Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 9  (Citit de 8704 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
dushmi
Nu mai tace
*****

Karma: 130
Deconectat Deconectat

Mesaje: 472



Vezi Profilul
« : Octombrie 26, 2012, 20:52:41 »

Runda 9 a concursului Monthly 2012 s-a încheiat. Felicitări primilor clasați!

Premiul special oferit de catre firma IXIA va merge la Heidelbacher Andrei, deoarece a obtinut cel mai mare punctaj (305 puncte) dintre cei inscrisi la concurs! Felicitari!

Asteptam opiniile si eventualele sugestii ale voastre în legatura cu organizarea, subiectele propuse și orice probleme intampinate.

Mult succes în continuare!
Memorat
vld7
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 17



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 26, 2012, 20:55:34 »

Ce smecher arata Ciclonia Tongue
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 26, 2012, 20:56:05 »

Felicitari pentru probleme. Ce avea testul 10 la traseu2?
Memorat
Andrei1998
De-al casei
***

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 112



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 26, 2012, 21:11:25 »

Tari problemele.  Thumb up Chiar daca mai usoare (lucru care nu ma deranjeaza) ca sa ia toata lumea cateva puncte, mi-au placut. La servici era banal, iar la traseu2 trebuia sa le sortezi si apoi sa vezi daca rezultatul este solutie.
Care era idea la problema cu permutarea?

,Andrei
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Octombrie 26, 2012, 21:17:54 »

Dragut setul de probleme si foarte bine calibrat(simpla,de implementare,medie, grea)
Felicitari lui maritim pentru intersort, una din cele mai smechere probleme de la monthly Applause
Memorat
repp4radu
Nu mai tace
*****

Karma: 118
Deconectat Deconectat

Mesaje: 204



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Octombrie 26, 2012, 21:23:02 »

Fain set-ul. In special problema Intersort.

Mergea limita de timp putiiiin mai mare la Petrecere.
Memorat
mihai_florea
Strain


Karma: 17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 26, 2012, 21:28:19 »

La intersort, idea de baza era ca atunci cand interschimbai doua elemente unul dintre ele sa fie 1. Pentru asta descompuneai permutarea in cicluri ( de lungime > 1 sau formate doar din elementul 1) si rezultatul era suma lungimilor ciclurilor + nr de cicluri - 2.
Exista cam un singur caz particular care mi-a scapat si mie in concurs.
Memorat
Schumi
Client obisnuit
**

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Octombrie 26, 2012, 21:28:39 »

Super runda. Problemele au fost bine alese. Felicitari echipei  Very Happy
Memorat
danalex97
Vorbaret
****

Karma: 54
Deconectat Deconectat

Mesaje: 192



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Octombrie 26, 2012, 22:05:42 »

Frumoase problemele si echilibrat setul. Felicitari !  Ok

Cum ati facut la petrecere ?
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Octombrie 26, 2012, 22:47:49 »

Iei in considerare doar graful format din relatiile de tip 0 si il imparti in componente conexe (deoarece trebuie sa iei componentele cu totul). Apoi construiesti un graf nou G2 in care fiecare nod va reprezenta o componenta conexa si pui muchii intre componentele care contin noduri care se afla in relatia 1. Colorezi graful (poti considera ca negru = alegi nodul, alb = cazul contrar) astfel incat nodurile adiacente au culoare diferita (tot timpul vei putea face asta datorita conditiilor din problema). Pentru fiecare componenta conexa din G2 vezi care dintre cele 2 variante de colorare contine mai multe noduri din graful initial si aduni la rezultat.
Am luat TLE pe ultimul test cu aceasta idee, dar cred ca e de la implementare.

Edit: E buna ideea.
« Ultima modificare: Octombrie 27, 2012, 01:53:22 de către George Marcus » Memorat
danalex97
Vorbaret
****

Karma: 54
Deconectat Deconectat

Mesaje: 192



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Octombrie 27, 2012, 09:10:48 »

Si eu am gandit problema la fel insa nu mi-am dat seama cum se face exact colorarea. Daca cineva poate sa detalieze ii raman recunoscator. Multumesc anticipat.   Very Happy

LE : Am omis ceva "Paftenie mai stie ca daca 2 prieteni de-ai sai se afla in relatia de al doilea tip, trebuie neaparat sa il invite pe unul din ei altfel vor fi amandoi suparati.". Nu mai trebuie nici o explicatie.
Memorat
veleandu
De-al casei
***

Karma: 155
Deconectat Deconectat

Mesaje: 132



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Octombrie 27, 2012, 09:58:24 »

Felicitari lui Lambru Andrei Cristian pentru problema, in primul rand!  Applause

Problemele bine alese, si diverse.
Putem contribui si noi la editorial?
Memorat
repp4radu
Nu mai tace
*****

Karma: 118
Deconectat Deconectat

Mesaje: 204



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Octombrie 27, 2012, 17:24:20 »

Cand se da update la rating-uri?
Memorat
maritim
Vorbaret
****

Karma: 59
Deconectat Deconectat

Mesaje: 176



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Octombrie 27, 2012, 21:45:45 »

Multumesc pentru aprecieri Smile !
Memorat
harababurel
Client obisnuit
**

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Octombrie 28, 2012, 16:34:23 »

poate actualiza cineva ratingul? intre rundele 7 si 8 a trecut o luna fara update...
Memorat
alexalbu95
Client obisnuit
**

Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Octombrie 31, 2012, 18:02:41 »

Felicitari lui Lambru Andrei Cristian pentru problema, in primul rand!  Applause

Nu vreau sa fiu rautacios, dar eu zic ca Andrei doar a copiat problema asta schimband doar enuntul si titlul, neadaugand nici un alt element(doar timpul de executie diferit, daca ar conta cu ceva), in comparatie cu cel din arhiva educationala unde sunt prob propuse, bazate pe aceeasi idee, dar cu rezolvari total diferite.
Memorat
repp4radu
Nu mai tace
*****

Karma: 118
Deconectat Deconectat

Mesaje: 204



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Octombrie 31, 2012, 18:09:23 »

E o diferenta uriasa intre cele 2 probleme. La problema Costperm nu puteai interschimba decat doua elemente vecine. Asta schimba foarte mult algoritmul.
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Octombrie 31, 2012, 18:16:49 »

Felicitari lui Lambru Andrei Cristian pentru problema, in primul rand!  Applause

Nu vreau sa fiu rautacios, dar eu zic ca Andrei doar a copiat problema asta schimband doar enuntul si titlul, neadaugand nici un alt element(doar timpul de executie diferit, daca ar conta cu ceva), in comparatie cu cel din arhiva educationala unde sunt prob propuse, bazate pe aceeasi idee, dar cu rezolvari total diferite.

Nu stii ce vorbesti.
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Noiembrie 01, 2012, 04:30:18 »

Felicitari lui Lambru Andrei Cristian pentru problema, in primul rand!  Applause

Nu vreau sa fiu rautacios, dar eu zic ca Andrei doar a copiat problema asta schimband doar enuntul si titlul, neadaugand nici un alt element(doar timpul de executie diferit, daca ar conta cu ceva), in comparatie cu cel din arhiva educationala unde sunt prob propuse, bazate pe aceeasi idee, dar cu rezolvari total diferite.

In primul rand, problemele sunt diferite, prin enunt, dar mai ales prin rezolvare. Din cate tin minte, problema este de multa vreme pe grupul nostru de gmail(poate chiar inainte de FMI No stress), foarte bine exemplificata si explicata. Andrei merita din plin felicitarile pentru problema.

In al doilea rand, puteti fi siguri ca in momentul in care selectam problemele luam in calcul asemanarea cu alte probleme disponibile nu doar in arhiva Infoarena, ci si in arhivele altor online judge-uri populare. E destul de improbabil sa propunem involuntar o problema cunoscuta de useri, dar necunoscuta de noi. Pentru cazurile rare in care acest lucru se intampla, ne cerem scuze. Cazul de fata, repet, nu este unul dintre ele.

Eu unul sunt impotriva problemelor copiate (in concursuri serioase) si cred ca ele ar trebui intr-adevar deconspirate. Cu toate acestea, va rog sa fiti mult mai prudenti in momentul in care faceti asemenea afirmatii, fiindca apar in mod inevitabil situatii controversate care nu prea inveselesc ziua nimanui  Smile
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Noiembrie 01, 2012, 10:34:33 »

Felicitari lui Lambru Andrei Cristian pentru problema, in primul rand!  Applause

Nu vreau sa fiu rautacios, dar eu zic ca Andrei doar a copiat problema asta schimband doar enuntul si titlul, neadaugand nici un alt element(doar timpul de executie diferit, daca ar conta cu ceva), in comparatie cu cel din arhiva educationala unde sunt prob propuse, bazate pe aceeasi idee, dar cu rezolvari total diferite.

Ar fi bine să și rezolvi problemele menționate înainte să tragi concluzii.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
geniucos
Vorbaret
****

Karma: 21
Deconectat Deconectat

Mesaje: 199



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Noiembrie 04, 2012, 19:59:43 »

Fara rating Whistle
Memorat
elfus
Client obisnuit
**

Karma: 77
Deconectat Deconectat

Mesaje: 96



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Noiembrie 10, 2012, 15:16:41 »

Ma ofer sa scriu editorialul pentru runda 9, daca sunteti interesati puteti da PM. Poate in felul asta mai imi creste si mie karma, vad ca imi scade in fiecare zi cu cate 2-3, chiar fara sa postez nimic.  Whistle

L.E. exact despre ce vorbeam. Aici e un PM pe care l-am primit dupa postul asta.

Citat
ms de mesaju de pe forum cu karma ca uitasem sati dau minus de cateva saptamani  Ok
apropo oricate editoriale o sa faci tot o sati dea lumea cu -  Evil or Very Mad asa ca obisnuiestete Smile))))))))
« Ultima modificare: Noiembrie 11, 2012, 01:36:52 de către Florin Chirica » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines