Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Vector STL  (Citit de 2073 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Mitza444
Client obisnuit
**

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« : Aprilie 19, 2012, 11:42:13 »

Salut!!Am o problema eu vreau sa retin pentru a face un algoritmul lui Prim pt. APM intr-o structura extremitatile si costul.Pentru asta am nevoie de o structura cu 3 campuri.Deoarece nu sunt foarte sigur cat de mare sa declar vectorul din structura as vrea sa folosesc un vector din STL care aloca memorie dinamic.Problema e ca nu stiu cum fac un vector din STL cu 3 campuri.(stiu numai asa de 2 campuri vector < pair< int , int > > V ) sad
Ceva idei?? Very Happy
Memorat
soriyn
Vorbaret
****

Karma: 24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 150



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 19, 2012, 11:48:46 »

Poti sa faci o structura.
Cod:
struct muchie
{
   int x,y,z;
};

vector<muchie> a;
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 19, 2012, 11:58:09 »

Daca vrei 3 campuri ori faci cum a zis Sorin, ori faci tot cu pair asa : pair < int, pair <int, int> > sau pair < pair <int, int>, int >. Pentru prima, campul first este int, iar campul second la randul lui are 2 subcampuri, adica intr-un cuvant campul second este si el pair. Pentru asta, ai asa : x = p.first, y = p.second.first (observi, p.second = pair si .first inca odata inseamna primul camp din al 2-lea camp al pairului initial), z = p.second.second (same here). Pt. al doilea caz, ai p.first pair si p.second int Smile.
Memorat
Mitza444
Client obisnuit
**

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 19, 2012, 15:55:47 »

Multumesc,am reusit sa fac acea structura.
As mai avea o intrebare pot face un vector < bool > VIZ pt.vizitati.Am incercat sa dau de exemplu VIZ[n]=1 si imi da eroare....
Daca nu se poate asa cum se poate cu alocare dinamica??
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 19, 2012, 16:00:28 »

Cand declari vectorul poti sa zici asa vector<bool> VIZ(n, false) si atunci il initializeaza cu n valori de false. Dar nu cred ca ai nevoie sa-l aloci dinamic.
Memorat
soriyn
Vorbaret
****

Karma: 24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 150



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 19, 2012, 16:08:14 »

Nu prea cred ca ai cum. Gandeste-te ca la vector cand folosesti push_back() iti si aloca memorie si apoi adauga elementul. La tine nu cred ca merge pt ca nu ai memoria alocata. Desigur ar merge daca vizitezi in ordine (adica de la 1 la n)  ce ai tu de vizitat acolo si faci viz.push_back(0) sau viz.push_back(1) dar probabil nu ai nevoie de asta.



L.E. : Sau poate merge sa folosesti insert. Nu sunt sigur, incearca. Dar mi se pare ca te complici mult prea mult.

 http://www.cplusplus.com/reference/stl/vector/insert/
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines