Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: O problema la o tema.  (Citit de 1654 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
dreadg
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« : Februarie 03, 2012, 16:00:30 »

Buna ziua!

Am si eu o tema la informatica (C++). In aceasta tema am o problema cam complicata si am vas ruga daca m-ati putea ajuta putin ...

Acesta este textul problemei:
a) Scrieţi definiţia completă a subprogramului cif, care primeşte prin intermediul parametrului nr un număr natural de cel mult 9 cifre şi furnizează prin intermediul parametrilor x şi y prima cifră, respectiv ultima cifră a numărului primit prin parametrul nr.
 
Exemplu: dacă nr ar primi valoarea 82345 subprogramul ar furniza prin x valoarea 8 şi prin y valoarea 5.


 
b) Fişierul  evaluare.in conţine, pe o linie, un şir de maximum 1000 de numere naturale, fiecare având maximum 9 cifre, separate  prin câte un spaţiu.
Scrieţi un program care citeşte şirul de numere din fişierul evaluare.in construieşte şi afişează pe ecran cel mai mare număr ce poate fi format cu ajutorul celor mai mari două cifre dintre cifrele cele mai semnificative ale numerelor din şir şi a celor mai mici două cifre dintre cifrele unităţilor numerelor din şir, folosind apeluri utile ale subprogramului  cif.
             
Exemplu.
Dacă fişierul evaluare.in conţine şirul de numere:
8432 6541 72016 35084
pe ecran se va fişa numărul 8721

Multumesc anticipat! Very Happy
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines