Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Problema CodeBlocks  (Citit de 6889 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Dreptatee
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« : Februarie 21, 2013, 16:41:29 »

Salut, de cateva zile am o problema cu compilatorul(Code::Blocks 10.05) si anume: cand dau build and run la un program, acestuia ii ia foarte mult timp sa compileze progamul, tin sa mentionez ca timpul de compilare e asemanator indiferent de program si complexitatea sa. Am incercat diferite metode pe compilator, reset defaults, reinstall, n-a mers. Poate imi scapa mie ceva, va rog sa ma ajutati. Smile

Va las aici build log-ul, poate ajuta la ceva:


[ 50.0%] Compiling: H:\alo(100p)\alo.cpp
[100.0%] Linking console executable: H:\alo(100p)\alo.exe
Process terminated with status 0 (2 minutes, 30 seconds)
0 errors, 0 warnings
 
Checking for existence: H:\alo(100p)\alo.exe
Executing: C:\OJI\CodeBlocks/cb_console_runner.exe "H:\alo(100p)\alo.exe" (in H:\alo(100p))
Process terminated with status 0 (2 minutes, 35 seconds)
 
Memorat
dushmi
Nu mai tace
*****

Karma: 130
Deconectat Deconectat

Mesaje: 472



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 21, 2013, 16:46:34 »

Am observat problema asta de numeroase ori. Incearca sa dezactivezi antivirusul pentru cateva minute si sa compilezi in timp ce el e oprit. De obicei chestia asta rezolva problema (mai ales daca este vorba de cele free gen Avast / etc).

Un alt lucru pe care poti sa-l incerci este sa instalezi CB 12.11 + compilator direct de pe site-ul lor (asta in cazul in care faza cu dezactivatul antivirusului nu merge) - de aici, cel cu mingw. Nu este o foarte mare diferenta intre ele.
Memorat
Dreptatee
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 21, 2013, 16:59:47 »

Am incercat ambele variante, din pacate problema persista Brick wall. Uitasem sa mentionez un lucru, am instalat un evaluator pentru OJI si sunt destul de sigur, ca am problema asta de cand am acest evaluator, exista posibilitatea sa interfereze evaluatorul cu CB?

EDIT:

Dupa numeroase reinstalari si instalari a mai multor versiuni, intr-un final, compilatorul functioneaza cum trebuie.
Multumesc dushmi pentru sfaturi.
« Ultima modificare: Februarie 21, 2013, 18:32:37 de către Dreptate Alexandru Iulian » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines