Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 190 Telegraf  (Citit de 1866 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
ditzone
Vizitator
« : Martie 03, 2006, 18:24:10 »

Aici puteţi discuta despre problema Telegraf.
Memorat
chibicitiberiu
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 07, 2009, 19:45:05 »

Am incercat sa rezolv problema astfel:

Citesc din fisier, numar cate tipuri caractere are textul, in functie de acest numar aflu pe cati biti trebuie scris in reprezentare binara, si am numarat in binar de la 0 la nr respectiv pe cati biti trebuie. La ultimul numar din acest sir de nr binare ii tai ultimele zerouri. Daca numarul e mai > 32 (si <36) atunci in binar va fi de forma 1000xx, asadar tai cele 3 zerouri.

Apoi aranjez sirul citit din fisier astfel incat toate valorile >0 sa fie la inceputul sirului, si zerourile la sfarsit.
Am numarat apoi cati de 0 si cati de 1 exista la fiecare caracter in reprezentarea binara. Dintre nr de 0 si nr de 1 il aleg pe cel mai mare ca fiind punct, iar pe cel mai mic fiind linie, adun nr puncte si 2x nr linii si asta e rezultatul.

Prin algoritmul asta iau 10/100, iau doar primul test, restul WA. Imi poate zice cineva daca e bun sau nu algoritmul, ce ar trebui sa schimb sau poate alt algoritm care functioneaza?
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 07, 2009, 20:33:25 »

Algoritmul tau este gresit.

Aceasta este o problema destul de grea, ti-as recomanda sa o abandonezi pana cand capeti mai multa experienta.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
chibicitiberiu
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 07, 2011, 21:36:36 »

Imi da si mie cineva un indiciu?
 Brick wall

Am incercat o solutie folosind arbori binari... construiesc arborii asemanator cu cei de la coduri Huffman... dar ma asigur ca fiecare nod e cat mai greu in partea stanga, astfel incat sa se obtina costul cat mai mic.

Cu ideea asta iau doar 30 puncte...
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 07, 2011, 23:51:30 »

Nu este corecta abordarea ta. Intr-adevar, trebuie sa construiesti arborele binar care corespunde solutiei optime, dar trebuie sa iei in considerare faptul ca unele muchii pot avea pondere 2. Pentru constructia arborelui este nevoie sa folosesti programare dinamica.
Memorat

Am zis Mr. Green
chibicitiberiu
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 08, 2011, 07:55:21 »

Nu este corecta abordarea ta. Intr-adevar, trebuie sa construiesti arborele binar care corespunde solutiei optime, dar trebuie sa iei in considerare faptul ca unele muchii pot avea pondere 2. Pentru constructia arborelui este nevoie sa folosesti programare dinamica.
Aha, o sa incerc asa
Merci de sfat
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines