Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 166 Invsc  (Citit de 6249 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« : Decembrie 18, 2005, 00:29:13 »

Aici puteţi discuta despre problema Invsc.
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : Decembrie 21, 2005, 21:32:42 »

"grea" problema, nu am ce zice...  dar de ce iau 70... nu stiu Surrender
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 21, 2005, 21:36:14 »

Si noi de unde sa stim ?
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
andreit1
Vizitator
« Răspunde #3 : Decembrie 21, 2005, 21:37:49 »

Daca e asa de 'grea' nu inteleg de ce scrii pe forum. Si ca sa te ajutam probabil ar trebui sa ne dai ceva indicii in legatura cu ce probleme ai( TLE, WA...).
Si astept sa rezolv probleme 'usoare' propuse de tine...
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Decembrie 22, 2005, 22:17:24 »

cum sa va zic... offtopic rau de tot toti, mai ales eu... am luat 100 pana la sfarsit, mersi de ajutor... dar ce sariti? AM ZIS DOAR... ma rog, nu mai deranjez, e forumu vostriu si eu va indispun...

si in legatura cu acel "grea"... ok, nu grea, interesanta, ideea e destul de simpla, implementarea a pus probleme... ma rog, felicitari si voua, daca ati sarit asa inseamna ca aveti 100 la ea... si probleme propuse cu tona...


[Editat de bogdan2412: Nu mai postati de doua ori consecutiv. Daca aveti ceva de adaugat folositi butonul EDIT. ]
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 23, 2005, 09:58:55 »

tonul pe care l-ai folosit in primul post nu este chiar cel mai indicat. reciteste-l si o sa vezi de ce a sarit lumea.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #6 : Decembrie 23, 2005, 10:29:30 »

ok, scoateti ghilimelele de la "grea" si acel "nu am ce zice"... acu va convine?
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 23, 2005, 12:07:38 »

Nu e numai asta, incercati cu totii, cand aveti probleme, sa fiti mai expliciti cand aveti probleme lasand la o parte parerea ta personala pentru problema ("grea"), puteai sa dai si tu mai multe detalii referitor la cele 70 de puncte - de exemplu ce zice evaluatorul (TLE, WA, error..), apoi in functie de asta puteai sa dai un PM la cei care vor sa te ajute (ca sa nu afle toata lumea cum se face problema) in care sa scrii in mare cum ai rezolvat tu problema samd..

...daca postul tau era doar ca sa iti exprimi frustrarea, atunci puteai sa folosesti mai multe smileyuri sau ceva sa ne prindem ca nu vroiai neaparat ajutor, cat sa iti exprimi parerea Smile

PS: nici ultimul tau post nu pot sa zic ca are un ton frumos, dar poate mi se pare doar mie

-- peace
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #8 : Decembrie 23, 2005, 19:56:30 »

sincer, nu credeam ca o sa va suparati toti asa, am vazut ca va mai dati cu parerea pe langa subiect (cel putin in postul de la problema tabela)... imi cer scuze pt neplaceri...
primu post era si ca sa va fac poate si pe voi sa ziceti ceva... probleme etc... luam la inceput TLE si pe urma WA... am folosit o alta metoda si niste pointeri (daca are vreo importanta, lucrez in pascal) si a iesit bine Very Happy
al doilea avea un ton de COPIL frustat ca i s-a dat peste bot... ma rog, imi mai cer o data scuze ca v-am suparat... o sa imi dau mai putin cu parerea, poate doar o sa intreb ce nu merge...
chiar, ce inseamna sa dau PM??? Post Message sau  ce?
sorry  again Yinyang
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 23, 2005, 19:59:36 »

PM inseamna "private message"... este si un buton "pm" sub fiecare post, intre butonul de "profile" si cel de "email"

se pare ca ai reusit sa ne faci sa zicem ceva Smile

.. oricum, cred ca in mare sa inteles gresit ce vroiai sa zici cu primul post din cauza ghilimelelor Wink
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #10 : Decembrie 23, 2005, 21:20:43 »

da... i-as da edit, dar pe urma nu intelege lumea de ce m-ati certat... imi cer iar scuze pt neplaceri, problema e draguta, dar nu ma asteptam sa mai rezolv ceva de 100%... in afara de a+b si cmmdc...
Memorat
cristy
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Ianuarie 07, 2006, 00:38:18 »

cel mai mare sir...crescator...strict sau nu?
Memorat

... lipsa de inspiratie ...
andreit1
Vizitator
« Răspunde #12 : Ianuarie 07, 2006, 16:41:05 »

Scrie undeva in enunt ca numerela afisate trebuie sa fie distincte. Deci cred ca ti-am raspuns la intrebare.
Memorat
cristy
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Ianuarie 07, 2006, 19:00:57 »

sa inteleg...ca rezolvarea consta intr-o simpla parcurgere de la 1 la n, si la citirea unui numar...se afiseaza unul?...ca iau 60 de pct...stiu de ce... si...vreau sa stiu dumai daca e buna rezolvarea asta...ca nu gasesc alta...am gasit ceva formula logica...dar asta nu inseamna ca e si bine...

Nevermind...am rezolvat tot...am facut o simpla parcurgere...dar am luat 100...fara sa fie corecta rezolvarea...
Memorat

... lipsa de inspiratie ...
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Ianuarie 15, 2006, 14:13:47 »

Am si eu o problema... Iau 10 p Sad pe primul test in rest WA...Am vazut ca toti care au punctaj de 10 au doar pe primul test...Am facut si un generator care genereaza vectorul auxiliar cu random....si un evaluator...Din pacate imi iese ca toate is corecte(am dat si testul maxim)... Neutral are cineva o idee?
Solutia mea are complexitate O(n).Toate variabilele sunt de tip longint...
Si inca o intrebare... in enuntz zice:
Citat
n numere naturale nenule distincte cu maxim 8 cifre

De ce de 8 cifre cand valoarea maxima a unui termen este =n?
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Ianuarie 15, 2006, 15:27:05 »

Pai sunt mai multe solutii posibile. Si dintre toate este acceptata oricare care are in plus numerele mai mici de 10^8.
Memorat
ditzone
Vizitator
« Răspunde #16 : Februarie 22, 2006, 16:39:50 »

S-au modificat 2 teste ( cu unele mai ... speciale ) si toate solutiile au fost reevaluate.
Memorat
y2k
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 22



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Februarie 27, 2006, 07:56:45 »

Nu inteleg evaluatorul. Pt urmatoarea sursa imi da la 3 teste TLE:
 
Cod:
#include<fstream>
#define IN_FILE  "invsc.in"
#define OUT_FILE "invsc.out"
std::ifstream IN;
std::ofstream OUT;
int main()
{
 long i,n,x;
 IN.open(IN_FILE);
 OUT.open(OUT_FILE);
 IN>>n;
  for(i=0; i<n; ++i)
     {
      IN>>x;
      OUT<<x<<"\n";
      }
 IN.close();
 OUT.close();
 return 0;
 }

Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Februarie 27, 2006, 09:43:07 »

Pentru operatiile de input/output foloseste scanf/printf (fscanf/fprintf). Merg mai rapid! (din <stdio.h>)
Memorat
Tudorutzu
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Februarie 11, 2008, 02:31:53 »

Cum se poate sa iau punctaje diferite cu aceeasi sursa? Iar daca am reusit sa iau 100 de puncte cu o sursa si apoi trimit alta cu care iau mai putin, de ce sunt considerat ca nu am facut problema, desi luasem pe o sursa 100 de puncte? Brick wall
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Februarie 11, 2008, 08:21:35 »

Pai vad ca ai luat de 20 de ori 90 puncte si o data de 100.. Ti-a mers la limita sursa si ai avut noroc ca ti-a intrat de data aia Smile E normal ca o sursa sa nu mearga tot timpul in exact acelasi timp...
« Ultima modificare: Februarie 11, 2008, 08:33:51 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
Tudorutzu
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Februarie 11, 2008, 10:11:59 »

Dar daca am reusit o data sa iau 100 de ce nu imi apare la probleme rezolvate? Nu mi se pare corect sa se ia in considerare ultima sursa trimisa, ci cea mai mare! Pai si exista vreo sursa la problema asta care sa ia mereu 100? La toate vad la ultimul test ca sunt aproape de 200 ms!
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Februarie 11, 2008, 10:50:59 »

Uite cum sta treaba:

Cand esti la olimpiada, ai X (3,4,5) ore sa rezolvi Y(2,3) probleme. La sfarsit ti se ia o singura sursa la fiecare problema si se evalueaza. Sa presupunem ca in timp de concurs tu faci o sursa care daca ar fi evaluata ar lua 100. Apoi modifici ceva la ea, iar la sfarsit vezi ca ai obtinut 50 de puncte. Cu toate ca la un moment dat aveai o sursa corecta, punctajul final este 50.

Infoarena este un site adresat elevilor de liceu care se pregatesc pentru olimpiada. Dorim sa simulam cat mai bine conditiile din concursurile reale (olimpiada in principal). Tocmai din aceasta cauza se ia in considerare ultima sursa trimisa, si nu cea cu punctajul cel mai mare.

Pe site-urile de ACM (acm.sgu.ru, acm.timus.ru, etc.) se intampla ceea ce spui tu. Daca ai facut o problema, iti apare ca fiind rezolvata indiferent de sursele pe care le trimti dupa aceea. Dar acelasi lucru se intampla si in concursurile reale de ACM.

Si pana la urma, nu inteleg de ce esti asa revoltat. Rezolvi probleme pentru a fi mai bun sau pentru a obtine niste puncte nenorocite si a mai urca trei locuri in clasamentul arhivei?
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Tudorutzu
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Februarie 11, 2008, 11:30:49 »

Ai dreptate! Nu am gandit asa.  Whistle Dar asa cand imi mai amintesc tot o sa mai trimit sursa. Very Happy Dar sa trecem peste asta! Nu imi place ca se pot lua punctaje diferite cu aceeasi sursa! Am inteles ca se intampla, dar... Am vazut un job tot in pascal care a luat pe ultimul test 200ms! Daca se trimite iar aceeasi sursa, care sunt sansele sa se incadreze? Nu ma mai gandesc la cele 100 de pct, doar ca (nici asta   Very HappyTongue) nu mi se pare corect! Nu vreau sa cred ca e vorba de noroc!
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Februarie 11, 2008, 11:47:46 »

Limitele de timp pentru probleme nu se stabilesc la fix. Se lasa si o marja destul de permisiva. Iar daca s-a fixat o astfel de limita, in mod sigur exista solutii (mai mult sau mai putin optimizate) care nu o sa intre la limita. Exemple:
http://infoarena.ro/job_detail/1013
http://infoarena.ro/job_detail/21961
http://infoarena.ro/job_detail/36812
etc
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines