Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Reteta de succes pentru olimpiada judeteana  (Citit de 11080 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Februarie 09, 2012, 16:13:13 »

Nu trebuie sa stii clase pentru olimpiade. E bine sa stii sa implementezi, dar judecand dupa nivelul la care spui ca esti, n-o sa ai curand nevoie de ele. Pe topcoder sistemul de input/output e diferit fata de cel de la olimpiade si de aceea e nevoie de clase, dar nivelul la care sunt folosite nu necesita o intelegere profunda.

Si eu, cand eram incepator, am facut greseala sa citesc manuale aproape cuvant cu cuvant, pierzand o gramada de timp pe lucruri pe care deja le stiam. De exemplu, daca stii C/C++ cat de cat, nu vad ce poti invata dintr-un manual la capitolul structuri. Restul se invata trecand direct la partile pe care nu le stii si lucrand intensiv de pe infoarena, topcoder sau alte site-uri de profil.
Memorat

Am zis Mr. Green
maritim
Vorbaret
****

Karma: 59
Deconectat Deconectat

Mesaje: 176



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Februarie 09, 2012, 17:40:10 »

Programarea dinamica nu este o instructiune, sintaxa sau o bucata de cod predefinita de limbajul c++. Programarea dinamica e o metoda de a folosi structurile cunoscute (nu mai mult de vectori si matrice, uneori si posibile cunostinte de grafuri) pentru a rezolva probleme mult mai rapid decat par la prima vedere.

Jumper007, odata ce ai aceste cunostinte de C/C++ e mai mult decat suficient pentru a te apuca sa inveti programarea dinamica.
« Ultima modificare: Februarie 09, 2012, 22:58:34 de către Lambru Andrei Cristian » Memorat
VisuianMihai
De-al casei
***

Karma: -9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Februarie 11, 2012, 10:57:17 »

Imi puteti spune va rog unde pot da RUN SYSTEM TESTS? Nu am gasit nicaieri
Memorat
skull
Client obisnuit
**

Karma: 17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Februarie 11, 2012, 11:11:53 »

Imi puteti spune va rog unde pot da RUN SYSTEM TESTS? Nu am gasit nicaieri

Cand esti in Practice Room: Practice Options -> Run System Test.
Memorat
alin_c9
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Februarie 16, 2013, 09:09:24 »

Warning, dumb question: Unde sunt "practice rooms" ?  Eh?  

Mersi anticipat.
« Ultima modificare: Februarie 16, 2013, 16:13:27 de către Alin Ciocan » Memorat
dutzul
De-al casei
***

Karma: 42
Deconectat Deconectat

Mesaje: 119



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Februarie 16, 2013, 12:33:20 »

iti faci cont pe topcoder dupa care downloadezi un applet de la http://community.topcoder.com/tc acolo sus in coltu stanga sus unde scrie O(N) rulezi appletul si te loghezi cu usernamul si parola de pe site . Dupa intri la practice rooms-SRMs si de acolo alegi un SRM de ex SRM 265 div 2 sa zicem. ai grija div 1 are nivel mai ridicat ca div 2.dupa dai acolo unde scrie select one si sunt 3 probleme una de 250-300 puncte alta de 500 si ultima de 1000. punctajele sunt in functie de dificultate
Memorat
alin_c9
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Februarie 16, 2013, 16:12:45 »

Multumesc !  Very Happy

Eu cautam pe infoarena  Embarassed
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines