Pagini: 1 2 [3]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Haideti sa imbunatatim Infoarena impreuna!  (Citit de 48463 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #50 : Noiembrie 29, 2012, 20:09:42 »

Cred ca ar fi utile urmatoarele:
1. sa avem acces liber la surse ca sa nu imbatranim langa unele probleme (aici e discutabil)
2. sa putem vedea si ce test picam, ca pe Codeforces si Topcoder (input-ul  Tongue)


Aceste lucruri ar fi foarte gresite, treaba ta este sa intelegi codul tau de la cap la coada si sa creezi teste. Creearea testelor face parte din rezolvarea problemei, chestie ce din pacate nu se invata in liceele romanesti, probabil ca nici la universitate. Nu ai nevoie sa te uiti peste codul altuia, vei pierde doar vremea intelegand stilul lui, care poate fi greu de inteles.

Memorat
danalex97
Vorbaret
****

Karma: 54
Deconectat Deconectat

Mesaje: 192



Vezi Profilul
« Răspunde #51 : Noiembrie 29, 2012, 20:14:41 »

@speedzeal : true story  Not talking

Ce e prea mult strica. Stiind ca ai acces la surse vei trata superficial problemele.
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #52 : Noiembrie 29, 2012, 20:39:27 »

@Dan Alex: chiar tu ai zis pe prima pagina ca esti de acord cu sursele libere, of of  Fighting
@speedzeal: si cand iti dai zeci de teste random si iti merg toate, dar nu iei 100, spune tu ca nu ai vrea sa vezi ce test pici   Fool
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #53 : Noiembrie 29, 2012, 20:43:44 »

Cand iti dai zeci de teste random, dar nu iei 100, te inveti sa faci teste care nu-s random Tongue.
« Ultima modificare: Noiembrie 29, 2012, 21:08:59 de către Mihai Calancea » Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #54 : Noiembrie 29, 2012, 20:44:19 »

Si daca nici asa nu iti iese?  Rolling Eyes
Memorat
danalex97
Vorbaret
****

Karma: 54
Deconectat Deconectat

Mesaje: 192



Vezi Profilul
« Răspunde #55 : Noiembrie 29, 2012, 20:55:49 »

@ Radu : Eu pe prima pagina vorbeam despre sharing de surse intre concurenti. Eu discut probleme cu prietenii si daca ai acces la sursa lui e mai usor sa te prinzi cand vrea sa iti explice ceva. Ideea e ca din sharing poti invata ceva ( adica sti stilul de a coda al prietenului tau ). Asa cand ai o intrebare la o problema pe care nu o poti rezolva nici cum respectivului ii e mai usor sa iti explice. La asta am vrut sa ma refer; scuze ca nu am fost mai explicit de la inceput.
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #56 : Noiembrie 29, 2012, 21:00:39 »

Cand discuti problemele cu prietenii, le ceri sursa si gata, nu e nevoie de surse libere pe infoarena ca tot acolo se ajunge.
Eu am zis de accesul liber la surse ca sa nu mai fie cazul sa citesc o problema si sa trec la alta ca nu stiu nici de unde sa o apuc (asta e valabil la mai multi, nu doar la mine).


Eu am spus ce cred ca ar trebui imbunatatit, daca vreti sa luati vreuna in considerare bine, daca nu tot bine  Tongue
« Ultima modificare: Noiembrie 29, 2012, 21:17:10 de către Visan Radu » Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #57 : Noiembrie 29, 2012, 21:47:47 »

Noi luam in considerare toate sugestiile. In cazul de fata se discuta daca chiar ar fi o imbunatatire sa facem acest lucru.

In general, daca nu stii cum sa apuci o problema, nu prea inveti bine din cod si atat. Zicea cineva odata sa nu pui mana pe tastatura pana cand nu ai clar in cap ce faci. La fel si aici, primul pas e sa gasesti un algoritm bun. conceptual. Apoi sa te gandesti cum il poti simplifica pentru a fi mai usor de implementat iar in final te gandesti efectiv ce faci in linii de cod.

Despre teste: daca te prinzi singur ce ai gresit, te antrenezi sa nu mai fii atat de repezit in viitor si iti largesti putin orizonturile cu privire la ce poate merge prost intr-un rationament/in implementare. Greselile gasite prea usor se uita Smile.
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #58 : Noiembrie 29, 2012, 21:56:46 »

In general, daca nu stii cum sa apuci o problema, nu prea inveti bine din cod si atat. Zicea cineva odata sa nu pui mana pe tastatura pana cand nu ai clar in cap ce faci. La fel si aici, primul pas e sa gasesti un algoritm bun. conceptual. Apoi sa te gandesti cum il poti simplifica pentru a fi mai usor de implementat iar in final te gandesti efectiv ce faci in linii de cod.
Pai si daca nu iti dai seama cum ar trebui facut, un hint mic dintr-o sursa nu cred ca strica. E problema fiecaruia cat invata din alte surse. Pentru cineva care nu stie sa faca anumite probleme si nu are cine sa-i arate, singura solutie e sa intrebe pe cineva care a facut problemele respective (din cate am observat, cei mai buni sunt intrebati la probleme), dar cati ajuta "necunoscuti"? Prea putini.
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #59 : Noiembrie 30, 2012, 22:38:18 »

@visanr

Klamathix ti-a raspuns suficient la intrebarea ta. Precum am spus mai sus, trebuie sa stii exact ce face cu fiecare linie din cod compilatorul cu care lucrezi in cazul in care lucrezi cu un compilator. Asta presupune multa munca, iti sugerez sa iei cartea lui Bjarne Stroup despre C. Algoritmica e una, implementatul e alta.

Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #60 : Noiembrie 30, 2012, 22:47:40 »

@visanr

Klamathix ti-a raspuns suficient la intrebarea ta. Precum am spus mai sus, trebuie sa stii exact ce face cu fiecare linie din cod compilatorul cu care lucrezi in cazul in care lucrezi cu un compilator. Asta presupune multa munca, iti sugerez sa iei cartea lui Bjarne Stroup despre C. Algoritmica e una, implementatul e alta.
Ce legatura are postul tau cu ultimul post al meu?  Aha
Memorat
andrici_cezar
De-al casei
***

Karma: -47
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #61 : Decembrie 05, 2012, 17:31:44 »

http://imageshack.us/photo/my-images/16/22028235.jpg/

Butonul care apare in al doilea caz sa copie fisierul de intrare, in caz ca e apasat. Ar fi folositor mai ales cand testul de intrare e destul de mare. Se poate adauga unul si la fisierul de iesire.

Ce parere aveti?
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #62 : Decembrie 15, 2012, 00:01:49 »

Ar fi misto sa avem posibilitatea de a ramane autentificati permanent sau macar pe o perioada mai lunga de 5 zile.
Memorat

Am zis Mr. Green
informatician28
Strain
*

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 27



Vezi Profilul
« Răspunde #63 : Decembrie 30, 2012, 14:28:39 »

Adaug la posturile anterioare si faptul ca ar fi destul de practic sa avem posibilitatea de a ne schimba numele de utilizator.
In sistemul actual, pt. un cont IA, acesta e ceva de genu' "all your life", asta daca nu iti faci un alt cont.

Nu este o observatie atat de importanta ca si cele facute de ceilalti useri, dar consider ca ar trebui luata in seama. 
Memorat
vladtarniceru
De-al casei
***

Karma: 81
Deconectat Deconectat

Mesaje: 145



Vezi Profilul
« Răspunde #64 : Ianuarie 03, 2013, 21:28:04 »

O idee care mi-a venit mai demult, dar tot am uitat s-o scriu:

Ar fi frumos daca s-ar implementa pentru fiecare problema un fel de interfata de testare, adica sa-ti pui sursa si un test facut de tine, si sa-ti afiseze daca da la fel cu sursa oficiala sau nu (sau eventual sa sa-ti dea chiar out-ul sursei oficiale, care sa fie pus intr-un fisier pe care sa-l poti descarca (care dupa un minut sa se "autodistruga" desigur) ).
Asa nu ar mai fi intrebari pe forum de genul: "Cat va da pentru urmatorul test?".
Oricum, ma gandesc ca e greu de implementat chestia asta si ca siteul s-ar putea bloca asa, de o sursa care face ciclu infinit de exemplu, sau daca s-ar face prea multe incarcari si ar fi prea multe fisiere dintr-astea (eventual se poate pune captcha) ... dar eu zic ca ar fi interesant wink
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #65 : Martie 20, 2013, 16:26:30 »

Ar merge atunci cand adaugi o problema sa poti specifica numele fisierului de intrare/iesire ca sa nu mai trebuiasca sa fie redenuminte in grader_test1.in etc.
Ar prinde bine ca toate atasamentele in afara de imagini de pe pagina unei probleme sa fie private iar utiizatori sa nu le poata vedea nici dimensiunea
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #66 : Aprilie 03, 2013, 01:27:33 »

Ar trebui sa adaugam posibilitatea ca utilizatorii sa isi dezactiveze conturile daca vor. Probabil va trebui sa anonimizam date precum submisii sau rezultate la concursuri.
Memorat

Am zis Mr. Green
gabipurcaru
Strain


Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #67 : Aprilie 07, 2013, 20:11:03 »

Ce ziceti daca ati adauga "-std=c++0x" la flaguri? Ar fi interesant
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #68 : Aprilie 08, 2013, 23:48:11 »

Am observat că nu mai apar concursurile virtuale la care am participat in pagina mea de utilizator. Cum as putea să le găsesc?
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #69 : Aprilie 09, 2013, 00:08:36 »

Doar din arhiva de concursuri virtuale.

  • Cred ca ar trebui indepartate concursurile virtuale de pe pagina utilizatorilor.

Sunt confuz. Huh Credeam ca vrei feature-ul asta.
Memorat

Am zis Mr. Green
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #70 : Aprilie 09, 2013, 01:02:47 »

Doar din arhiva de concursuri virtuale.

  • Cred ca ar trebui indepartate concursurile virtuale de pe pagina utilizatorilor.

Sunt confuz. Huh Credeam ca vrei feature-ul asta.

Scuze ca nu am scris clar. Într-adevăr nu își au rostul acolo. Ce voiam eu sa zic era că trebuie șterse de acolo și făcută posibilitatea de filtrare a lor din pagina de concursuri virtuale. Oricum bine ca au fost șterse de acolo Applause
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #71 : Aprilie 30, 2013, 14:03:44 »

Filtrare dupa autor pe blog Very Happy
Memorat
alexalghisi
Strain
*

Karma: 18
Deconectat Deconectat

Mesaje: 47



Vezi Profilul
« Răspunde #72 : Noiembrie 23, 2013, 12:15:27 »

Ar fi foarte util daca :
  • S-ar putea sa se caute o sursa dupa o sintagma din cod
  • Utilizatorii ar putea sa voteze dificultatea unei probleme ( pe langa cea stabilita deja de propunator )
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #73 : Aprilie 30, 2014, 23:18:12 »

Ar fi super fain daca am putea face runde acm si la concursurile virtuale Smile
Memorat
Pagini: 1 2 [3]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines