Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: OJI 2013  (Citit de 19459 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
RaduGabriel2012
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 26



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Martie 03, 2013, 18:16:34 »

 Subiectele de la a 9-a au fost prea lungi , ai dreptate , cred ca puteau sa scurteze o mare parte din enunt , dar ca idee , au fost destul de dragute . Pe prima am facut-o in 25 min , m-am gandit sa citesc cu stdio dar am preferat streamurile ca sunt mult mai scurte desi cred ca aveam o banuiala ca la oji merg mai incet ca citirea folosind stdio. In final am luat 92p pe ea , nu stiu ce as fi putut gresi inafara de citirea prea inceata. A 2-a m-a cam zapacit putin la inceput , cred ca din cauza enuntului. Punctul a) era cam evident pentru toata lumea , dar la b)  
am inteles gresit ca clepsidrele alea trebuiau afisate in ultima stare data in fisierul de intrare . Asa ca am bulanit 49p Wink . Oricum , stie cineva cand se posteaza evaluatoarele ?
Memorat
vladtarniceru
De-al casei
***

Karma: 81
Deconectat Deconectat

Mesaje: 145



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Martie 03, 2013, 18:39:37 »

Problema a2-a a fost un jeg (prima era usoara intr-adevar, dar tot era ambigua cu "pozitii ocupate" si "pozitii luate" - sau ceva de genul asta)...
La a2-a trebuiau afisate in ordinea 1, 2, 3 ... N
Adica daca aveai clepsidrul sau cum se chema in starea 2, trebuia sa le afisezi tot in ordinea 1, 2, 3 ...
Memorat
alexalbu95
Client obisnuit
**

Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Martie 03, 2013, 18:52:01 »

asa am avut si eu in acum 2 ani intr-a 9-a. enunturi de 2 pagini la fiecare problema. Problemele vase si cri.

Dar de biperm de la a 11-a ce parere aveti?
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Martie 03, 2013, 20:11:53 »

Dar de biperm de la a 11-a ce parere aveti?
Dupa ce m-am gandit 10 minute la biperm, eram ceva de genul . Din pacate pt mine (oarecum), nu era asa imposibila precum parea, o idee ce am auzit-o si care a luat multe puncte avea la baza cuplaj. Se pare ca destul de multi s-au gandit la cuplaj sau ceva asemanator, din moment ce sunt punctaje destul de mari.
Memorat
nbibest
Strain


Karma: -5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 17



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Martie 03, 2013, 20:35:01 »

Chiar nu a facut nimeni rost de evaluatoare... poate nu le publica sa nu ne verificam sa nu putem depunde contestatii  Fighting
Personal sunt foarte curios cum am luat 15 pct pe o problema pe care nu am terminat-o si la care nu imi dadea raspunsul bun. Smile)
Nu aici e problema, dar mai are cineva exact acelasi punctaj ca si mine, la ambele probleme. Mi se pare o concidenta... destul de mare, considerand ca am fost 6 participanti...  Poate s-au incurcat la corectat sursele  Whistle  Inca mai pot sa sper, pentru ca am locul 2... Desi e improbabil sa se fi gresit... cine stie  Rolling Eyes
Memorat
ZeceDeZero
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Martie 03, 2013, 20:50:08 »

^ pe site-ul oji nu sunt postate nici evaluatoarele nu sunt postate, nici subiectele. poate fac rost maine de la diriga Smile

Dar de biperm de la a 11-a ce parere aveti?
Dupa ce m-am gandit 10 minute la biperm, eram ceva de genul . Din pacate pt mine (oarecum), nu era asa imposibila precum parea, o idee ce am auzit-o si care a luat multe puncte avea la baza cuplaj. Se pare ca destul de multi s-au gandit la cuplaj sau ceva asemanator, din moment ce sunt punctaje destul de mari.
la biperm era usor de facut si un brut care sa mearga pe destul de multe cazuri. daca renuntai la una din cerinte te incadrai si in destul de multe teste ca timp cred.

Memorat
Steve
Client obisnuit
**

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 72



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Martie 03, 2013, 21:09:42 »

Referitor la a 9a...

In rest, nu mai am alte comentarii. Sunt curios sa vad si restul subiectelor. Smile
Memorat
vladtarniceru
De-al casei
***

Karma: 81
Deconectat Deconectat

Mesaje: 145



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Martie 03, 2013, 21:19:16 »

Nice one! Very Happy
Memorat
Cristy94
De-al casei
***

Karma: 37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 128



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Martie 03, 2013, 21:50:44 »


PS2: Ce parere aveti de subiectele de la a 9-a? Eu prima data cand le-am vazut am crezut ca le-au incurcat cu cele pentru bacul la romana ...

aia cu sahul e ok, se poate face, iar cealalta e chineza, nu inteleg ce vrea. Very Happy

Unde pot sa vad si eu minunatele subiecte? Very Happy
Memorat
alexalbu95
Client obisnuit
**

Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Martie 03, 2013, 21:55:38 »


PS2: Ce parere aveti de subiectele de la a 9-a? Eu prima data cand le-am vazut am crezut ca le-au incurcat cu cele pentru bacul la romana ...

aia cu sahul e ok, se poate face, iar cealalta e chineza, nu inteleg ce vrea. Very Happy

Unde pot sa vad si eu minunatele subiecte? Very Happy

http://ler.is.edu.ro/~cex_is/Informatica/pregatire.html

Cu placere!  Very Happy
Memorat
costi_.-.
Strain
*

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Martie 04, 2013, 00:02:13 »

Hei, cum se putea rezolva "biperm" prin cuplaj o.O"? Eu n-am gasit decat un algoritm backtracking  Cry.
Memorat
tzipleatud
De-al casei
***

Karma: 104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 117



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Martie 04, 2013, 00:09:21 »

Hei, cum se putea rezolva "biperm" prin cuplaj o.O"? Eu n-am gasit decat un algoritm backtracking  Cry.

Considerai pentru fiecare coloana p cele 2 valori care apar pe ea (de pe prima linie si de pe a doua). Duceai muchie de la coloana la cele 2 valori si astfel construiai un graf bipartit pe care aplicai algoritmul de cuplaj maxim.
Memorat
laurion
De-al casei
***

Karma: -41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 102



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Martie 04, 2013, 01:21:47 »

Problema biperm, OJI 2013.

Primul test "totul corect", restul nimic in .out.
Curios, ma uit pe sursa, nimic gresit.

Foloseam stream-uri. Putine numere, complexitate mica, o secunda, nu iese din timp.
Observ ca am pus return 0; imediat dupa afisare, fara sa inchid fisierul.
.close() -> 100 pct
m**e eval!
Diferenta dintre 10 si 100. Diferenta dintre a te califica si a nu te califica la ONI.

Invatati din asta.
Memorat
repp4radu
Nu mai tace
*****

Karma: 118
Deconectat Deconectat

Mesaje: 204



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Martie 04, 2013, 20:07:36 »

Cand se baga problemele in arhiva?
Memorat
ZeceDeZero
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Martie 04, 2013, 20:13:40 »

si eu care am vrut sa vin cu evaluatoarele sa ma dau mare Smile)
are cineva surse care au luat 100 de puncte sa ne uitam si noi la ele? Very Happy
Memorat
Methus
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Martie 05, 2013, 23:25:00 »

Sunt mandra insa in acelasi timp putin dezamagita, fiindca stiu ca puteam mai bine  Embarassed O sa lucrez mai mult *-* Felicitari tuturor  Applause
Memorat
JusTMarKTMD
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #41 : Martie 09, 2013, 15:13:59 »

stie cineva cind va aparea rezultatele finale? adica sa stim si noi cine s-au calificat (ma refer la Bucuresti)
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #42 : Martie 09, 2013, 17:38:49 »

Probabil asteapta judeteana de mate deoarece nu ai voie sa mergi la ambele si te intreaba pe care o alegi.
Memorat
Johny_Depp22
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #43 : Martie 23, 2013, 16:52:02 »

cand vor fi puse pe site problemele de la OJI 2013?
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines