Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 7  (Citit de 4239 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
dushmi
Nu mai tace
*****

Karma: 130
Deconectat Deconectat

Mesaje: 472



Vezi Profilul
« : August 09, 2012, 20:34:54 »

Runda 7 a concursului Monthly 2012 s-a încheiat. Felicitări primilor clasați!

Premiul special oferit de catre firma IXIA va merge la Spatarel Dan Constantin, deoarece a rezolvat problema Siret avand penalizarea (26 de puncte) cea mai mica dintre cei inscrisi in concurs! Felicitari!

Felicitari si lui Perticas Catalin care a reusit sa obtina cel mai mare punctaj pe problema Siret (75 de puncte) insa, din pacate, nu a fost inscris la aceasta runda!

Asteptam opiniile si eventualele sugestii ale voastre în legatura cu organizarea, subiectele propuse și orice probleme intampinate.

Mult succes în continuare!
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : August 09, 2012, 20:37:11 »

Felicitari pentru aceasta runda! Probleme interesante.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : August 09, 2012, 20:39:06 »

Felicitari celor ce au facut problema. Nu prea mi-a placut runda asta, din cauza limitei la shuffle(imi intra in 0.8 pe testul maxim si nu prea mai aveam ce optimiza). Se observa si din clasament ca marea majoritate a facut doar o problema. Nici pitagora nu mi-a placut. La cpal trebuia sa se precizeze ca 0 nu este numar natural Sad (cand am deschis eu problema nu era precizat)
Oricum felicitari comisiei pentru problema shuffle si pentru siret care au fost ft misto Wink
« Ultima modificare: August 09, 2012, 20:49:42 de către Petru Trimbitas » Memorat
danalex97
Vorbaret
****

Karma: 54
Deconectat Deconectat

Mesaje: 192



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : August 09, 2012, 20:49:25 »

Felicitari ! Super tari problemele.  Applause Cum ati facut siret ?
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : August 09, 2012, 20:49:33 »

Imi pare rau ca ai patit asta la Shuffle, nu-mi dau seama de ce. Restul lumii care a facut solutia buna are 500 de ms pe ultimul test. In 0.9 imi intra mie O(N log K)-ul deci nu prea puteam s-o ducem pana acolo Sad. La cpal nu e vorba de 0, 0 e numar natural. Dar numar fara nicio cifra in schimb nu exista Smile). Nici eu nu ma omor dupa Pitagora, dar diversifica setul foarte bine si se vede ca n-a fost banala Rolling Eyes.
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : August 09, 2012, 20:56:24 »

In 0.9 imi intra mie O(N log K)-ul deci nu prea puteam s-o ducem pana acolo Sad.
Nu inteleg. Si eu am O(N log K) si a trecut.
Memorat
dushmi
Nu mai tace
*****

Karma: 130
Deconectat Deconectat

Mesaje: 472



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : August 09, 2012, 21:00:35 »

Cu Pitagora mai este si o alta problema. Majoritatea lumii nu stie solutia oficiala, care eu zic ca era "ceva" mai interesanta decat brute-ul pe care l-au incercat multi dintre cei din concurs. O sa va schitez eu mai jos, in mare Smile

Cod:
a * a + n * n = b * b
n * n = b * b - a * a
n * n = (b + a) * (b - a)

De aici rezulta ca atat b - a cat si b + a trebuie sa fie divizori ai lui n * n. Facem divizori lui n si ii luam fiecare cu fiecare, obtinand astfel toti divizorii lui n * n pe care, mai apoi, ii luam pe rand Smile.

Cu aceasta solutie sigur nu aveati probleme legate de intrarea in timp.
Memorat
a_h1926
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 317
Deconectat Deconectat

Mesaje: 385



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : August 09, 2012, 21:10:49 »

Am patit si eu acelasi lucru la Shuffle Sad am o solutie O ( N ) cu constanta 5 si iau 90 de puncte. Are idee cineva ce optimizari ar trebui sa mai fac pentru a obtine 100 de puncte?
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : August 09, 2012, 21:12:50 »

La pitagora am facut un for ca sa aflu lungimea ipotenuzei, plecand de la N + 1, iar pt fiecare lungime a ipotenuzei verificam daca a 2-a cateta are ca lungime un nr natural. Dupa ce gaseam prima lungime care verifica acea relatie opream cautarea si afisam a 2-a cateta. Cu aceasta rezolvare am trecut doar 5 teste cu incorect pe celelalte, timp maxim 4 ms. Ce a fost gresit in rezolvarea mea?
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : August 09, 2012, 21:21:29 »

Verifici gresit daca un numar e patrat perfect. Tu verifici ca sqrt(x) - (int) sqrt(x) < eps, eps e 10 ^ -4. Ori radical din 10 ^ 10 + 1 de exemplu are prima zecimala nenula pe pozitia a 6-a.
Solutia asta nu ar fi intrat in timp, in orice caz Smile.
Ca sa faci verificarea corect poti lua partea intreaga din radical si sa o ridici la patrat ca sa vezi daca obtii acelasi rezultat.
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : August 09, 2012, 21:28:12 »

Multumesc mult pentru raspuns si felicitari pentru aceasta runda!
Memorat
lucian666
Client obisnuit
**

Karma: 16
Deconectat Deconectat

Mesaje: 84



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : August 09, 2012, 21:38:01 »

La problema pitagora2.Am parcurs numerele de la n+1 si verificam daca numarul  (i * i - n * n  ) este natural si patrat perfect ,atunci sqrt din acel numar este cateta cautata Smile .Totusi  iau doar 70 pct cu 2 WA si 1 TLE.
Aveti o alta idee de rezolvare?
Multumesc Anticipat!!! Very Happy



[editat de admin] Solutia oficiala la pitagora2 o poti vedea putin mai sus in acest topic.
« Ultima modificare: August 09, 2012, 21:49:47 de către Mihai-Alexandru Dusmanu » Memorat
tzipleatud
De-al casei
***

Karma: 104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 117



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : August 10, 2012, 11:32:45 »

Am creat pagina de solutii si am pus solutiile pentru Cpal si Pitagora2. Daca ar putea cineva sa completeze solutiile pentru celelalte 2 probleme as fi recunoscator. Smile
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : August 10, 2012, 13:30:00 »

Am creat pagina de solutii si am pus solutiile pentru Cpal si Pitagora2. Daca ar putea cineva sa completeze solutiile pentru celelalte 2 probleme as fi recunoscator. Smile

Done.
Memorat
harababurel
Client obisnuit
**

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : August 12, 2012, 20:56:37 »

cand se va modifica ratingul? au trecut cateva zile si inca nu s-a schimbat la nimeni.
Memorat
Schumi
Client obisnuit
**

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : August 12, 2012, 20:59:29 »

Cand va avea unul din admini timp de asta  Smile
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines