Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Pareri despre Runda 4  (Citit de 9325 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
ditzone
Vizitator
« : Februarie 19, 2006, 19:01:38 »

Asteptam parerile voastre despre cea de-a patra runda a concursului preONI 2006.
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #1 : Februarie 19, 2006, 19:06:35 »

Runda 4 mi s-a parut grea..

Se poate face clasamentul celor 4 runde in versiune de printare ?
fara asa multe detalii la inceput(mai ales anuntul cu rosu), si eventual numele la coloane mai mic ("r1", "r2", "r3"..) si fara "detalii" la fiecare punctaj
Si daca se mai poate, impartit pe 2-3 pagini (cu numele coloanelor pe fiecare pagina)
Memorat
valydo
Vizitator
« Răspunde #2 : Februarie 19, 2006, 19:07:34 »

cat de ofticant poate fi sa iesi pe locul 11  Sad
Memorat
hitmann
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 19, 2006, 19:15:19 »

runda 4 a fost destul de grea, dar problema calcul nu mi se pare potrivita pt. a 10-A (rezultatele spun asta)
Memorat
Prostu
Nu mai tace
*****

Karma: 134
Deconectat Deconectat

Mesaje: 323



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Februarie 19, 2006, 19:34:39 »

Nu se pot inlocui niste teste (eventual toate) de la problema Matrix  care au z-uri cu unele care nu au z-uri si sa se recorecteze pentru ca eu sunt prost?

In rest subiectele mi-au placut si nu mi s-au parut prea grele.
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Februarie 19, 2006, 20:01:20 »

Nu, iti dai seama Smile Ce ar fi sa modificam testele dupa cum vrea fiecare. Nu au fost greseli in teste, ele nu mai pot fi schimbate. Altfel s-ar putea crede ca vrem sa favorizam anumiti concurenti.  Surrender

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Februarie 19, 2006, 20:04:59 »

Apropo de problema NextSeq.

Imi cer scuze pentru greselile de exprimare. Acestea s-au strecurat pentru ca problema a suferit modificari (esentiale) pe parcurs. Din pacate, din neatentie, au ramas "doua numere" (cum era initial) in loc de "trei numere" cum trebuia. Probabil nu e asta singura greseala. Totusi, enuntul se intelegea, exemplul era corect si explicatia generoasa. Asa ca, daca nu ati stiut cum se rezolva sau ati gresit, nu dati vina pe enunt Smile

Toate cele bune,

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
Prostu
Nu mai tace
*****

Karma: 134
Deconectat Deconectat

Mesaje: 323



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 19, 2006, 20:06:18 »

Sad , well, nu mi-am ales nick-ul chiar intamplator...
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Februarie 19, 2006, 20:23:40 »

eu unu cred ca problemele au fost de dificultate medie. Problemele nu au fost nici grele nici simple, eu unu le-as clasifica ca fiind probleme "frumoase". chiar mi-au placut problemele propuse la runda a 4-a. felicitari organizatorilor. Singura problema care mai ramane este stabilirea datei in care se va disputa runda finala, ptr ca data la care este stabilita in acest moment se suprapune cu oji. insa eu nu imi fac probleme din aceasta cauza deoarece shtiu ca organizatori vor face in asha fel incat sa nu fie probleme.
Memorat
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Februarie 19, 2006, 20:47:02 »

hehe..rezolvam noi Mr. Green
dar sa nu vii la finala machiat asa, ca ne sperii  Tongue
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Februarie 19, 2006, 21:27:48 »

Citat
ptr ca data la care este stabilita in acest moment se suprapune cu oji


Finala e pe 25-27 martie... Iar OJI nu e pe 17-18 martie? Confused
Memorat
vladut.forum
Vizitator
« Răspunde #11 : Februarie 19, 2006, 22:51:48 »

frumos, da la noi la cls 10 nu s-a dovedit a fi ceea mai grea runda, dupa cum ma asteptam...

btw: varu' freatmyself ce complexitate ai facut la matrix??
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Februarie 20, 2006, 02:57:00 »

Nu a fost cea mai grea runda.. pentru ca nu a fost nevoie.. pana una alta punctajul maxim a fost 205 puncte si nu 300 [la clasa a 10 - a]. Noi invatam din greseli, si, desi am promis runde gradate, am inteles ca trebuie sa dam ceva mai usor fata de rundele anterioare. Am considerat ca e mai important lucrul acesta decat sa ne tinem de cunvat si sa va *omoram* Very Happy

Sper runda ca a fost fun pentru toata lumea.. Evident cei care nu s-au calificat vor fi de alta parere..  Dar cineva tot trebuie sa castige..

Succes in tot ce veti face,

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Februarie 20, 2006, 10:09:42 »

akuma ashtept solutiile de la runda a 4-a. Chiar sunt curios cum se rezolva gfact ptr ca eu am trimis un algoritm relativ bun shi nu am primit dekat 30 de pct.
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Februarie 20, 2006, 14:02:26 »

Incearca cu cautare binara iar descompunerea in factori primi ai grija sa o faci O(sqrt(N)) Smile.. Iar rezultatul considera-l maxim 2^60 ( eu asa am facut si am luat max )
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #15 : Februarie 20, 2006, 19:18:22 »

la gfact mai poti cauta pe http://mathworld.wolfram.com (parca) despre functia lui smarandache, care implementata fara numere mari mi-a adus 80 de puncte... si unui coleg de-al meu, care a facut-o cu numere mari, 100 de puncte...

la problema nextseq, de ce rezultatul era maxim 100?!? putea fi mult mai mult, cred ca o rezolvare normala intra in timp lejer( imi cer scuze, da in momentu asta nu am citit rezolvarea oficiala... poate ca e ceva care nu am avut in vedere)

matrix a fost draguta... chiar foarte draguta, dar abea astept sa vad o rezolvare de 100 in articole (urmeaza sa fac asta)

runda a fost cea mai super... cat despre finala, asa fara suparare, de ce ati pus excursia in ultima zi, mai ales dupa premiere? nu or sa fie tentati participantii sa nu vina? (de fapt, duuuuh, sunt doar 30, nu au cum sa nu vina, eu unul sunt pro  Ok )
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Februarie 20, 2006, 21:16:20 »

Citat
si unui coleg de-al meu, care a facut-o cu numere mari, 100 de puncte...


Nu e neaparat numere mari... 2^60 ( ce am scris mai sus Rolling Eyes ) merge in long long sau int64.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Februarie 21, 2006, 11:50:30 »

akuma mi-am dat seama. descompunerea in factori in primi o faceam mai greu eu. In schimb algoritmul din ce am inteles eu din solutie e cam acelashi.
Memorat
cezar305
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 34



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Februarie 22, 2006, 18:20:01 »

Mi-a placut aceasta runda (mai ales pentru ca am obtinut calificarea  Mr. Green ).  Felicitari organizatorilor  Applause . Am o intrebare: Daca nu am inca buletin pot sa particip?? Question
Memorat

Limpede nu vezi decat cu inima. Ochii nu pot patrunde in adancul lucrurilor
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Februarie 22, 2006, 19:11:49 »

Da :lol: adu un certificat de nastere...
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines