Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Interviu: Cosmin Gheorghe  (Citit de 9605 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Iulie 17, 2012, 06:40:18 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/interviu-cosmin-gheorghe
Memorat
raluca_vacaru
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 17, 2012, 10:33:22 »

Ce punctaje ai avut la SAT si de cate ori l-ai dat? Care consideri ca a fost lucrul din aplicatia ta care i-a convins sa te accepte? Daca ai fi intrat nu numai la MIT, dar si la Stanford si Brown, pe care dintre cele trei ai fi ales-o?
Memorat
gcosmin
Nu mai tace
*****

Karma: 205
Deconectat Deconectat

Mesaje: 307



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 17, 2012, 18:39:05 »

Unde ti-a placut mai mult la Google sau la Twitter ?

Deocamdata imi place mai mult la Twitter, pentru ca proiectul pe care il am de facut e mai interesant si are mai mult impact, dar si pentru ca pot comunica cu managerul mult mai usor (e langa mine, pe cand la google eram in incaperi diferite oarecum). Cu siguranta se poate intampla asta si la Google dar experienta mea de asa natura a fost.

Ce punctaje ai avut la SAT si de cate ori l-ai dat?


Am dat SAT 2 o singura data si am luat 800 la mate si 770 la fizica (nu am dat a treia materie; nu este necesara la MIT). Am dat SAT 1 de doua ori dar asta doar ca l-am programat dinainte in doua luni consecutive (fara sa stiu rezultatul la primul). Eu am dat SAT-urile fix in toamna dinaintea deadline-ului de aplicatii si credeam ca sigur o sa fac destul de prost la primu SAT si nu as fi avut timp sa vad rezultate si apoi sa reprogramez. Am luat 2210 si 2220 la cele 2 SAT-uri. Daca consideram doar punctajele maxime intre ele (asa cum fac la MIT) as fi avut un total de 2270 (daca imi aduc aminte bine; am facut odata mai bine la writing si odata la reading, la mate la fel parca).

Care consideri ca a fost lucrul din aplicatia ta care i-a convins sa te accepte?


Nu am de unde sa stiu asta. Probabil rezultatele la olimpiade internationale au ajutat destul de mult, dar cu siguranta toata aplicatia a fost foarte importanta (mai ales ce scrii ca extracurricular activities si eseurile despre tine). De obicei ei chiar se uita la intreaga ta aplicatie si se gandesc la tine per ansamblu.

Daca ai fi intrat nu numai la MIT, dar si la Stanford si Brown, pe care dintre cele trei ai fi ales-o?


Cu siguranta nu as fi mers la Brown (prea liberal arts pentru gustul meu). Ar fi fost o decizie destul de grea intre MIT si Stanford. Probabil ar fi fost foarte important cat financial aid primesc de la fiecare. Dar e foarte posibil ca tot la MIT sa fi mers pentru ca bineinteles e mult mai tare Smile.
« Ultima modificare: Iulie 17, 2012, 18:49:38 de către Gheorghe Cosmin » Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 17, 2012, 19:10:24 »

Deocamdata imi place mai mult la Twitter

Twitter FTW
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 18, 2012, 09:28:16 »

Ne poti spune cate ceva si despre partea "financiara" in cazul MIT,adica despre taxe de studiu, accommodation fee,burse,etc. ?
Memorat
gcosmin
Nu mai tace
*****

Karma: 205
Deconectat Deconectat

Mesaje: 307



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iulie 19, 2012, 06:54:01 »

Nu te supara dar ai scris ca in timpul liber nu faceai neaparat ceva deosebit pentru un tanar si mai jos ai spus ca a contat foarte mult si activitatiile extracuriculare. Ne poti spune care e secretul ?

Nu ma supar Smile. Din punct de vedere al activitatilor extracuriculare, eu am pus foarte mult accentul in aplicatii pe ce am facut la infoarena si pe faptul ca am fost presedinte o perioada si am contribuit foarte mult la organizarea unei finale Algoritmiada si a altor concursuri. Si au mai fost cateva lucruri pe care am putut pune accent in aplicatie; de exemplu faptul ca am pregatit elevi la ICHB un semestru pentru olimpiade. Nu m-am gandit la lucrurile astea cand am raspuns la intrebare.

Ne poti spune cate ceva si despre partea "financiara" in cazul MIT,adica despre taxe de studiu, accommodation fee,burse,etc. ?

MIT are politica "need blind" atunci cand aplici. Asta inseamna ca nu considera nevoile tale financiare atunci cand decid daca sa te accepte sau nu (spre deosebire de Stanford). Dupa ce te accepta, trebuie sa faci o declaratie cu veniturile parintilor si valoarea avuturilor lor (si in caz ca exista, alor tale). In functie de datele astea MIT calculeaza cam cat isi poate permite familia ta sa plateasca. In medie, venitul total al unei familii din Romania este mult sub nivelul unei familii din SUA, asadar, de obicei ajutorul financiar acordat de MIT ajunge sa acopere o foarte mare parte din costul facultatii, al cazarii, asigurarii etc. In cazul meu personal, trebuie sa imi acopar singur mancarea si putin din costurile de cazare (in unele cazuri MIT acopera si aceste costuri complet). Majoritatea facultatilor mari se comporta asemanator din punct de vedere financiar, si daca ajungi sa fii aceptat este improbabil sa iti ceara sa platesti o suma de bani pe care nu poti sa ti-o permiti. In plus, majoritatea facultatilor nu se asteapta, ca international, sa faci imprumuturi la banca pentru ati acoperi costurile.
Daca iti doresti sa aplici in afara, depinzand la ce facultate aplici, partea financiara nu ar trebui sa fie un motiv de ingrijorare.
« Ultima modificare: Iulie 19, 2012, 21:07:16 de către Gheorghe Cosmin » Memorat
gcosmin
Nu mai tace
*****

Karma: 205
Deconectat Deconectat

Mesaje: 307



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iulie 19, 2012, 19:07:32 »

Din text reiese ca nu ai dat TOEFL. Daca da ce punctaj ai obtinut. Dupa parerea ta de ce nu te-au acceptat la Stanford sau Brown?

Da, din pacate am dat TEOFL. Zic din pacate pentru ca dupa scorurile de SAT ma indoiesc ca m-a ajutat cu ceva TOEFL-ul. Am luat 108 (am dat o singura data).

La Brown nu am fost mai deloc pregatit pentru interviu si nu am facut prea bine (a fost bine totusi pentru ca am prins experienta pentru interviul la MIT Smile). Ca sa iti dau un exemplu intervievatoarea m-a intrebat la un moment dat la ce facultati am mai aplicat si daca ma accepta la Brown si MIT unde as merge. Mi s-a parut o intrebare foarte incorecta pentru un interviu la o facultate, dar nu sunt genu care sa nu raspunda sincer la o asemenea intrebare, asa ca i-am raspus ca la MIT Tongue . Dupa aia nu prea a mers bine interviul  Very Happy .

La Stanford nu stiu sincer. Aveam sanse scazute din prima pentru ca aveam nevoie de financial aid si probabil, dupa aplicatia pe care am avut-o, nu am parut suficient de interesant pentru ei.

La Google si la Twitter, ce limbaj de programare foloseai ? java , c++ ?

La Google am scris numai in C++. La Twitter scriu in pig in mare parte si mai e nevoie din cand in cand sa lucrez cu cod scala si java. Doar java stiam putin inainte sa vin aici, cu pig si scala a trebuit sa ma obisnuiesc pe loc. La interviuri poti folosi aproape ce limbaj de programare vrei, si nu se asteapta sa sti neaparat chestii gen pig si scala ca sa te angajeze. Nu ar trebui sa te ingrijorezi de limbare de programare atata timp cand sti unul ca java sau c++ decent Smile.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iulie 19, 2012, 22:39:14 »

Care e algoritmul tau preferat?
Care e problema ta preferata pe infoarena?
Memorat
gcosmin
Nu mai tace
*****

Karma: 205
Deconectat Deconectat

Mesaje: 307



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iulie 19, 2012, 23:00:35 »

Care e algoritmul tau preferat?

Algoritmul de multimi disjuncte pentru ca este foarte simplu, foarte eficient si foarte util.

Care e problema ta preferata pe infoarena?

Nu am o problema preferata dar sunt oarecum atasat de problema gard pentru ca m-a ajutat foarte mult sa inteleg programarea dinamica. Stiu ca am petrecut aproape 4 zile sa rezolv problema asta incercand in jur de 2 recurente pe zi, pana cand a iesit una in cele din urma. Apoi programarea dinamica a inceput sa aibe mult mai mult sens pentru mine.
Memorat
andunhill
Vorbaret
****

Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 183



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iulie 25, 2012, 11:55:47 »

La admitere conteaza notele din liceu sau nota de la BAC?
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Iulie 25, 2012, 17:26:06 »

In Anglia se pun deobicei restrictii la notele de la bacalaureat(9/9.50 la mate, 8/9/9.50/9.70 in general, etc). In America nu se pun astfel de restrictii dar presupun ca se mai uita si ei pe notele tale, daca le ai foarte foarte mici probabil ca te intreaba de ce.
Memorat
andunhill
Vorbaret
****

Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 183



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iulie 25, 2012, 18:13:28 »

Si in SUA reprezinta un factor decisiv? Adica daca ai media pe cei 4 ani de liceu sub 9 nu mai esti admis?
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Iulie 25, 2012, 22:04:07 »

Nu.
« Ultima modificare: Iulie 25, 2012, 23:15:39 de către Serban Andrei Stan » Memorat
gcosmin
Nu mai tace
*****

Karma: 205
Deconectat Deconectat

Mesaje: 307



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Iulie 25, 2012, 23:00:07 »

La admitere conteaza notele din liceu sau nota de la BAC?

Pot sa iti spun cum a fost la MIT. Pe mine m-au intrebat cateva chestii de cum am facut la scoala. Mi-au cerut foaia matricola si in acelasi timp stiu ca a trebuit sa spun cam in ce procentile m-am incadrat la scoala (daca am fost in primii 5%, 10%, 20%, etc.) si cred ca si dirigintele a trebuit sa completeze un formular in care sa spuna asta. In plus a trebuit sa am 3 recomandari scrise de la profesori pe care i-am avut. Parerea mea e ca recomandarile conteaza destul de mult, si conteaza (dar nu stiu cat de mult) in primii cati % din scoala esti (ei nu prea o sa inteleaga notele tale dar dupa ce zic profesorii tai si tu despre tine o sa isi faca o impresie despre cat de bun ai fost comparat cu restul elevilor din scoala ta).

Nu pot sa iti spun cat de decisive sunt lucrurile astea, dar ti le cer. De obicei la facultatile din afara (si mai ales in SUA) se uita in ansamblu la toata aplicatia ta, nu exista un singur lucru decisiv.
Memorat
andunhill
Vorbaret
****

Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 183



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Iulie 26, 2012, 22:31:25 »

Multumesc de raspuns  Smile. Si inca o intrebare. Acel financial aid este nerambursabil?
Memorat
gcosmin
Nu mai tace
*****

Karma: 205
Deconectat Deconectat

Mesaje: 307



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Iulie 27, 2012, 00:04:16 »

Multumesc de raspuns  Smile. Si inca o intrebare. Acel financial aid este nerambursabil?

Depinde de facultate in mare parte. Din cate stiu eu la majoritatea facultatilor din SUA, studentii internationali (din afara SUA) nu trebuie sa dea inapoi financial aid-ul pe care il primesc. In schimb, in UK parca nu e asa, ci trebuie sa platesti inapoi la un moment dat.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines