Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: OJI 2013  (Citit de 19460 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« : Martie 02, 2013, 14:11:49 »

Cum vi s-a parut? Ce ati facut?
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
alex45me
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 02, 2013, 15:50:07 »

Ce inseamna Runtime Error! le evaluator ? Cumva imi iese din timp? Nu inteleg caci nu iau decat pe 5 teste Runtime Error!
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 02, 2013, 15:57:14 »

Din cate stiu eu, pe a 10-a am bulit si eu. Aveam probleme cu limita de memorie, faceam un vector intr-o fct. recursiva, si lua cam mult. Nu stiu ce ai facut tu.
Memorat
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 02, 2013, 16:04:21 »

La problema Subsecvente de la 11-12 se putea mai putin de O(n*60*|S|)?
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 02, 2013, 16:07:02 »

Se gasesc undeva subiectele?
Memorat
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 02, 2013, 16:08:13 »

Eu nu am gasit nimic la clasele 9 si 10, dar cred ca o sa apara in curand.  Ok
Memorat
dushmi
Nu mai tace
*****

Karma: 130
Deconectat Deconectat

Mesaje: 472



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 02, 2013, 16:52:04 »

La problema Subsecvente de la 11-12 se putea mai putin de O(n*60*|S|)?

Se poate in O(LMAX * |S|), unde LMAX = 60. Dar cred ca la solutia asta te refereai si tu - in enunt |S| e suma lungimilor tuturor stringurilor.
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 02, 2013, 17:27:03 »

La problema Subsecvente de la 11-12 se putea mai putin de O(n*60*|S|)?

Se poate in O(LMAX * |S|), unde LMAX = 60. Dar cred ca la solutia asta te refereai si tu - in enunt |S| e suma lungimilor tuturor stringurilor.

Pai si n-ul lui vine de la numarul de siruri (adica 4). Smile E ok.
Memorat
alexalbu95
Client obisnuit
**

Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 02, 2013, 18:04:14 »

cum se facea biperm de la 11-12?
Memorat
ELHoria
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 02, 2013, 20:37:26 »

Eu am scos la problema subsecvente O(log(rezulat)*|S|).
Memorat
Stefanescu_Mihai
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 03, 2013, 10:46:54 »

Stie cineva cand apar evaluatoarele pe olimpiada.info?
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 03, 2013, 11:47:50 »

La 11-12 la problema biperm a fost o scapare. Ar fi trebuit sa se precizeze ca doua bipermutari se considera distincte daca elementele de pe pozitia i sunt distincte(puteau fi considerate distincte si din punctul de vedere al mutarilor).
Daca puneai intrebari comisia raspundea no comment  Fighting
Memorat
ZeceDeZero
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 03, 2013, 12:00:07 »

La 11-12 la problema biperm a fost o scapare. Ar fi trebuit sa se precizeze ca doua bipermutari se considera distincte daca elementele de pe pozitia i sunt distincte(puteau fi considerate distincte si din punctul de vedere al mutarilor).
Daca puneai intrebari comisia raspundea no comment  Fighting
mda. n-am inteles prea bine cum vin permutarile distincte.
initial am crezut ca pot scoate o formula matematica pt asta, dupa m-am gandit ca pur si simplu nu arata la fel. prost.
astept si eu evaluatoarele ca sa vad ce si cum.
mi-a placut ca la pc-ul la care stateam nu aveam niciun mediu de programare si cand m-am plans, administratora laboratorului de informatica mi-a zis "cauta ca trebuie sa fie!" - asta mi-a facut ziua Smile)
Memorat
alexalbu95
Client obisnuit
**

Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 03, 2013, 12:23:26 »

La 11-12 la problema biperm a fost o scapare. Ar fi trebuit sa se precizeze ca doua bipermutari se considera distincte daca elementele de pe pozitia i sunt distincte(puteau fi considerate distincte si din punctul de vedere al mutarilor).
Daca puneai intrebari comisia raspundea no comment  Fighting
mda. n-am inteles prea bine cum vin permutarile distincte.
initial am crezut ca pot scoate o formula matematica pt asta, dupa m-am gandit ca pur si simplu nu arata la fel. prost.
astept si eu evaluatoarele ca sa vad ce si cum.
mi-a placut ca la pc-ul la care stateam nu aveam niciun mediu de programare si cand m-am plans, administratora laboratorului de informatica mi-a zis "cauta ca trebuie sa fie!" - asta mi-a facut ziua Smile)

Lasa ca eu am stat langa serverul de retea si era un zgomot de nedescris,  ca sa nu mai zic de tastatura si mouse. La numpad tasta * era in locul tastei - si invers, (exact ca anu trecut, doar ca alt pc) iar mouse-ul mai avea putin si ramanea fara butoane. Trageam de ele si le si scoteam de la locul lor. Mai mergeam si cu ele acasa.

Iar in ceea ce priveste ceilalti participanti din sala.... eu pusti de gimnaziu vine cu masca la el, ca are gripa sau ceva de genu' asta iar altu loveste incontinuu 5 min cu bocancul in mobila si isi inghite mucii, doamne ce scarbos.....
Memorat
dariusdarius
Client obisnuit
**

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 03, 2013, 13:35:13 »

Eu am folosit Streamuri la o problema, si luam TLE pe 7 teste. M-am dus la contestatii, si am facut o copie la sursa, am modificat in stdio, si am luat 100 cu timpi jumatate din cei alocati. (nu mi-a modificat punctajul, dar a fost de curiozitate).
Memorat
darren
Client obisnuit
**

Karma: 106
Deconectat Deconectat

Mesaje: 76



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Martie 03, 2013, 13:48:03 »

http://olimpiada.info/oji2013/index.php?cid=regulament

Uita-te la "Sfaturi de buna practica pentru OJI si ONI". Este specificat ca citirea cu streamuri este mai inceata (si ca tine cam dublu decat cea din C):
Citat
1. OJI 2013.
Compilatorul mediului Code::Blocks 10.05 are particularitatea că produce executabile pentru care
vitezele de citire-scriere cu stream-uri sunt mai lente decât operaţiile similare cu funcţii.
Memorat
dariusdarius
Client obisnuit
**

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Martie 03, 2013, 14:04:02 »

Da, dar e mai bine ca am grsit aici, unde oricum ma calific si cu 130, decat la ONI sau la lot.
Memorat
repp4radu
Nu mai tace
*****

Karma: 118
Deconectat Deconectat

Mesaje: 204



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 03, 2013, 14:12:06 »

La ONI se evalueaza si sub linux si nu prea mai conteaza cum citesti.
Memorat
qwertyui
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Martie 03, 2013, 14:13:57 »

La prima ai folosit tot streamuri? Ca te duceai si acolo in balarii asa...
Memorat
dariusdarius
Client obisnuit
**

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Martie 03, 2013, 14:33:54 »

Nu, la prima am folosit stdio. La a doua am folosit streamuri pentru ca aveam de afisat un long long, si nu eram sigur daca il afisez cu %lld sau %I64d, asa ca am afisat cu streamuri. Am aflat de asemenea ca este nerecomandat sa citesti cu stdio si sa afisezi cu streamuri, asa ca am facut si citirea cu fstream. Nu mai fac aceeasi greseala niciodata.
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Martie 03, 2013, 14:40:07 »

Mi s-a intamplat doar mie sa iau WA cand afisez LL-uri cu cstdio si OK cu stream? Ma refer in general, nu am patit-o la olimpiada. Care ar fi motivul pt care se intampla asta?
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Martie 03, 2013, 14:44:39 »

Mi s-a intamplat doar mie sa iau WA cand afisez LL-uri cu cstdio si OK cu stream? Ma refer in general, nu am patit-o la olimpiada. Care ar fi motivul pt care se intampla asta?

Pe unele compilatoare long long-ul se afiseaza cu %I64d pe altele cu %lld.
Memorat
qwertyui
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Martie 03, 2013, 15:26:58 »

Compilatorul portat de GNU GCC pe Windows nu merge bine deloc mai ales versiunile noi cu C11 au niste timip pentru functiile standard de te-ndoaie. Eu as folosi compilatorul Intel/Visual e mult mai stabil + CodeBlocks e o derivata Eclipse. Dar ce sa-i faci... Tre' sa fie Open Source Very Happy
Memorat
vladtarniceru
De-al casei
***

Karma: 81
Deconectat Deconectat

Mesaje: 145



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Martie 03, 2013, 16:54:31 »

Mi s-a intamplat doar mie sa iau WA cand afisez LL-uri cu cstdio si OK cu stream? Ma refer in general, nu am patit-o la olimpiada. Care ar fi motivul pt care se intampla asta?
Nu, la prima am folosit stdio. La a doua am folosit streamuri pentru ca aveam de afisat un long long, si nu eram sigur daca il afisez cu %lld sau %I64d, asa ca am afisat cu streamuri. Am aflat de asemenea ca este nerecomandat sa citesti cu stdio si sa afisezi cu streamuri, asa ca am facut si citirea cu fstream. Nu mai fac aceeasi greseala niciodata.

Cod:
inline void printLongLong(long long foo)
{
    if (foo == 0) return ;
    printLongLong(foo / 10);
    printf("%d", foo % 10);
}
Eu zic ca ar merge asa daca ai putine nr de afisat...

sau sa transformi long long-ul ala al tau in 2 int-uri (adica foo / 1000000000 si foo % 1000000000) si sa faci ca la numere mari in baza 10^9
sau ar mai merge sa parsezi afisarea Cool

Bineinteles, asta numai in cazul in care aveai de afisat un singur long long (sau foarte putine oricum...) ... bulanelile astea mananca timp la greu (nu stiu care a fost exact situatia la clasa a8-a)

PS: Eu am pierdut in a6-a locul 1 la ONI din cauza ca afisam long-uri cu %d pe borland... asa ca nu va mai ofticati degeaba, "inca n-ati pierdut nimic" Smile)

PS2: Ce parere aveti de subiectele de la a 9-a? Eu prima data cand le-am vazut am crezut ca le-au incurcat cu cele pentru bacul la romana ...
« Ultima modificare: Martie 03, 2013, 17:07:12 de către Vlad Tarniceru » Memorat
alexalbu95
Client obisnuit
**

Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Martie 03, 2013, 18:14:50 »


PS2: Ce parere aveti de subiectele de la a 9-a? Eu prima data cand le-am vazut am crezut ca le-au incurcat cu cele pentru bacul la romana ...

aia cu sahul e ok, se poate face, iar cealalta e chineza, nu inteleg ce vrea. Very Happy
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines