48 »

    Editat de admin: Injurii, acuzatii inutile, gramatica zero, lipsa de bun simt, etc
    « Ultima modificare: Aprilie 09, 2013, 22:41:52 de către Eugenie Daniel Posdarascu » Memorat
    valentin.harsan
    Strain
    *

    Karma: 33
    Deconectat Deconectat

    Mesaje: 41



    Vezi Profilul
    « Răspunde #4 : Aprilie 09, 2013, 21:37:52 »

    se pare ca a ramas un cont de la sorin olimpiku nebanat...
    sa trec asta la bug reports?
    Memorat
    veleandu
    De-al casei
    ***

    Karma: 155
    Deconectat Deconectat

    Mesaje: 132



    Vezi Profilul
    « Răspunde #5 : Aprilie 09, 2013, 21:42:18 »

    Citat
    Eterna ura fatza de Nusa!!!!
    Si asa a cazut ideea de reforma pe cale amiabila ..
    Sincer, pui problema prea diferit, si prin acest lucru vreau sa spun ca iti semi-impui punctul de vedere.
    Nu trebuie sa urli in gura mare.
    Doar un mesaj, fara caps, injurii, semne de exclamare si tz ar fi deajuns ca oamenii sa inteleaga ce vrei.

    Si la faza cu tiganca .. eu sunt mai rasist. Ma abtin.

    Sincer, la IOI tot cei mai buni se duc, iar ei nu prea gresesc. O fi oare o intamplare?


    Vali: .. e un subiect sensibil. Stiu ca iti place, dar nu fa misto, .. te rog.
    Memorat
    deneo
    Vorbaret
    ****

    Karma: 185
    Deconectat Deconectat

    Mesaje: 160



    Vezi Profilul
    « Răspunde #6 : Aprilie 09, 2013, 21:45:09 »

    Si marmota invelea ciocolata in staniol  Banana
    Memorat
    feedbacktoken
    Strain


    Karma: 1
    Deconectat Deconectat

    Mesaje: 4



    Vezi Profilul
    « Răspunde #7 : Aprilie 09, 2013, 21:46:34 »

    Problema aceasta ne afecteaza pe toti asa ca ar fi bine sa gasim o cale sa o rezolvam!
    Solutii, am enumerat mai sus, trebuie ca cineva cine are aceea autoritate, sa si-o si exercite !

    Sincer, la IOI tot cei mai buni se duc, iar ei nu prea gresesc. O fi oare o intamplare?

    Si daca nu se duc totusi cei mai buni ?! Daca cei buni au un moment de neatentie ?
    Memorat
    pauldb
    Nu mai tace
    *****

    Karma: 821
    Deconectat Deconectat

    Mesaje: 1.901



    Vezi Profilul
    « Răspunde #8 : Aprilie 09, 2013, 21:49:29 »

    Sorin, sa fii bun inseamna sa nu ai momente de neatentie. Daca esti neatent, nu mai esti bun.

    Mai bine nu te-ai mai baga in discutie. Nimeni n-o sa ia in serios o discutie in care vii cu idei extremiste si adresezi injurii celor care sunt responsabili sa faca lucrurile mai bine.
    Memorat

    Am zis Mr. Green
    feedbacktoken
    Strain


    Karma: 1
    Deconectat Deconectat

    Mesaje: 4



    Vezi Profilul
    « Răspunde #9 : Aprilie 09, 2013, 21:55:25 »

    Daca esti neatent, nu mai esti bun.

    Daca cineva care sa zicem ca ar lua aur la internationale, si  anul urmator ar lua 0 dintro neatentie, asta ar insemna ca nu e bun ?

    Rezumatul posturilor de mai sus este

    Vrem feedback multiplu nu doar odata la final
    Memorat
    veleandu
    De-al casei
    ***

    Karma: 155
    Deconectat Deconectat

    Mesaje: 132



    Vezi Profilul
    « Răspunde #10 : Aprilie 09, 2013, 21:58:40 »

    Daca ai lua aur la inter nu prea vad cum ai lua 0 anul urmator.
    Exista multe persoane care s-au lasat de info si au intrat in lot 2 ani dupa din "inertie".

    Nu te duce la extrem, Sorin. Nu poate iesi nimic bun din asta. Paul are dreptate.
    Memorat
    feedbacktoken
    Strain


    Karma: 1
    Deconectat Deconectat

    Mesaje: 4



    Vezi Profilul
    « Răspunde #11 : Aprilie 09, 2013, 22:00:56 »

    Daca ai lua aur la inter nu prea vad cum ai lua 0 anul urmator.
    Exista multe persoane care s-au lasat de info si au intrat in lot 2 ani dupa din "inertie".

    Nu te duce la extrem, Sorin. Nu poate iesi nimic bun din asta. Paul are dreptate.
    Nesansa si mult ghinion! Nu e imposibil, ci doar improbabil.Oricine poate avea ghinion.

    Totusi de ce ar fi o evaluare multipla o problema ? Nu vad problema la a recurge la unele din solutiile de mai sus?
    In fond asa e si la IOI !Acesta mi se pare un argument solid
    Memorat
    deneo
    Vorbaret
    ****

    Karma: 185
    Deconectat Deconectat

    Mesaje: 160



    Vezi Profilul
    « Răspunde #12 : Aprilie 09, 2013, 22:04:54 »

    El zicea ca cu sistemul actual daca ai luat aur la inter, e deosebit de greu sa iei 0 anul urmator.
    Nu insinua faptul ca sistem actual e foarte bun, si ca propunerea ta e proasta.

    Ontopic: Propunerea mea este ca trebuie sa se foloseasca interfata de la infonline/loturi si pentru ONI/OJI, cu un test de feedback (oficial sau nu). Mi se pare o chestie usor de facut si ar imbunatati calitatea concursului.
    Daca anul urmator o singura schimbare din cele propuse ar fi implementata, inseamna ca topicul a fost un succes Smile
    « Ultima modificare: Aprilie 09, 2013, 22:21:46 de către Adrian Craciun » Memorat
    veleandu
    De-al casei
    ***

    Karma: 155
    Deconectat Deconectat

    Mesaje: 132



    Vezi Profilul
    « Răspunde #13 : Aprilie 09, 2013, 22:11:19 »

    Citat
    Totusi de ce ar fi o evaluare multipla o problema ? Nu vad problema la a recurge la unele din solutiile de mai sus?
    In fond asa e si la IOI !Acesta mi se pare un argument solid

    Tind sa am o discutie rationala, de bun simt.
    Citeste atent mesajul meu si ai sa vezi ca nu sunt impotriva "metodelor" tale.
    Cu exceptia ultimei, care mi se pare iesita din comun si prea paralela cu orice altceva ce se intampla pe la concursuri.
    Am spus doar ca nu sunt probabile sa se intample, si mai mult am sprijinit ideea.

    Te rog, Sorin.
    Incearca sa nu fi asa de ... agresiv. E chiar o chestie serioasa, pana la urma.
    Pe mine unu' ma cam enerveaza subiectu cu oji in special, si as vrea sa fac ceva bun referitor la asta.
    Memorat
    pauldb
    Nu mai tace
    *****

    Karma: 821
    Deconectat Deconectat

    Mesaje: 1.901



    Vezi Profilul
    « Răspunde #14 : Aprilie 09, 2013, 22:33:55 »

    Inchid subiectul pentru ca e prea mare harababura aici.

    Ii rog pe cei care au mesaje care nu i se adreseaza lui Sorin sa le copieze pe noul subiect.

    Sorin, iti apreciez intentiile, dar te rog nu mai interveni in noua discutie. Lasa oamenii sa discute relaxati si sa cautam impreuna solutii bune.
    « Ultima modificare: Aprilie 09, 2013, 22:55:52 de către Paul-Dan Baltescu » Memorat

    Am zis Mr. Green
    Pagini: [1]   În sus
      Imprimă  
     
    Schimbă forumul:  

    Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines