Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Sa participam la cat mai multe concursuri ?  (Citit de 2213 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
baTTLe4u_15
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« : Martie 06, 2013, 22:39:11 »

Salut!
Din cate am observat infoarena ar fi locul unde as putea cere niste sfaturi. As vrea sa stiu mai multe pareri despre concursurile/olimpiadele de informatica (evident).
Sunt clasa a9-a si as putea spune ca sunt abia initiat in lumea aceasta a concursurilor/olimpiadelor nationale. (am mai participat eu la concursuri dar nu la fel de importante, mai ales la informatica unde doresc performanta).

Am participat la oji, n-am obtinut decat 32p, spre rusinea mea am considerat problemele usoare facandu-ma neatent la enunt. (acum nu stiu cata valoarea are faptul ca acasa am refacut-o si am obtinut 78p, iar dupa o optimizare, 100 ceea ce mi-ar fi adus calificarea la oni).
In fine. De curand profesoara de info m-a anuntat de un concurs iTEC, mi-a spus ca ar fi ok sa particip.

Acum, nu stiu care ar fi avantajele/dezavantajele participarii mele...Voi ce parere aveti ?  Sa incerc si la concursul acesta? (sa colind, de asemenea, toata tara?) Oare am sanse? Oare mi se ofera o sansa pe care altii n-o au ?

Cu siguranta multi dintre voi au participat, cum v-ati simtit dupa ? Cu ce ati ramas la sfarsitul concursului ? Cum v-ati pregatit ? Ati participat pentru a va afirma in fata tuturor sau pentru a cunoaste ?
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 06, 2013, 23:16:55 »

Performanta se face lucrand regulat de acasa. Nu e necesar sa te antrenezi mereu in ritm de concurs, desi sa participi la cate un concurs o data la cateva saptamani prinde bine. (Pe masura ce devii mai performant probabil vei vrea sa cresti ritmul la concursuri.) Concursurile de care spun pot fi si online, cum sunt Algoritmiada, Infoarena Monthly, concursurile de pe codeforces, topcoder sau alte online judge-uri.

E distractiv sa mai mergi la cate un concurs de informatica prin tara si la cele la care sunt invitate doar cateva judete e mai usor sa castigi cate un premiu. Daca pe tine te motiveaza asa ceva, participa linistit, dar nu pierzi nimic daca nu te duci. Totusi, n-ar trebui sa eviti concursul doar pentru ca ti-e teama sa "nu faci bine". E util sa stii nivelul tau (un singur concurs, cum e OJI, nu spune mare lucru), iar cu timpul si cu antrenament vei obtine rezultate si mai bune.

Acum referitor la concursul de care spuneai, eu unul n-am auzit de el asa ca las pe altcineva mai in tema cu el sa-ti explice cum stau lucrurile.
Memorat

Am zis Mr. Green
a_h1926
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 317
Deconectat Deconectat

Mesaje: 385



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 06, 2013, 23:52:47 »

Salut!
Concursul este organizat de Liga AC (asociatia studentilor la calculatoare din Timisoara), iar anii trecuti, elevii au putut participa fie la proba de Algoritmica, fie la proba de Web Design.
Eu am participat doar la proba de Algoritmica, iar acolo au fost aceleasi subiecte pentru toti participantii si presupuneau cunostiinte teoretice din clase mai mari (mai precis, a XI-a, cum sunt grafurile, arborii, etc.). In clasa a IX-a am reusit sa iau o mentiune, desi nu stiam deloc alte notiuni teoretice decat cele de a IX-a, intrucat subiectele au fost destul de usoare. Daca ai notiunile de baza de care iti spuneam, concursul este destul de usor. Anul trecut, de exemplu, am fost mai multi concurenti cu punctaj maxim, iar departajarea s-a facut in functie de timpul de executie al programelor. Avand in vedere ca Timisoara e departe de Buzau si ca esti numai clasa a IX-a, nu stiu daca merita sa faci un asemenea drum.
Site-ul concursului este acesta:
http://itec.ligaac.ro/
Aici poti gasi problemele de la cateva din editiile precedente. Daca incerci sa le rezolvi, iti poti face o idee despre cum e concursul, care este nivelul tau si iti va fi mai usor sa te hotarasti. Tot pe acelasi site te poti si inscrie.
Mult succes!
« Ultima modificare: Martie 07, 2013, 00:07:15 de către Heidelbacher Andrei » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines