Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: OJI 2013: Cum sa ne asiguram ca ne calificam la nationala?  (Citit de 31639 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Methus
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Martie 01, 2013, 08:55:36 »

Ei bine, aveti aici exemplul de persoana care se apuca si descopera abia acum lucruri de baza in structura programului. Si-mi pare rau ca m-am apucat asa tarziu, desi avansez repede, imo. Da, trebuie sa te apuci din timp sa lucrezi, sa stapanesti bine tot ce trebuie.  Nu uita, este bine sa te culci devreme *-*

e: oh look, a page get *runs*
Memorat
PetcuIoan
Strain
*

Karma: 72
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Martie 01, 2013, 12:49:44 »

Citat
Asta e cel mai prost sfat posibil. Niciodata nu merita sa te apuci sa codezi o solutie de la zero in ultimele 10-15 minute. Iata cateva motive:
Daca iti merge pe cateva exemple, e de ajuns sa fie corecta? Cum stabilesti daca obtii, in medie, mai multe puncte decat pe un brut pe care nu l-ai scris in graba?
Nu e o idee buna sa te apuci sa muti/redenumesti fisiere in ultimul minut.
Chiar daca implementezi corect, mai trebuie sa fii atent la o multime de lucruri care nu ies la iveala cand testezi in graba (e.g. memorie, long long, etc.).
E mult mai probabil sa subestimezi timpul necesar pentru implementarea unei solutii.
Ideile "abia scoase" nu sunt niciodata suficient de clare ca sa le implementezi din prima.

Cel mai bun lucru pe care il poti face il ultimele 10-15 minute de concurs este sa-ti verifici implementarile pe care vrei sa le predai. In special e bine sa fii atent la greseli pe care le-ai facut in trecut si care te pot costa o multime de puncte.

Eu nu spuneam sa implementeze de la 0, ma refeream la ideile de genul:
1)Greedy(DEMONSTRAT!!!)
2)Optimizare la solutia existenta (structura de date, o observatie despre constrangeri , etc...)

Intr-adevar nu merita sa implementezi o idee radical diferita de ce ai pana acum in ultimele 15 minute, dar in cazurile de mai sus face diferenta intre 50 si 100 de puncte ceea ce, cel putin pe Bucuresti poate fi diferenta dintre a te califica si a nu te califica la nationala.
Memorat
baTTLe4u_15
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Martie 01, 2013, 20:22:10 »

Bafta maine !   Winner 1st place

ps: Se vor baga probleme in arhiva, nu? As dori sa vad problema clepsidru de la a IX-a.
« Ultima modificare: Martie 02, 2013, 13:49:19 de către Nita Iulian » Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Martie 03, 2013, 20:13:13 »

Haha! Cum sa scrii ca 2575 au luat cel putin 0 puncte? Haha! Eu instinctiv citisem 2575 au luat 0 puncte. E ca si cum ai zice 2575 au participat. Cu cat mai mult de comuniste pot fi statisticile astea?
Pentru generatia noua care nu stiu: Pe vremea comunista se dadeau statistici false a situatiei economice ca sa para planul economic cat mai bun.
Anyway, vreo 2000 de oameni v-au urmat sfaturile si au luat 0 puncte ... hehe.
Ah! Ce ne-am face fara nenea ICHB? Bune vremuri traim, cand privilegiul de a invata e doar pentru copiii de grofi, dar orice amarat stie ce-i aia "Stirile Pro TV".
2.3 milioane de ani de evolutie, frate!
Memorat
repp4radu
Nu mai tace
*****

Karma: 118
Deconectat Deconectat

Mesaje: 204



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Martie 03, 2013, 20:49:15 »

Nu ma mai obosesc sa ma iau de modul tau de a scrie pentru ca, cel mai probabil, mi-ai trimite un nou mesaj personal in care m-ai acuza ca sunt tocilar.

Nu inteleg de ce instinctul tau te-a indemnat sa citesti ca 2575 au luat 0 puncte si nici nu inteleg unde e comunismul in statisticile astea.
Nu am inteles nici de unde ai inteles tu ca exista vreun sfat conform caruia participantii ar fi indemnati sa ia 0 puncte(nu toti avem instincte asa dubioase, care sa ne faca sa citim "LUATI 0 PUNCTEEEE!")
Oricum, m-ai pierdut de tot undeva pe la penultima linie. Conform DEX: grof = mare latifundiar maghiar. De unde ai tras concluzia ca trebuie sa ai parinti unguri care detin pamanturi ca sa ai privilegiul de a invata?

PS Smechera remarca aia cu "2.3 milioane de ani de evolutie". A rezumat tot ce ai zis anterior.
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Martie 03, 2013, 21:06:08 »

Nu ma mai obosesc sa ma iau de modul tau de a scrie pentru ca, cel mai probabil, mi-ai trimite un nou mesaj personal in care m-ai acuza ca sunt tocilar.

Nu inteleg de ce instinctul tau te-a indemnat sa citesti ca 2575 au luat 0 puncte si nici nu inteleg unde e comunismul in statisticile astea.
Nu am inteles nici de unde ai inteles tu ca exista vreun sfat conform caruia participantii ar fi indemnati sa ia 0 puncte(nu toti avem instincte asa dubioase, care sa ne faca sa citim "LUATI 0 PUNCTEEEE!")
Oricum, m-ai pierdut de tot undeva pe la penultima linie. Conform DEX: grof = mare latifundiar maghiar. De unde ai tras concluzia ca trebuie sa ai parinti unguri care detin pamanturi ca sa ai privilegiul de a invata?

PS Smechera remarca aia cu "2.3 milioane de ani de evolutie". A rezumat tot ce ai zis anterior.
Priviti noua generatie ! Aplauda-te fiule !
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Martie 03, 2013, 21:10:54 »

Stiu ca topicul asta e in off topic, dar voi ati luat-o razna rau de tot. Invatati putin autocontrol. Pana una alta sigur se gaseste vreun admin de forum sa inchida topicul asta. Il rog eu frumos!
Memorat
vladtarniceru
De-al casei
***

Karma: 81
Deconectat Deconectat

Mesaje: 145



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Martie 03, 2013, 21:15:58 »

Priviti noua generatie ! Aplauda-te fiule !

Nu vreau sa fiu rau (sau poate ca vreau cu tine), dar nu inteleg de ce-ti dai tu aiurea cu parerea.
In primu rand, nici nu ai "curajul" sa-ti pui numele adevarat, deci tot ce spui e degeaba (pot si eu sa-mi fac un mail fantoma si sa-l injur tot poporul de la un internet cafe, ca nu cred ca ma prinde nimeni)
In al doilea rand, te-ai calificat oare vreodata la vreo nationala sa ai "dreptul" sa judeci sfaturile astea?
Iti spun eu ca din aia 2000 si cati ai spus tu care au luat 0, mai mult de 90% nici nu au auzit de infoarena. Au mers la OJI doar ca sa scape de ore (cum mai stiu si eu unele cazuri.... crede-ma ca sunt din ce in ce mai multe)
Asa ca, nu vad care ar fi problema?? Aici sunt niste sfaturi, NU TE OBLIGA ABSOLUT NIMENI sa le respecti sau nu.
Plus ca, in aia 2000 si ceva intra si cei de gimnaziu, care crede-ma ca habar nu au ce-i cu ei (de exemplu, eu in clasa a5-a, am participat doar ca nu aveam ce face)
Asa ca, inainte sa mai pui ceva pe forum la vederea tuturor, gandeste-te inainte (si eventual pune-ti semnatura.. daca te tine)


Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Martie 03, 2013, 21:16:32 »

Nu ma mai obosesc sa ma iau de modul tau de a scrie pentru ca, cel mai probabil, mi-ai trimite un nou mesaj personal in care m-ai acuza ca sunt tocilar.

Nu inteleg de ce instinctul tau te-a indemnat sa citesti ca 2575 au luat 0 puncte si nici nu inteleg unde e comunismul in statisticile astea.
Nu am inteles nici de unde ai inteles tu ca exista vreun sfat conform caruia participantii ar fi indemnati sa ia 0 puncte(nu toti avem instincte asa dubioase, care sa ne faca sa citim "LUATI 0 PUNCTEEEE!")
Oricum, m-ai pierdut de tot undeva pe la penultima linie. Conform DEX: grof = mare latifundiar maghiar. De unde ai tras concluzia ca trebuie sa ai parinti unguri care detin pamanturi ca sa ai privilegiul de a invata?

PS Smechera remarca aia cu "2.3 milioane de ani de evolutie". A rezumat tot ce ai zis anterior.
+1.

@speedzeal: nu inteleg rostul comentariilor tale. Sincer, in penultimul tau post, doar ai aberat. Ti-ai luat un obicei din a posta aiurea, de exemplu aici.
Sunt multe sfaturi date in posturile anterioare care mi s-au parut bune si le-am aplicat si in concurs. Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca sunt atatia cu 0 pct si ca toti au citit sfaturile de mai sus.  Aha
Sa ne amintim cum le ziceai tu altora sa invete sa scrie, dar aveai la profil "Sunt un pasionat de informatica si matematica(principalele) din Satu Mare nascut pe data de 1992 martie."? Esti sigur ca ai scris bine "data de 1992 martie"?

Topicul acesta e un loc bun de unde poti invata cum sa te comporti in conditii de concurs, e pacat sa-l stricam cu comentarii care nu isi au rostul aici.
Pentru binele forumului, opreste-te din a comenta aiurea.
« Ultima modificare: Martie 03, 2013, 21:24:28 de către Visan Radu » Memorat
PetcuIoan
Strain
*

Karma: 72
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Martie 03, 2013, 22:53:43 »

Haha! Cum sa scrii ca 2575 au luat cel putin 0 puncte? Haha! Eu instinctiv citisem 2575 au luat 0 puncte. E ca si cum ai zice 2575 au participat. Cu cat mai mult de comuniste pot fi statisticile astea?
Pentru generatia noua care nu stiu: Pe vremea comunista se dadeau statistici false a situatiei economice ca sa para planul economic cat mai bun.
Anyway, vreo 2000 de oameni v-au urmat sfaturile si au luat 0 puncte ... hehe.
Ah! Ce ne-am face fara nenea ICHB? Bune vremuri traim, cand privilegiul de a invata e doar pentru copiii de grofi, dar orice amarat stie ce-i aia "Stirile Pro TV".
2.3 milioane de ani de evolutie, frate!

U mad , bro?

A trecut oji-ul , indiferent de rezultat ar trebui sa ne ambitionam, sa lucram mai mult si sa invatam mai mult. Weightlift
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Martie 03, 2013, 23:28:25 »

Scuzati dar eu sunt confuz.

Haha! Cum sa scrii ca 2575 au luat cel putin 0 puncte? Haha! Eu instinctiv citisem 2575 au luat 0 puncte. E ca si cum ai zice 2575 au participat. Cu cat mai mult de comuniste pot fi statisticile astea?
Pentru generatia noua care nu stiu: Pe vremea comunista se dadeau statistici false a situatiei economice ca sa para planul economic cat mai bun.
Anyway, vreo 2000 de oameni v-au urmat sfaturile si au luat 0 puncte ... hehe.
Ah! Ce ne-am face fara nenea ICHB? Bune vremuri traim, cand privilegiul de a invata e doar pentru copiii de grofi, dar orice amarat stie ce-i aia "Stirile Pro TV".
2.3 milioane de ani de evolutie, frate!

De unde a venit mesajul asta? Adica ce legatura are cu discutia precedenta? Unde apare numarul 2575 inaintea acestui post? Care e faza cu ICHB? Ce vrei sa zici prin "Stirile Pro TV"? Si cui ii spuneai "2.3 milioane de ani de evolutie,frate!"? E ca si cum era un topic despre fotbal si deodata s-a transformat intr-un topic despre masini de spalat.

Stiu ca topicul asta e in off topic, dar voi ati luat-o razna rau de tot. Invatati putin autocontrol. Pana una alta sigur se gaseste vreun admin de forum sa inchida topicul asta. Il rog eu frumos!

Eu personal nu vreau sa inchid topicul asta pana nu inteleg ce se intampla aici =)))). Stai chill ca nimeni nu te judeca cu nimic. Smile
Memorat
tzipleatud
De-al casei
***

Karma: 104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 117



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Martie 03, 2013, 23:53:48 »

@speedzeal

Citind topicul acesta, am decis sa analizez cateva din "actiunile" tale (nu stiu daca ar trebui sa folosesc persoana a II-a plural, deoarece nu te cunosc si nu iti cunosc varsta, dar considera tot ceea ce am scris si voi scrie in continuare ca fiind lucruri spuse cu respect).

1) Atitudinea ta

Ai intrat pe acest topic si ai inceput sa iti exprimi opiniile. Ok, e foarte bine, si nu are nimeni nimic impotriva acestui lucru, insa modul in care ai hotarat sa iti exprimi aceste opinii este, in opinia mea si probabil a altor persoane de pe acest forum, unul nu foarte respectuos si cuvenit.

2)
Haha! Cum sa scrii ca 2575 au luat cel putin 0 puncte? Haha! Eu instinctiv citisem 2575 au luat 0 puncte. E ca si cum ai zice 2575 au participat. Cu cat mai mult de comuniste pot fi statisticile astea?

Ok, poate exprimarea folosita in acele statistici nu este cea mai usor de inteles, dar nu inteleg ce legatura are acest lucru cu regimul comunist, avand in vedere ca aceasta statistica este una corecta si zic eu, destul de relevanta.

3)
Anyway, vreo 2000 de oameni v-au urmat sfaturile si au luat 0 puncte ... hehe.

Dupa cum ziceau si alte persoane, nu a fost cineva pe acest topic care sa sugereze participantilor la OJI sa obtina 0 puncte, si nu cred ca exista cineva care sa aiba ca scop indrumarea unor copii spre punctaje nule.

4)
Ah! Ce ne-am face fara nenea ICHB? Bune vremuri traim, cand privilegiul de a invata e doar pentru copiii de grofi, dar orice amarat stie ce-i aia "Stirile Pro TV".

Din nou, partial ai dreptate. Este o scoala privata la care cativa dintre elevi platesc pentru a studia acolo. Dar, din cate stiu eu, sunt multi elevi care studiaza acolo pe baza unor burse obtinute in urma unor rezultate exceptionale la concursuri si olimpiade, iar ceea ce ai spus tu reprezinta o ofensa la adresa lor.

5)
Priviti noua generatie ! Aplauda-te fiule !

Radu Szasz te-a contrazis si a comentat, zic eu, cu bun simt opiniile tale. Insa tu ai recurs din nou la ironie si la ofense adresate, indirect unei intregi generatii de oameni, care nu ti-au facut nimic.


Te rog, asadar, ca in viitor sa iti exprimi opiniile intr-un mod respectuos, precum o fac ceilalti utilizatori ai acestui forum.
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Martie 04, 2013, 01:34:34 »

Eu am ironizat sistemul de invatamant din Romania si prin acest proces nu mi-am exprimat nicio opinie. Punctul meu de vedere era ca statisticile acelea is facute numai de forma si nu evidentiaza rezultatele (e. g. cati au luat 0 puncte). Dupa aceea am tras o paralela la regimul comunist. Celalte comentarii au fost facute pe langa si doar sugereaza ceva ce pe altii ii deranjeaza (Le arat realitatea? <- e doar o intrebare (retorica, in cazul acesta), nu un punct de vedere).
In schimb majoritatea dintre comentariile voastre au fost subiective, lipsite de logica. Oricum nu ma asteptam la un ranspuns logic, doar la efectul "Cum isi deschide unu gura, cum i-or infundat-o." .
E ultimul meu post pe acest thread.
« Ultima modificare: Martie 04, 2013, 02:02:49 de către speedzeal » Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Martie 04, 2013, 08:47:53 »

Citat
Stai chill ca nimeni nu te judeca cu nimic.
Esti foarte comic  Rolling on the Floor Laughing

Am trecut de varsta la care sa imi pese de ce zic niste copii despre mine pe un forum.

Pur si simplu nu vad nicio legatura(sa nu mai zic de logica) intre ce discutati aici si subiectul topicului.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Martie 04, 2013, 11:20:39 »

E ultimul meu post pe acest thread.

Aici cred ca te inseli. Este de fapt ultimul tau post pe acest forum, nu pe acest thread.

Topic inchis!
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines