Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Programare PHP  (Citit de 7116 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
lukftw
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« : Martie 02, 2012, 20:51:18 »

Buna seara, as dorii sa incerc sa invat programare in php, am cautat cateva tutoriale pe internet, dar nu am gasit cine stie ce, daca vreunul dintre voi ma poate ajuta cu vreun link, un pdf as fi recunoscator . Multumesc Anticipat .


Sper ca am postat la sectiunea care trebuia, sunt nou pe acest forum si nu prea cunosc .
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 03, 2012, 15:32:44 »

De ce vrei neaparat php ?
Memorat
lukftw
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 03, 2012, 16:06:24 »

Chiar crezi ca are rost intrebarea ta?Stiu C nivel mediu si vreau sa invat si php Tongue
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 04, 2012, 18:38:27 »

Are rost intrebarea mea. Daca vrei sa inveti php doar pentru a face site-uri, incearca sa arunci un ochi pe python/ruby, pe astea le poti folosi si la altceva in afara de asta in caz ca ai nevoie. In plus, cel putin pentru python si am vazut ca si pentru ruby (in principal ruby on rails) exista o gramada de librarii pentru aproape orice. La php nu prea am vazut sa existe. In plus mie mi se pare mult mai fun sa codezi in Django/Rails decat in php ( chiar daca folosesti ceva framework).
Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 06, 2012, 15:49:26 »

Si eu am vrut sa ma apuc de web development de mai multe ori, dar nu imi place de loc php-ul. Ce imi recomandati sa invat? Ruby sau Python ? Pentru care dintre ele sunt framework-uri mai bune ?
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 06, 2012, 17:58:46 »

Fiecare are avantajele si dezavantajele lui.

http://www.ctctlabs.com/index.php/blog/detail/rails_vs_django/
Memorat
psycho21r
Client obisnuit
**

Karma: -15
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 06, 2012, 21:34:09 »

[parte ștearsă] există multe site-uri importante care folosesc PHP, niște exemple ar fi facebook și wikipedia.

LE: Da, așa e.
« Ultima modificare: Martie 06, 2012, 23:13:04 de către Robert Badea » Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 06, 2012, 21:56:08 »

Toni n-a negat lucrul asta Smile
Memorat
psycho21r
Client obisnuit
**

Karma: -15
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 06, 2012, 22:31:39 »

Da, acum recitesc și văd.

Ideea e că dacă omul dorește să învețe PHP, să învețe. Smile.

Și acum o recomandare din partea mea - nu te apuca să citești cărți, încearcă să faci ceva în PHP și vei vedea că te lovești de lucruri pe care nu le știi, atunci încearcă să găsești soluția pe internet.
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 06, 2012, 22:32:00 »

Youtube e singurul exemplu pe care-l stiu eu de site cu adevarat mare care foloseste Python.
Python and Ruby are great languages, but damn are they slow. Ce smecher era daca Facebook era scris de la inceput in Python si aveam acum compilator din Python in C++ in loc de din PHP in C++.

Sfatul meu cand incerci sa inveti un limbaj nou e sa te uiti peste cum sunt implementate diverse proiecte open source, si sa incerci sa creezi si tu ceva. De fiecare data cand te blochezi, te uiti cum a fost facut in respectivul proiect.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 07, 2012, 01:18:57 »

N-am lucrat foarte mult in PHP, dar un avantaj pe care Ruby si Python il au fata de PHP este eleganta, si viteza de codare.

De exemplu, am de facut o aplicatie destul de stufoasa pentru scoala in PHP, folosind CodeIgniter, si in foarte multe cazuri scriu enorm pentru niste chestii pe care in Rails le-as fi facut in cateva linii.
Memorat
caen1
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 07, 2012, 11:01:49 »

Unele lucruri sunt mai comode in PHP daca vrei doar web. De exemplu, daca vreau sa afisez un 'Hello, World!' in browser, iau un AMP si scriu `<?php echo 'hello, world!'`.

Pentru acelasi lucru in Python trebuie sa scriu niste cod (putin, ce-i drept) pentru un server web, sa stiu niste detalii despre HTTP (gen headere), iar programul pentru 'hello, world' ajunge sa fie mai mare decat cel in PHP.

In plus, majoritatea tutorialelor te invata sa folosesti Django ca framework si MVC, dar mie mi se par mult prea complexe pentru programe simple pe care le-ar scrie un incepator. Adica mi se pare mai usor sa invat intai sa fac un "Hello, world!" banal, iar dupa aia sa vad idei gen MVC. Eu am inceput cu CherryPy si Jinja2, mi se par mai usor de folosit decat Django.

Pana la urma, tot va trebui sa ai o idee despre tehnologiile din spate, dar nu cred ca e bine sa insisti pe ele de la inceput.

Ar mai fi si hosting-ul. Pentru Python sunt foarte putini cei care ofera hosting gratuit. Eu folosesc App Engine-ul de la Google. Pentru PHP exista mult mai multe optiuni.

Ca limbaj, si mie mi se pare Python mai elegant decat PHP. Pentru web, tot Python prefer sa folosesc acum. Dar la inceput, vei putea lucra mai repede in PHP.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines