Pagini: 1 [2] 3   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Haideti sa imbunatatim Infoarena impreuna!  (Citit de 48387 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Noiembrie 07, 2012, 15:21:00 »

Si eu subscriu pentru butonul de ban + delete all messages  peacefingers
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Noiembrie 07, 2012, 18:53:55 »

Ar mai prinde bine o chestie care sa te intrebe daca esti sigur ca vrei sa dai logout
Memorat
Cristy94
De-al casei
***

Karma: 37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 128



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Noiembrie 07, 2012, 19:00:55 »

Ar mai prinde bine o chestie care sa te intrebe daca esti sigur ca vrei sa dai logout

Pai ce pierzi daca dai logout din greseala? :-/
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Noiembrie 07, 2012, 19:05:42 »

Cred ca ar fi util daca dupa ce facem o problema de 100 sa putem vedea si sursele din concurs.
« Ultima modificare: Noiembrie 08, 2012, 00:22:08 de către Visan Radu » Memorat
costyv87
Strain
*

Karma: 8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 37



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Noiembrie 08, 2012, 10:56:10 »

Multe idei dinainte sunt foarte bune si nu o sa le repet si eu. O sa adaug doar update-ul automat dupa fiecare concurs .
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Noiembrie 08, 2012, 12:42:41 »

Ar mai prinde bine o chestie care sa te intrebe daca esti sigur ca vrei sa dai logout

Pai ce pierzi daca dai logout din greseala? :-/

E cam aproape logoutul de pagina profilului si de "contul meu". Daca intri de pe mobil e destul de deranjant.

Citat
O sa adaug doar update-ul automat dupa fiecare concurs .
Ce te faci daca sunt probleme la un concurs ?
Memorat
costyv87
Strain
*

Karma: 8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 37



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Noiembrie 08, 2012, 16:22:14 »

Trebuie sa riscam si sa fim mai responsabili cu concursurile. Dar ratingul trebuie sa se modifice . Nu e chiar ok sa astepti atat pentru un update. Putem invata de la site-uri precum topcoder, codeforces .
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Noiembrie 08, 2012, 16:28:23 »

Problema cu rating-ul, dupa mine, sta in felul urmator:

E prost facut. Ratingul era putin fuzzy si inainte sa introducem Infoarena Monthly. In momentul in care s-a intamplat asta, relevanta rating-ului s-a diminuat drastic. Avem intr-adevar o problema cu update-ul ratingului, dar una mai mare e formula de rating in sine. Speram ca vom rezolva asta in viitor, dar este o problema putin mai complicata.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Noiembrie 08, 2012, 20:23:18 »

Problema cu rating-ul, dupa mine, sta in felul urmator:

E prost facut. Ratingul era putin fuzzy si inainte sa introducem Infoarena Monthly. In momentul in care s-a intamplat asta, relevanta rating-ului s-a diminuat drastic. Avem intr-adevar o problema cu update-ul ratingului, dar una mai mare e formula de rating in sine. Speram ca vom rezolva asta in viitor, dar este o problema putin mai complicata.

Nu inteleg care e problema. Poti sa explici mai clar ?
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Noiembrie 08, 2012, 20:36:36 »

1. Ratingul avea probleme si acum cativa ani. Multi useri s-au plans ca se comporta anormal in anumite situatii.

2. Monthly-ul e un concurs cu totul diferit de Algoritmiada. Ca format, ca probleme, ca participanti uneori. Si totusi contribuie la rating exact cat o runda de Algoritmiada. Topcoder are un singur tip de concurs: SRM. Pe Codeforces cam 90% din concursuri respecta acelasi format. In momentul in care apare un concurs atipic modifica si formula de rating (sau daca li se pare ca diferenta e fundamentala pur si simplu nu fac runda rated). Codechef are rating-uri separate pentru Long Contest si Short Contest.
Memorat
alexalghisi
Strain
*

Karma: 18
Deconectat Deconectat

Mesaje: 47



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Noiembrie 08, 2012, 20:51:01 »

Un chat ar prinde destul de bine  Very Happy
Memorat
gaby1995
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Noiembrie 09, 2012, 09:32:51 »

indicii propriu-zise la probleme care sa ajute programatorii incepatori sa evolueze !  Very Happy
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Noiembrie 09, 2012, 11:22:38 »

Daca puteti da si niste argumente ar fi util. De exemplu ce avantaje ofera chat-ul versus efortul de a-l integra in site?
Memorat
elfus
Client obisnuit
**

Karma: 77
Deconectat Deconectat

Mesaje: 96



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Noiembrie 09, 2012, 19:39:27 »

As face 2 categorii de rating, cu ratinguri separate: concursuri "clasice" si concursuri de tip penalty (pentru concursurile de tip monthy). Mi se pare foarte diferit formatul celor 2 concursuri, asa ca propun sa se separe ratingurile. (Cum e si pe TopCoder de exemplu, rating separat pentru "Algorithm", "Maraton Matches" etc). Culoarea bulinii de rating sa se faca in functie de maximul celor 2 categorii. (Tot timpul sa se aleaga culoarea cea mai buna).

Tot la monthly mi-ar place sa vad challengeuri / hackuri. De la 21:30 la 21:45 sa se poata da hackurile, pt fiecare hack bun sa castigi +10, iar pentru fiecare prost sa pierzi 5 puncte.

De asemenea, mi-ar place sa vad tot timpul un clasament partial. Orice sursa care trece de preteste (testele feedback) sa apara cu scorul ei in clasamentul partial (cum e si pe CodeForces, Topcoder). Dupa ce se evalueaza pe toate testele, unele surse o sa cada (alea care erau gresite dar au trecut de preteste).
Memorat
stardust
Strain
*

Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 39



Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Noiembrie 12, 2012, 17:41:17 »

Sa zicem ca vreau sa urmaresc evolutia anumitor utilizatori(ce probleme au rezolvat,incercat). Momentan asta e destul de greu pentru ca trebuie sa ii iau pe fiecare in parte si sa le caut numele de utilizator(chestie destul de grea cu motorul de cautare integrat in site). Mi s-ar parea util sa imi pot face o lista unde sa bag utilizatorii pe care vreau sa ii urmaresc si sa imi arate acolo ce probleme au rezolvat, rezultate la concursuri etc.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Noiembrie 13, 2012, 01:27:45 »

Sa zicem ca vreau sa urmaresc evolutia anumitor utilizatori(ce probleme au rezolvat,incercat). Momentan asta e destul de greu pentru ca trebuie sa ii iau pe fiecare in parte si sa le caut numele de utilizator(chestie destul de grea cu motorul de cautare integrat in site). Mi s-ar parea util sa imi pot face o lista unde sa bag utilizatorii pe care vreau sa ii urmaresc si sa imi arate acolo ce probleme au rezolvat, rezultate la concursuri etc.

Stalking level over 9000.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
thecata
Strain


Karma: 15
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #41 : Noiembrie 13, 2012, 15:39:10 »

O idee (nu prea simpla din pacate):
Incercati sa publicati un mini-API pt un sistem de plugin-uri, activabile per user (gen mozilla/facebook). Daca, vorba lui Andrei, cineva vrea sa isi faca un "stalker", sa aiba posibilitatea sa scrie codu'... avand in vedere cati programatori sunt pe aici, sigur o sa apara multe chestii utile.
Odata implementat sistemul de pluginuri, de exemplu, fiecare isi poate defini propriul sistem de rating, eventual propriul stil de concurs (daca se include asta si in API-u de concursuri, etc). Toata "treaba" ce ramane site-ului infoarena ar fi sa ruleze testele si sa interpreteze plugin-urile (ceva arhitectura gen micro-kernel pentru cei pasionati).

Bineinteles, plugin-urile scrise de un user ma gandesc sa fie publice (si ca sursa, si ca altii sa le poata utiliza... sa nu apara multe duplicate inutile... eventual versionate cu git/hg)... eventual o pagina pe infoarena cu "most used plugins".

Bottom line, daca tot e un site pentru programatori, dati-le ocazia sa programeze si in interesul vostru si cine stie...

PS: nu stiu ce limbaj ati ales pt infoarena3, probabil php sau pyton... oricum, sunt sigur vor veni cateva zeci de pluginuri contributite odata ce sunt cateva exemple (nu zic sute/mii, desi nu m-ar mira).
Memorat
gabipurcaru
Strain


Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #42 : Noiembrie 13, 2012, 19:49:05 »

1. Zicea cineva de suport pt Python / Java. Python nu e fezabil pt ca e foarte incet (ar trebui limite de timp diferite, etc.). In schimb Java / C# (eventual altele, ca Go, Vala, etc.) ar fi interesante.

2. Aveti suficiente date despre probleme: # utilizatori care au rezolvat o problema, ratingul fiecaruia, # incercari inainte de a lua 100, punctajul mediu la fiecare problema, etc. Datele ar putea fi agregate pentru a putea pune automat rating de dificultate la fiecare problema (mici erori pot aparea, dar o steluta in plus sau in minus nu e cine stie ce problema - oricum dificultatea unei probleme e mai mult sau mai putin subiectiva)

3. Sa expuneti o parte din baza de date (fara sursele trimise, detalii personale ale utilizatorilor, etc.) cu posibilitatea de a face query-uri pe ea, a la StackOverflow: http://data.stackexchange.com/stackoverflow/query/new
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #43 : Noiembrie 14, 2012, 01:42:42 »

Pentru cei care vroiati task filtering mai bun. infoarena.ro/cauta-probleme
Memorat
alexalghisi
Strain
*

Karma: 18
Deconectat Deconectat

Mesaje: 47



Vezi Profilul
« Răspunde #44 : Noiembrie 19, 2012, 18:07:26 »

Inca o mica propunere ( ca si pe .campion sau pe timus.ru ) sa putem vedea cand dam click pe un user , care dintre problemele pe care le are el rezolvate nu le am eu  ( sau ceva de genul sa pot sa vad scorul meu pe langa problemele sale rezolvate )
Memorat
elfus
Client obisnuit
**

Karma: 77
Deconectat Deconectat

Mesaje: 96



Vezi Profilul
« Răspunde #45 : Noiembrie 19, 2012, 21:15:14 »

^ Stalker

(Sunt constient ca postul asta o sa-mi aduca pe putin -10 karma, asa ca go ahead!)
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #46 : Noiembrie 20, 2012, 06:50:05 »

Una dintre ideile pe care le am avut pentru acest site a fost creearea unui locsor cu informatii abstractizate de la diferite universitati din lume, cate un topic pentru fiecare universitate si mai multe review-uri cu informatii obiective (pret, staff, resources, etc. ).
Toate acestea sa aiba o structura care sa dea un minim de cunostinte despre universitate. Tinand cont de posturile despre universitati in acest site, ele sunt foarte dezorganizate , cu prea multe pareri subiective si cu anumite informatii care nu au de-a face cu o universitate anume (e.g. ce obtii daca faci masterul).
Consider ca ar fi de foarte mare folos, amintindu-mi de stresul pe care l-am avut eu cand am ales la ce universitate sa studiez.
Eu, as putea incepe cu un review.
In caz ca ati vrea sa elaborez mai mult pe aceasta idee trimiteti-mi un mesaj ca sa primesc notificare pe mail.
Memorat
nash
De-al casei
***

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 109



Vezi Profilul
« Răspunde #47 : Noiembrie 20, 2012, 11:47:41 »

Cateva chestii mai urgente ar fi aducerea la zi a articolelor care prezinta solutii la problemele de la concursurile care au avut loc pana acum.
Imbogatirea arhivei educationale cu noi articole/probleme avand in vedere ca pagina de proiect stacneaza de ceva vreme iar unele par a fi terminate dar nu sunt puse de site.

Ar fi ok daca ati incerca sa reduceti overhead-ul pus pe cei din organizatie astfel.. lasati mai libera comunitatea prin posibilitatea de a pune tag-uri la probleme ( si aici sunt mai multe optiuni gen: fiecare concurent poate sa puna tag-ul corespunzator solutiei abordate etc... ); notarea nivelului de dificultate printr-o apreciere subiectiva a utilizatorilor care au rezolvat deja problema si sa avem o medie peste notele acestea. Stiu ca libertatea prea multa poate sa aduca haos contrar calitatii in informatie insa nu cred ca abordarea de tipul parental/directional e benefica mai ales ca devine din ce in ce mai greu de realizat ( multa munca ).

Liber la surse! Smile Asta cred ca se poate face foarte repede si usor.
Memorat
andrei.finaru
Strain
*

Karma: 8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 26



Vezi Profilul
« Răspunde #48 : Noiembrie 25, 2012, 18:58:46 »

1. Noul (?) task filtering este mult imbunatatit, dar puteti pune un link pentru a ajunge acolo rapid? (Ex. in pagina Arhivei de probleme sau in meniul din stanga)
2. Nu stiu ce efort presupune, dar mi-ar placea sa pot scrie comentarii direct in pagina problemei (postarii, in cazul blogului), nu doar sa le citesc.
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #49 : Noiembrie 28, 2012, 21:25:32 »

Cred ca ar fi utile urmatoarele:
1. sa avem acces liber la surse ca sa nu imbatranim langa unele probleme (aici e discutabil)
2. sa putem vedea si ce test picam, ca pe Codeforces si Topcoder (input-ul  Tongue)
3. sa fie marcata dificultatea problemelor (necesita multa munca, dar cateodata avem nevoie si de asta)
4. sa apara editoriale dupa fiecare runda
Memorat
Pagini: 1 [2] 3   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines