Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Informatica si alte materii  (Citit de 7674 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
costi_.-.
Strain
*

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« : Martie 09, 2012, 00:07:33 »

Salut.Voi cum impacati informatica cu celelalte materii ?
Excelati la aceasta pastrand in acelasi timp un nivel decent la fizica, chimie, mate, bio,....etc ? Sau le dati "deoparte" si va ocupati numai de ceea ce va place ?
Matematica, inteleg ca e un "must" , poate si fizica.
Nu stiu , sunt intr-o dilema...Pe de o parte, cred ca ar fi bine sa te ocupi numai de ceea ce-ti place, odata ce descoperi acest lucru.Pe de alta parte , facultatile iau in considerare si media celor 4 ani de liceu, ori nu e indicat sa te lasi pe "tanjeala" in fata celorlalte materii.Dar daca fac asta n-o sa am destul timp pentru informatica, nu destul incat sa ajung la un nivel de performanta.
Voi ce faceti/ati facut ?
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 09, 2012, 00:53:19 »

Inveti la materiile care iti plac (aici informatica) si la restul incerci sa iei note cat mai mari cu efort cat mai mic. Asa ceva am facut eu.
Memorat
psycho21r
Client obisnuit
**

Karma: -15
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 09, 2012, 11:20:18 »

E bine să știi și chimie, biologie, economie, fizică, etc. Te vor ajuta în viață. Partea nașpa e că la noi se face mult, prost și fără rost.

Sfatul meu e chiar să îți iei niște cărți de liceu de pe internet, încearcă la fundația CK-12 sau vezi pe Khan Academy, vei înțelege mult mai repede și o să vezi că e mai ușor și distractiv să înveți, și nu îți ia mult, plus de asta, te vor ajuta și la școală. O să fii surprins cât de plăcute pot fi celelalte materii dacă îți sunt predate cum trebuie.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 09, 2012, 16:46:23 »

Nota 5 la tot ce e diferit de informatica  Banana
Memorat
costi_.-.
Strain
*

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 10, 2012, 00:50:59 »

@Robert Economia o urasc.Mi se pare cea mai tampita si fara rost materie, alaturi de geografie[care se preda in liceu].Nu stiu cum ma vor ajuta in viata  wink.
@George & Petru : Bune sfaturi  Applause
Memorat
psycho21r
Client obisnuit
**

Karma: -15
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 10, 2012, 01:14:51 »

Normal...

LE: Crezi că mie îmi place ce facem la școală? În ore îmi văd de treburile mele... sau mă joc Angry Birds.
« Ultima modificare: Martie 10, 2012, 01:24:22 de către Robert Badea » Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 10, 2012, 01:32:16 »

@Robert Economia o urasc.Mi se pare cea mai tampita si fara rost materie, alaturi de geografie[care se preda in liceu].Nu stiu cum ma vor ajuta in viata  wink.
@George & Petru : Bune sfaturi  Applause

Parerea mea e ca iti creste valoarea in functie de cata cultura generala ai. Poate nu ca si programator, ci ca om. Se vede o diferenta clara atunci cand discuti cu cineva care mai stie si putina istorie, geografie (sau alte materii care in timpul liceului, cred ca majoritatea le consideram neimportante) sau cand discuti cu altcineva care nu stie decat o treaba, si aia o bate peste tot.

Sfatul meu e sa mai ciuliti putin urechea si la celelalte materii. Nu va multumiti doar cu 5'ul ci incercati sa prindeti cate ceva din fiecare.
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 10, 2012, 02:02:24 »

Scuzati-ne, domnule profesor. Ia zi, tu cat ai "ciulit" urechea la muzica? Stii intervale de sunete, cercul cvintelor etc.? Sau te-ai multumit cu 5-ul ? Asta a fost doar un exemplu.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 10, 2012, 10:12:28 »

S'ar putea sa stiu teorie muzicala mai bine decat stii tu info  Whistle
Imi pare insa rau ca nu stiu mai multa istorie (atat a Romaniei cat si universala), geografie si economie.
A nu se intelege ca ma dau pe mine ca exemplu de spirit enciclopedic, dupa cum am spus in postul anterior,
Citat
(sau alte materii care in timpul liceului, cred ca majoritatea le consideram neimportante)
acolo ma includ si pe mine, nu le'am considerat importante in timpul scolii.
« Ultima modificare: Martie 10, 2012, 10:21:45 de către Gabriel Bitis » Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 10, 2012, 10:32:03 »

S-ar putea sa nu Whistle

P.S.: Vad ca mai nou se confunda cultura generala cu istoria si nu inteleg de ce. Daca nu stii istorie n-ai cultura generala? (Nu ma refer la acest thread)

P.S.2: Serios ? Deja ai sarit cu - ?  Applause
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 10, 2012, 10:33:12 »

A nu se confunda educatia cu invatamantul formal Think

P.S.: Atacurile personale va slabesc discursul argumentativ.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
caen1
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 10, 2012, 11:34:23 »

Cred ca e bine sa ai cunostinte si din alte domenii, dar nu e rau daca nu le ai. La scoala, profesorii creeaza impresia ca daca nu inveti constant la materiile lor, n-ai sa reusesti in viata, dar e usor sa iti dai seama ca nu e asa, si cred ca de aici vine si atitudinea ostila a elevilor fata de scoala. Partea nasoala e ca in loc sa spuna "nu imi place de profesorul de istorie", ei spun "nu imi place istoria", si asta e foarte daunator.

Citat
O să fii surprins cât de plăcute pot fi celelalte materii dacă îți sunt predate cum trebuie.
Asta ar trebui sa fie un fel de mantra a elevilor Smile
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 10, 2012, 13:41:46 »

Eu sunt de acord cu gabitzish. Nici eu nu prea am "ciulit" urechea prin scoala pe la alte materii si acuma imi pare foarte rau.  Chiar mi-as fi dorit foarte mult sa invat ceva geografie, istorie, fizica etc. Nu stiu, mi se pare ca informatica iti duce viata profesionala cat mai sus, probabil poti fi un programator foarte bun fara sa stii ce batalie a avut loc in anul 1066 Smile, dar in ceea ce priveste viata personala, e bine totusi sa ai abilitatea de a purta o conversatie decenta cu un prieten (o discutie care nu se refera la diferite parti ale corpului feminin sau la ce manea a mai scos Guta).
« Ultima modificare: Martie 10, 2012, 18:05:11 de către Savin Tiberiu » Memorat
DraStiK
Nu mai tace
*****

Karma: 131
Deconectat Deconectat

Mesaje: 207



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 10, 2012, 14:27:23 »

Cezar, Gabriel si Tibi au spus foarte bine ceea ce intampla. Daca te plafonezi, vei ajunge intr-un punct in care iti va parea rau.

Off-topic: Bravo Tibi si Cezar, va dati mare ca stiti manelisti. Smile)
Memorat
laurion
De-al casei
***

Karma: -41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 102



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 10, 2012, 17:19:35 »

Steve Jobs s-a lăsat de facultate după 6 luni, și spune că e cea mai bună decizie pe care a luat-o, Mark Zuckerberg și Bill Gates au plecat de la Harvard, Steve Ballmer (Microsoft CEO) a fost convins de Gates să plece de la Stanford, și lista continuă cu Larry Ellison (fondator Oracle), Michael Dell (fondator Dell), iar co-fondatorii Google, Sergey Brin și Larry Page, au absolvit dar s-au lăsat de doctorat. Avem de asemenea exemple de români care lucreaza la Google, Microsoft, Facebook, etc care au făcut facultatea în țară.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_college_dropout_billionaires

Aceste exemple contrazic mentalitatea că trebuie sa faci o facultate de top pentru a avea succes.

"I failed in some subjects in exam, but my friend passed in all. Now he is an engineer at Microsoft, and I am the owner at Microsoft"
-- Bill Gates
« Ultima modificare: Martie 10, 2012, 17:41:35 de către Laurentiu Cristian Ion » Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Martie 10, 2012, 17:30:07 »

Nu vreau sa par arogant si nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cineva care da sfaturi despre cultura sau scoala ar trebui macar sa se exprime corect.
Memorat
alexthero
De-al casei
***

Karma: 121
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Martie 10, 2012, 19:03:30 »

Acestea sunt exemplele fericite si cazurile publice sau publicizate. Insa lasatul de facultate nu se coreleaza pozitiv cu sansa de a ajunge milionar. Citisem recent niste statistici - 42% dropouts, insa doar 20% din milionari nu au terminat o facultate. In schimb, 75% din infractiuni sunt comise de dropouts.

Steve Jobs s-a lăsat de facultate după 6 luni, și spune că e cea mai bună decizie pe care a luat-o, Mark Zuckerberg și Bill Gates au plecat de la Harvard, Steve Ballmer (Microsoft CEO) a fost convins de Gates să plece de la Stanford, și lista continuă cu Larry Ellison (fondator Oracle), Michael Dell (fondator Dell), iar co-fondatorii Google, Sergey Brin și Larry Page, au absolvit dar s-au lăsat de doctorat. Avem de asemenea exemple de români care lucreaza la Google, Microsoft, Facebook, etc care au făcut facultatea în țară.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_college_dropout_billionaires

Aceste exemple contrazic mentalitatea că trebuie sa faci o facultate de top pentru a avea succes.

"I failed in some subjects in exam, but my friend passed in all. Now he is an engineer at Microsoft, and I am the owner at Microsoft"
-- Bill Gates
Memorat

Tine minte ca mintea conduce pumnu, nu invers
laurion
De-al casei
***

Karma: -41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 102



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 10, 2012, 19:09:47 »

Nu trebuie neaparat să ne lăsăm ca să avem succes...
Oricum eu am spus

Aceste exemple contrazic mentalitatea că trebuie sa faci o facultate de top pentru a avea succes.

Dar când vine vorba de miliardari...
Citat
The average net worth of billionaires who dropped out of college, $9.4 billion, is more than double that of billionaires with Ph.D.s, $3.2 billion. Even if you remove the world's second richest man, Bill Gates, who left Harvard University and is now worth $59.0 billion, college dropouts are worth $5.3 billion on average, compared to those who finished only bachelor's degrees, who are worth $2.9 billion. According to a recent report from Cambridge, Mass.-based Forrester Research, 20% of America's millionaires never attended college.
Memorat
alexthero
De-al casei
***

Karma: 121
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Martie 10, 2012, 19:36:14 »

Ai 4 grupuri: A (> 1 miliard de dolari, college dropout), B (< 1 miliard de dolari, college dropout), C (> 1 miliard de dolari, college non-dropout), D (< 1 miliard de dolari, college non-dropout). Tu compari A cu C, insa nu iei deloc in considerare grupele B si D. Altfel spus, ceea ce ai demonstrat tu este ca daca ai ajuns deja la 1 miliard de dolari, puteai castiga un pic mai mult fara facultate, lucru cu care sunt de acord.

Insa ca tu sa calculezi acum daca sa te lasi de facultate sau nu, trebuie sa calculezi ceva along the lines of "expected income / net worth / etc." in functie de nivelul educatiei.
Memorat

Tine minte ca mintea conduce pumnu, nu invers
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Martie 11, 2012, 18:32:58 »

Mi se pare mie sau discutia asta a degenerat de la o intrebare de genul "Cum trebuie sa abordez materii non-informatice in liceu?", la "E bine sa ne lasam de facultate?". Cat despre topicul actual al discutiei, daca vreti sa va lasati de facultate, succes! Dar pe langa statistici ar fi ok sa aveti in vedere si niste hard facts:

Steve Jobs: A renuntat la facultate, in principal pentru ca nu avea bani. Totodata nu cred ca e cel mai bun exemplu pentru niste programatori avand in vedere ca tot ce a facut la Apple a fost management(chestia aia legata de economie)

Larry Ellison: A renuntat la facultate din motive personale, si dupa ce a fondat Oracle a fost CEO(din nou management).

Bill Gates: are un IQ > 150 .... si a renuntat la facultate pentru a fonda un startup care deja primise un contract de la IBM.

Mark Zuckerberg: A luat 1590/1600 la SAT, la fel ca bill gates si a renuntat la facultate dupa ce a lansat facebook.

Iar in incheiere, cati dintre baietii astia, si baietii din Forbes Top 500, credeti ca o sa fie de acord sa le lase "mostenire" o avere cu multe zero-uri unor copii fara facultate?
Memorat
laurion
De-al casei
***

Karma: -41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 102



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Martie 12, 2012, 00:26:23 »

Hmm, nu știu dacă ați înțeles prea bine metafora... oricum eu nu am de gând să mă las de facultate, mai ales așa fără motiv, doar pentru că unii au reușit fără, dar subiectul este "foarte on-topic" (am arătat că se poate să ai succes și dacă faci ceea ce îți place și nu ți-e frică să renunți la facultate/alte materii dacă e nevoie, sau crezi că așa e mai bine) .
Logic, dacă unii, atunci toți, este fals.
« Ultima modificare: Martie 16, 2012, 20:46:04 de către Laurentiu Cristian Ion » Memorat
caen1
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Martie 16, 2012, 18:40:58 »

Oamenii aia foarte bogati de care ziceati mai sus au avut idei foarte tari. Pentru a avea o idee foarte buna, nu ai nevoie de nicio facultate. Poti face una, poti sa nu faci niciuna, sau poti sa faci zece. Nicio facultate nu te invata cum sa-ti vina idei de miliarde de dolari Smile

Insa ideile astea sunt foarte rare, iar facultatea iti ofera o diploma pe care o poti folosi ca sa te angajezi, in cazul in care o astfel de idee nu va veni niciodata.
Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Martie 16, 2012, 20:21:46 »

Oamenii aia foarte bogati de care ziceati mai sus au avut idei foarte tari. Pentru a avea o idee foarte buna, nu ai nevoie de nicio facultate. Poti face una, poti sa nu faci niciuna, sau poti sa faci zece. Nicio facultate nu te invata cum sa-ti vina idei de miliarde de dolari Smile

Insa ideile astea sunt foarte rare, iar facultatea iti ofera o diploma pe care o poti folosi ca sa te angajezi, in cazul in care o astfel de idee nu va veni niciodata.

Mi se pare aiurea sa faci facultatea pentru diploma. Parerea mea este ca toti avem o gramada de idei ... numai ca ne e lene sa le aplicam si sa ne tinem de ele. E mai usor sa te angajezi si sa lucrezi pentru ideile altora Smile
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Martie 16, 2012, 20:57:21 »

Subiectul era despre cum impacam informatica cu celelalte materii si am ajuns la ideile celor care s-au lasat de facultate.

Eu invat la materiile care imi plac si la care merg la olimpiade/ concursuri (info, fizica), mate (pt ca trebuie), romana (ca sa trec BAC-ul). In rest, sa iau note rezonabile.
Memorat
caen1
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Martie 16, 2012, 21:45:08 »

Mi se pare aiurea sa faci facultatea pentru diploma. Parerea mea este ca toti avem o gramada de idei ... numai ca ne e lene sa le aplicam si sa ne tinem de ele. E mai usor sa te angajezi si sa lucrezi pentru ideile altora Smile
La treaba cu diploma, voiam sa spun ca inveti ce ai nevoie ca sa lucrezi la ideile altora, insa poti face asta si singur, cu putin interes. Diferenta la nivel de cunostinte ajunge sa fie mica, insa cel cu facultatea are o diploma in plus. Bineinteles, depinde foarte mult de facultate, iar facultatea inseamna mai mult decat cunostintele acumulate la cursuri.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines