Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 1  (Citit de 6253 ori)
0 Utilizatori şi 2 Vizitatori pe acest subiect.
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« : Februarie 20, 2012, 21:35:31 »

Runda 1 a concursului Monthly 2012 s-a încheiat. Felicitări primilor clasați!

Problemele nu vor fi puse in Arhiva momentan, deoarece in curand vom implementa o noua arhiva cu sistem de concursuri virtuale si le vom pune acolo.

Așteptăm opiniile și eventualele sugestii ale concurenților în legătură cu oraganizarea, subiectele propuse și orice probleme întâmpinate.

Mult succes în continuare!
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 20, 2012, 21:36:34 »

Si pentru cei care au scos problema APM2:

http://www.youtube.com/watch?v=pLxP_VHe0gg

You made us proud Applause
Memorat
Edeph
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 20, 2012, 21:36:55 »

Sunt user nou pe acest site si sunt curios de ce nu pot vedea la fiecare concurent cpp-ul sa ma lamuresc cu rezolvarile.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 20, 2012, 21:39:15 »

Felicitari pentru concurs. A fost foarte reusita ideea si setul de probleme.
Mie nu mi-a placut o singura chestie: avand in vedere formatul concursului ar fi trebuit (zic eu) mai multe teste la texttrim, dar vad ca majoritatea au facut-o deci e un bug de-al meu.
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Februarie 20, 2012, 21:40:37 »

Cand vor aparea solutiile oficiale si unde?
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Februarie 20, 2012, 21:47:47 »

Speram ca pana maine seara. O sa postam link catre articol.
Memorat
VisuianMihai
De-al casei
***

Karma: -9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Februarie 20, 2012, 21:50:09 »

Imi place metoda de evaluare asemanatoare cu cea de pe topcoder. Numai ca problemele de acolo parca sunt mai simple(unele de la SRM )...
Memorat
AndrewTheGreat
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 15



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 20, 2012, 21:51:36 »

Mi s-a parut foarte dragut concursul! Mi-a placut foarte tare sistemul de penalizare (chiar daca tura asta m-a cam dovedit). Gradu problemelor e foarte bun! Deci keep up the good work!  Ok Si multumim ca ne tineti ocupati!  wink
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Februarie 20, 2012, 21:56:21 »

Felicitari organizatorilor. A fost un concurs reusit!
Memorat
noobakaflo
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Februarie 20, 2012, 22:00:21 »

Ma,mie mi-a placut la nebunie,chiar daca nu am facut nimic. Repede s-a cam scurs timpul  Very Happy. Felicitari echipei !
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Februarie 20, 2012, 22:08:37 »

Ma,mie mi-a placut la nebunie,chiar daca nu am facut nimic. Repede s-a cam scurs timpul  Very Happy. Felicitari echipei !

Ne bucuram foarte mult sa auzim asta  Applause Speram sa fii la fel de incantat si de urmatoarele 11 runde!
Memorat
psycho21r
Client obisnuit
**

Karma: -15
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Februarie 20, 2012, 22:26:04 »

Și mie mi-a plăcut, numai că nu prea sunt eu obișnuit cu concursurile astea online (a fost primul pentru mine). Deabia aștept runda viitoare! Poate trimit și vreo sursă cu ocazia asta.  Applause

Felicitări pentru tot!  Very Happy
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Februarie 20, 2012, 22:45:41 »

Felicitări pentru setul de probleme si pentru toată organizarea  Very Happy  Mie personal mi-au plăcut mai mult problemele de acum decât cele care se dau la CodeForces Smile Cel mai mult mi-a plăcut problema APM2 Very Happy înainte de concurs am crezut ca numele se referă la găsirea celui de-al doilea APM , dar oricum o parte din ideea de rezolvare pe care am folosit-o se trage de la al doilea APM , anume găsirea celei mai costisitoare muchii de pe drumul cel mai scurt din APM dintre doua noduri  Smile Astept sa le puneti pe arhiva sa le putem testa,ca vreau sa vad de ce am bușit fix cea mai ușoară problema,Texttrim  Shocked


LE : la Texttrim am vazut gresit ca lungimea textului e <=10^5 in loc de 10^6  d'oh!
« Ultima modificare: Februarie 21, 2012, 15:08:51 de către Olariu Ciprian » Memorat
darkseeker
De-al casei
***

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 106



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Februarie 20, 2012, 22:51:06 »

Felicitari pentru organizare si pentru initiativa de creere a unui nou concurs ! Dupa parerea mea a fost un succes , problemele au fost echilibrate si chiar mi-a placut mult chiar daca nu prea am facut :-" ! Keep up the good work !
Memorat
flaviusc11
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 26



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Februarie 20, 2012, 23:24:03 »

Acesta este cel mai tare concurs de informatica la care am participat vreodata! E primul concurs la care vad ca este imposibil de luat punctaj maxim! Imi place foarte mult acest sistem de notare si penalizare, dar mai ales faptul ca poti vedea pe cateva teste rezultatele si astfel ai ocazia sa corectezi ce ai gresit (chiar daca iti scade din punctaj, dar e mai bine decat 0 puncte in caz ca ai fi lasat greseala).
Felicitari echipei organizatoare!
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Februarie 21, 2012, 00:05:09 »

Felicitari tuturor concurentilor! Va multumim pentru aprecieri si va asteptam si la rundele urmatoare! Winner 1st place

Tin sa le multumesc celor care au facut organizarea acestui concurs posibila:

  • Cezar Mocan, pentru coordonarea echipei stiintifice.
  • Adrian Budau, pentru implementarea noului tip de concurs, cu penalizari.
  • Membrilor comisiei stiintifice: Mihai-Alexandru Dusmanu, Mihai Calancea, Ionescu Vlad, Popescu Silviu, Andrei Purice, Gabriel Bitis, pentru efortul sustinut in crearea enunturilor, a testelor si a surselor oficiale.
  • Propunatorilor de probleme: Gabriel Bitis, Marginean Ninu Ciprian, Gheorghe Cosmin, Lambru Andrei Cristian.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Februarie 21, 2012, 00:48:46 »

A aparut si articolul cu solutii.

Ii multumim lui Mihai Calancea pentru explicatii! Haideti cu + la karma Applause.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Februarie 21, 2012, 14:59:26 »

Am creat o noua arhiva pentru concursul Infoarena Monthly. Va mai dura ceva timp pana cand vom implementa modulul de concursuri virtuale, asa ca ne-am gandit ca pana atunci vreti sa incercati sa rezolvati problemele care nu v-au iesit in timp de concurs.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Februarie 21, 2012, 15:10:11 »

Am creat o noua arhiva pentru concursul Infoarena Monthly. Va mai dura ceva timp pana cand vom implementa modulul de concursuri virtuale, asa ca ne-am gandit ca pana atunci vreti sa incercati sa rezolvati problemele care nu v-au iesit in timp de concurs.

Vor fi afisate la Profil->Statistici si statistici din arhiva monthly,sau va fi ca la arhiva educationala?  Think
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Februarie 21, 2012, 15:36:47 »

Inca ne mai gandim. Suna bine propunerea ta Smile
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Cristy94
De-al casei
***

Karma: 37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 128



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Februarie 21, 2012, 16:07:59 »

LE : la Texttrim am vazut gresit ca lungimea textului e <=10^5 in loc de 10^6  d'oh!

You're not alone man... Smile) Se intampla de-astea la info...

E bine si cu format asa gen topcoder, mai diversificam. Ciudat ca ati modificat de la 2h la 2.5h in timpul concursului.
Memorat
elfus
Client obisnuit
**

Karma: 77
Deconectat Deconectat

Mesaje: 96



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Februarie 21, 2012, 16:42:25 »

Puteti face sursele open dupa terminarea concursului? Ma gandesc ca din moment ce concursul copiaza CodeForces, ar putea avea si surse open ca sa se vada diferitele abordari ale aceleiasi probleme Tongue
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Februarie 21, 2012, 17:54:20 »

Daca se poate cand trimiti o problema sa scrie pe monitor la runda: Arhiva-monthly si nu arhiva-monthly (sa arate mai frumos) ca am mereu impresia ca este un concurs virtual Very Happy.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Februarie 21, 2012, 17:54:36 »

Puteti face sursele open dupa terminarea concursului? Ma gandesc ca din moment ce concursul copiaza CodeForces, ar putea avea si surse open ca sa se vada diferitele abordari ale aceleiasi probleme Tongue

In primul rand Infoarena Monthly nu copiaza Codeforces, doar ne-am inspirat Tongue.

Legat de surse, nu le vom face publice deoarece vom lansa in curand concursuri virtuale care simuleaza rundele de la Monthly.

Daca se poate cand trimiti o problema sa scrie pe monitor la runda: Arhiva-monthly si nu arhiva-monthly (sa arate mai frumos) ca am mereu impresia ca este un concurs virtual Very Happy.

Done!
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
alex_ovidiunitu
Strain
*

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Februarie 22, 2012, 08:26:47 »

Felcitari pentru tot. Mi-au placut foarte mult problemele dar si mai mult metoda evaluare Ok. As avea o intrebare. Celelalte runde ale concursului se vor tine tot lunea de la ora 19? Unele licee au cursuri si dupa-amiaza (nu stiu cate, dar in liceul meu cel putin clase a IX-a si a X-a invata dupa-amiaza iar clasele a XI-a si a XII-a de dimineata), si in general orele tin pana la 19, 20. Din acest motiv cred ca vor exista persoane care nu vor putea participa. 
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines