Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Incepator  (Citit de 7403 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Frohike
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« : Februarie 03, 2012, 13:25:39 »

Care imi puteti da si mie un sfat de unde sa incep cu programarea? In C++ preferabil. Ma gandeam ca mi-ar fii mai usor daca ati putea sa imi dati careva un "gid" de creat jocuri de pe vremea cand era Jobs tanar Tongue
Memorat
Mitza444
Client obisnuit
**

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 03, 2012, 15:07:05 »

Uite, ai aici un tutorial in romana de unde ai putea incepe sa inveti c++.Dar nu cred ca poti incepe sa faci direct jocuri ,ar trebui sa incepi cu ceva probleme mai simple  wink(foarte bine ar fi sa iei un manual de cls a IX-a unde e explicat tot de la inceput din pseudocod)
Acesta e tutorialu in romana:http://www.worldit.info/articole/tutoriale-video-c-in-limba-romana/
Si mai ai aici un site care explica foarte bine(acesta e in engleza) : http://www.cplusplus.com/info/
Memorat
Frohike
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 03, 2012, 16:52:05 »

Ok asta am reusit sa invat si eu cum sa reproduc un text in "cmd" si totusi, nu gasesc nimic ce sa ma inspire (sa ma invete) ceva mai avansat. Cam ciudta sa raman de 3 ani tot la variabile si declaratii nu?  Thumb down
si degeaba imi arata cum se scrie si se compileaza atata timp cat nu se explica cum rulez programu !Fara Compilator!***

P.S. sa fiu al naibii daca am vazut vreodata o alta librarie inafara de <iostream>  Annoyed
« Ultima modificare: Februarie 03, 2012, 16:57:18 de către RadicalHacker » Memorat
Mitza444
Client obisnuit
**

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 03, 2012, 23:26:56 »

Ai putea incerca sa faci grafica in mingw ,daca chiar te plictiseste asa tare sa faci probleme.Desi prima data ar trebui sa rezolvi probleme pt. ca nu cred ca esti asa avansat daca nu ai auzit de alta librarie inafara de <iostream>.
Uite ai aici pe acest site un tutorial de grafica:http://www.infobits.ro/medii-mingw-developer-studio3.php
Sigur acesta e numai un exemplu sa vezi cum functioneaza,dar daca vrei poti cauta pe net sunt o gramda de functii cu care poti face grafica(lineto,circle etc.) si poti chiar sa creezi un joculet(de ex:pacman,snake).
Sper ca asta e destul de avansat ! wink
Memorat
Frohike
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Februarie 03, 2012, 23:56:05 »

Doamnee! Insfarsit. Mersii frumos.

P.S. Cum sa fiu avansat cand pe oricine intreb de tutoriale ma trimite pe cpp[dot]com si tutoriale video ce ma invata "hello world"? Logic ca nu ai cum sa avansezi daca te uiti numa la asa ceva la nesfarsit.

Mersii frumos Thumb up
Sper sa ma poti ajuta si mai incolo daca mai am nevoie  peacefingers

Edit: are ceva daca nu folosesc programele din tutoriale? Eu am fost obisnuit cu Code:Blocks Very Happy
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Februarie 04, 2012, 11:21:46 »

Eu am invatat la clasa Pascal, eram pe a 9-a la inceput, si am zis ca vreau C. Si asa ca m-am apucat pe cplusplus[dot]com si am vazut acolo fiecare chestie din Pascal cum se face in C (am facut Pascal atunci si stiam mai mult decat la clasa). Apoi incetu cu incetu am reusit sa ajung unde eram in Pascal cu C-u, si apoi de pe InfoArena am invatat algoritmii necesari pentru mai departe. Dar, pentru limbaj (adica pentru COD), doar de pe cplusplus am invatat ce stiu, si din unele coduri de pe IA, care tot de pe cplusplus le-am vazut mai clar Wink.
Memorat
Mitza444
Client obisnuit
**

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Februarie 04, 2012, 12:53:36 »

Edit: are ceva daca nu folosesc programele din tutoriale? Eu am fost obisnuit cu Code:Blocks Very Happy
Deci in tutorialul pe care ti l-am dat explica cum sa faci grafica in Mingw Developer Studio.Deoarece Mingw-ul nu are libraria aceea de grafica(ea exista in Borlan C++ de acolo e luata) iti da acolo pe site niste fisiere care trebuie copiate in dosarul Mingw si inca cateva chestii care trebuie facute ca sa functioneze grafica in Mingw.Din cate stiu eu Code:Blocks nu e foarte diferit de Mingw,dar nu stiu exact daca poti face grafica(nu am incercat).Dar poti face in Borland C++ sau Mingw nu e mare diferenta. Thumb up
Memorat
maritim
Vorbaret
****

Karma: 59
Deconectat Deconectat

Mesaje: 176



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 04, 2012, 19:26:07 »

Eu nu pot decat sa completez ceea ce a zis si Mitza444.

Daca vrei sa inveti grafica mai avansata incearca sa utilizezi librarii externe mai performante cum ar fi Allegro, SDL sau OpenGL. Sfatul meu pentru un inceput cat mai usor ar fi sa incepi cu prima librarie si anume Allegro deoarece este un tool puternic si usor de inteles.

Acesta este locul de unde ar trebui sa incepi programarea cu Allegro.

Aici este un mic joculet facut de mine in Allegro.
« Ultima modificare: Februarie 04, 2012, 19:33:28 de către Lambru Andrei Cristian » Memorat
Frohike
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Februarie 05, 2012, 05:09:31 »

Am gasit fisierepe pe site si am gasit si in Code:Blocks unde sa le copiez da a inceput sa imi dea crush-uri si am luat o pauza Wink)
Cat despre celalalte librarii am tot intrebati si pe altii si am cautat si eu, nu a stiut sa imi spuna nimeni nimic. Se pare ca insfarsit am dat peste o mina de aur Tongue
Mersii inca odata si sper sa inteleg si sa invat ceva pana la urma.

P.S. Cine este din Tm si vrea sa protsteze impotriva ACTA dati PM  Har har
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines