Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: c++ test compiler  (Citit de 4590 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
slyfer12
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« : Iulie 28, 2012, 18:10:46 »

As vrea sa gasesc un compilator c/c++ care sa pot efectua si teste (ex.inainte de a posta pe infoarena la probleme ) sau ceva asemanator pentru a-mi forma o idee despre bug-ul/uirile pe care le intampin intr-o problema/program.Eu folosesc CodeBlocks (GCC) care pot afla unele informatii(timp de executie(app stiti cumva unde pot vedea si cata memorie folosesc in acel program in KB?)si alte date),totusi nu e suficient,afland ca exista mai multe cazuri in care programul nu este eficient(Killed by signal...,stack overflow...etc).Nu stiu daca ajuta dar  OS-ul meu este un Win XP SP3.Astept sfaturi.
                                                                                  Multumesc.
Memorat
Schumi
Client obisnuit
**

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 28, 2012, 21:31:17 »

Memoria folosita o poti calcula singur. Uite un link in care sunt prezentate dimensiunile pentru fiecare tip de date:
http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/variables/

Killed by signal si stack overflow sunt erori pe care le primesti cand executi programul si sunt cauzate de diverse probleme pe care le ai in cod. De exemplu killed by signal 11 primesti cand ai un vector de x elemente si tu incerci sa accesezi o pozitie mai mare decat x. Erorile astea ar trebui sa te inveti sa ti le repari singur. Nu stiu ce program te poate ajuta sa le repari.
Memorat
slyfer12
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 29, 2012, 12:04:41 »

Multumesc Schumi pentru aceste informatii.Am intrebat acest lucru deoarece cred am probleme cu code::blocks.Nu se comporta deloc bine.Am verificat pe mai multe compilatoare si pe net si nu prea imi plac rezultatele.Oare din cauza ca am reinstalat OS-ul el sa-si fi luat date false si trebuie reinstalat sau other weird stuff??
Memorat
Schumi
Client obisnuit
**

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 29, 2012, 15:20:18 »

Nu prea inteleg. Ce vrei sa spui prin "Nu se comporta deloc bine." ? Poti incerca sa dezinstalezi code blocks si sa il instalezi din nou.
Memorat
slyfer12
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 29, 2012, 21:06:55 »

Da.Am rezolvat cu cu code::blocks reinstaland programul.Sper sa nu mai am probleme pe viitor. Ok
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines