Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Pareri despre Runda 2  (Citit de 6457 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
ditzone
Vizitator
« : Decembrie 17, 2005, 14:11:56 »

Asteptam parerile voastre despre cea de-a doua runda a concursului preONI 2006.
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #1 : Decembrie 17, 2005, 14:23:10 »

eu am participat la 11-12.
..ma temeam de rezultatele astea..
problemele au fost grele (nu prea s-a luat 100 mai deloc).. astept articolul cu solutii.
Eu sper ca la rundele viitoare sa fie probleme mai abordabile..
Memorat
mastermage
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 17, 2005, 15:09:11 »

problemele au fost mult prea grele, ca la runda anterioara(dece nu invatam noi din greselile din trecut?). de exemplu la problema "desc" nimeni nu o luat mai mult de 4 puncte.  Raised eyebrow  
prima oara cand citesti nu-ti dai seama de dificultatea problemei si stai o ora pe ea si iti dai seama ca nu poti sa faci un algoritm cu care sa faci macar 10. dupaia incerci sa te apuci de alta probema, deci s-o pierdut mult timp pentru nimic. cineva care are noroc si incepe cu o problema mai usoara are posibilitatea sa faca mai multe puncte.
Memorat
cyron
Strain
*

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 43



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 17, 2005, 15:24:47 »

sau poate ca altii se  uita mai intai pe toate problemele ...interesant concept nuh?Smile
Memorat
VladS
Vizitator
« Răspunde #4 : Decembrie 17, 2005, 15:51:05 »

Dupa stelele informaticii ati zis ceva de genu : "Fiti fara grija. Nu o sa dam asa greu la preONI" dar mi se pare ca problemele se apropie (cel putin dpdv al rezultatelor) de cele de la stele.
Oricum problemele au fost frumoase si nu au fost probleme cu testele.  Deci  Thumb up
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 17, 2005, 16:10:22 »

Personal problemele nu mi s-au parut f. grele. Limita de timp m-a omorat. La struti cu O(N*M*P) am luat 70 ...
[ nu stiu inca solutia oficiala, poate e O(N*M) ].

Probabil e vina mea, deoarece vad ca alti concurenti au luat 90-100p.

La desc se putea da limita de timp un pic mai mare Smile. Am folosit un algoritm recursiv cu hash si am luat 50p ...

Iar 'camera' a fost intradevar grea ...

Una peste alta, runda a fost interesanta, astept sa vad 'complexitatile' oficiale.
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 17, 2005, 16:13:05 »

Hmm la camera vroiam sa dam teste cu n 60000 ...
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 17, 2005, 16:13:15 »

Citat
de exemplu la problema "desc" nimeni nu o luat mai mult de 4 puncte.

Problema desc nu mi s-a parut asa grea ( dupa ce m-am prins ).E interesanta si chiar merita! In timpul concursului am luat 60 la ea... Bine, neoficial :p Dupa ce am facut o legatura, mi-a venit ideea imediat... De exemplu, daca schimbam operatorul ( in loc de inmultire, adunare ) obtinem problema de partitie unui numar natural, care se rezolva cu dinamica. Asa faceai si aici: M[j] - numarul descompunerilor lui p ( al i-lea divizor al lui N), in care primul termen este p[j]. Cred k trebuia optimizat k am luat 4 TLEuri...  Think

Citat
Personal problemele nu mi s-au parut f. grele. Limita de timp m-a omorat. La struti cu O(N*M*P) am luat 70 ...
[ nu stiu inca solutia oficiala, poate e O(N*M) ].

Nu.. E O(P * N * M). Aici e ceva foarte ciudat  Think eu chiar propusesem initial limita la 3 secunde... Sursa mea merge f. repede, da am inteles si de la altii ca surse pe aceeasi idee ruleaza mult mai greu  Think
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Decembrie 17, 2005, 16:17:33 »

Probabil ca atunci cand stii solutiile problemelor dinainte este mai greu sa-ti dai seama de nivelul de dificultate al lor. De exemplu la problema "camera" noi credeam ca o sa se ia punctaje maricele cu gandul la faptul ca nu am mai dat-o in n * lg n. Dar realitatea era alta, punand probleme si in n^2.

Oricum, una peste alta, eu zic ca n-au fost asa de grele ca la "stele" problemele, dar o sa tragem concluziile necesare si o sa incercam sa ajustam cat mai bine nivelul concursurilor.
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 17, 2005, 16:22:00 »

Pai asa am facut si eu filipb. Numai ca am facut recursiv. Apropo, e normal ca o solutie corecta ca complexitate sa ia 50p ? Inteleg ca trebuie sa optimizez, dar pe vremuri faptul ca te prindeai de o pb. merita mai mult de 50p ....
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Decembrie 17, 2005, 16:27:37 »

Daca intr-adevar aia e complexitatea optima, poate ca e cam mult sa pierzi 50 de puncte... Afisarea solutiei tot recursiv am facut-o si eu. Oricum, depinde de autor, de constanta algoritmului, de mici optimizari, de mai multi factori... Adevarul e ca sunt unele probleme cu limite de timp foarte stranse pe site ( la preONI trecut la balans am postat in arhiva algoritmul de complexitate optima dat pe info.devnet si nu am luat decat 50  Question )
Cat despre probleme in ansamblu, mie mi-au placut.
Memorat
ditzone
Vizitator
« Răspunde #11 : Decembrie 17, 2005, 16:35:50 »

Intr-adevar se pare ca limita a fost un pic cam stransa la desc... desi eu si mircea am facut surse de O(D^2 log D) (D= numarul de divizori) care ruleaza in 0.3 secunde... fara vreo optimizare ...si exista si solutie in O(D^2)...
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 17, 2005, 16:44:01 »

Voi ati facut surse avand plenty of time to spare, poate ati si colaborat la idei. Nu ati avut o runda cu o rupere de geometrie, o pb. cu 3 deque si o pb. cu optimizare la greu ( desc ) in 4 ore ... Smile

Adica ce va costa sa dati limita de timp la 2 sec de ex ? Exista riscul sa intre un back in 2 sec si sa nu intre intr-o secunda ?

Pe viitor, ati putea si voi da limita de timp astfel incat solutiile cu complexitatea corecta sa ia mai mult, fara sa fie necesare optimizari majore. Un exemplu bun de urmat este TopCoder. Am avut complexitate optima si la desc si la struti si am luat 120p pe ele ... Sad

Si la runda trecuta a trebuit sa optimizez la greu solutia O(NlogN + M) de la 'distante' ca sa intre.

In rest pb. au fost bune, testele la fel. Doar limita de timp a fost cu probleme.

Keep up the good work ! Thumb up
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Decembrie 17, 2005, 16:44:18 »

In concursurile urmatoare vom incerca sa dam limite mai mari de timp care sa permita diferite implementari la complexitatea optima, dar care totusi sa pice rezolvarile brute force & stuff..
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Decembrie 17, 2005, 16:52:26 »

La topcoder o problema ca si camera o fac bazatii in 20 de min ... si noi vrem sa ridicam nivelul, nu trebuie sa ajunga comparabil cu cel de pe tc, dar totusi sa se vada la olimpiada nationala o diferenta.
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Decembrie 17, 2005, 16:53:47 »

stiu destul de bine cum sta treaba pe TC ...
Si nu fac bazatii 'camera' in N log N in 20 minute ... stai linistit ...
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Decembrie 17, 2005, 16:55:47 »

Ziceam de n^2 ... si eu stiu destul de bine cum sta treaba cu tc, si sunt linistit.
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #17 : Decembrie 17, 2005, 16:56:52 »

Pai la "Distante" nu trebuia sa iei max cu altceva decat O(N+M) , deci e bine ca a trebui sa optimizezi. La "Descompuneri" sursa am facut-o aseara la 3 noaptea, deci n-am avut prea mult timp pentru ea. Fiindca rula in 0.3s, limita de 3 ori mai mare mi s-a parut suficienta. Este normal sa iei punctaj maxim cu solutii de aceeasi comeplexitate, se pare ca la Descompuneri constanta ta era foarte mare. Ca regula generala, exista o diferenta destul de mare intre sursele care le facem si limitele de timp puse , tocmai pentru a evita astfel de situatii. Pacat ca de data asta nu prea s-a reusit.. oricum, fiecare concurent isi putea testa pe un test maxim sa vada daca e nevoie de optimizare. Sunt destul de frecvente cazurile acestea si la concursuri , cand trebuie implementat cu grija pentru 100 de puncte (ex. la "Stele" problema "siruri"). Iar comparatia cu TopCoder nu este tocmai corecta, acolo ai 75minute, nu prea se asteapta nimeni sa stai sa-ti testezi sursa prea mult.
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Decembrie 17, 2005, 16:59:52 »

Aha .. in N^2 da, pb. o faceau multi ...

Ideea in legatura cu TC era ca acolo nu se pune pret f. mare pe optimizari, ci pe algoritm .. [ la probleme de nivel mai mare ].

Nu vad legatura dintre nivelul competitie si limite mai mari de timp care sa nu necesite optimizari la greu.

Nivelul e dat de optimizari ? Think

Daca ar fi fost limite de timp mai mari, poate lumea nu ar fi stat pe optimizari si ar fi facut si ceva la 'camera'.

E bine sa fi linistit.  Yinyang
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Decembrie 17, 2005, 17:02:20 »

Pai mie imi merge sursa la problema mea in 0.1 deci am dat de 3 ori mai mult timp ... La struti mi se pare si mie acuma cam dura limita de timp, dar sa fi dat un timp de vreo 6-10 secunde parea un pic exagerat inainte de concurs si s-a luat decizia asta. Incercam la urmatoarele runde sa calibram mai bine nivelul de dificultate.
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #20 : Decembrie 17, 2005, 17:03:11 »

Punctajele tocmai arata ca lumea nu prea a stat pe optimizari si a implementat "din topor".  :lol:
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #21 : Decembrie 17, 2005, 22:37:03 »

eu am facut O(P*N*M* log(N*M)) .. si ma asteptam la ceva mai mult de 20 de puncte..
..sunt curios cat ar fi luat un brute-force P*N^2*M^2.. stie cineva ?
Memorat
sarabogdan
Strain
*

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 40



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Decembrie 17, 2005, 23:10:33 »

30  Mr. Green
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines