Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Insotitor ONI  (Citit de 2670 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Dddarius95
Client obisnuit
**

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« : Martie 20, 2013, 20:09:02 »

    Salut. As vrea sa stiu daca insotitorul pentru oni trebuie sa fie obligatoriu profesor ? profesor de  informatica ?
    Fratele meu (clasa a 7-a) nu face informatica la scoala. S-a pregatit cu profesorul meu de la liceu. Dansul merge cu mine la Timisoara si ceilalti profesori de informatica de la mine din liceu nu vor sa plece cu fratimio (sau cu mine si sa mearga dansul cu fratimio)...situatie similara cam cu toti profesorii de informatica din judet (sunt si cativa care ar vrea sa mearga din alte orase dar din motive care nu tin nici de noi , nici de dansii , nu pot merge...) .    
    Si ma gandeam daca se poate sa rog un profesor de-al meu / de-al lui de matematica (sau de altceva) sa mearga cu el ... Nu as vrea sa mearga cu un profesor pe care nu-l cunosc eu sau fratimio , pentru ca e mai mic (13 ani)  ...
    Ce se poate face in situatia asta?
    As vrea si un raspuns din partea unui profesor daca se poate... (Am solicitat si inspectoratului sa intrebe organizatorii , da mi s-a spus ca pana dupa Olimpiada de TIC nu o sa intrebe nimeni ... si cred ca nici dupa nu o sa se grabeasca cineva...iar fratimio este putin cam trist ca nu are cine sa vina cu el ... parintele ar fi o optiune ? ).
    Multumesc!
« Ultima modificare: Martie 20, 2013, 20:21:14 de către Neatu Darius Florentin » Memorat
proflaurian
Client obisnuit
**

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 58



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 20, 2013, 22:06:30 »

La rugamintea unuia dintre moderatori incerc sa iti dau eu un raspuns la problemele ridicate. Raspunsul meu nu este unul oficial dar din cate stiu eu Inspectoratul Scolar Judetean de care apartine un elev calificat la orice Olimpiada Nationala are obligatia sa asigure insotirea elevului/elevilor calificati. In mod normal profesorul insotitor ar trebui sa fie un profesor de specialitate. Probabil ca in situatii exceptionale cand nu exista un profesor de specialitate disponibil se poate apela la un profesor de alta specialitate (aici nu pot sa iti dau un raspuns sigur dar cred ca este posibil ). La intrebarea daca parintele ar fi o optiune iarasi nu pot sa iti raspund cu certitudine. Imi amintesc ca am intalnit astfel de situatii dar parintele era in acelasi timp si cadru didactic. Olimpiada de TIC ( cum o numesti tu ) - faza judeteana este pe 23 martie. Eu cred ca ar fi mai bine sa ai rabdare pana luni cand - cred eu - vei primi un raspuns din parte Inspectoratului. Problema nu este una a organizatorilor ci decizia apartine Inspectoratului Scolar Judetean.

prof. Adrian Panaete
Memorat
Dddarius95
Client obisnuit
**

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 20, 2013, 22:26:37 »

Multumesc !
Memorat
NicuCJ
Strain
*

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 20, 2013, 23:06:13 »

In cazuri exceptionale (ex: boala) un concurent poate fi insotit si de parinte. Trebuie facuta o cerere la inspectorat, care va fi trimisa apoi la inspectoratul din Bihor (unde se tine ONI de la gimnaziu), dupa care, daca o aproba, poate sa vina si parintele si sa fie cazat in aceeasi locatie cu elevul, asta in cazul in care se doreste cazarea parintelui in aceeasi locatie.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines