Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Viza de internship/non-immigrant employee in U.S.  (Citit de 6627 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Vman
Echipa infoarena
Vorbaret
*****

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 176



Vezi Profilul
« : Ianuarie 28, 2012, 16:21:57 »

Ma adresez celor care au fost la mai multe internshipuri, si in special cei care au ramas full-time dupa:

Cum ati rezolvat problema legata de "two year rule"?

Am oferta de internship pentru vara la Google si oferta de fulltime la Microsoft (nu dati cu pietre), incepand candva in octombrie-noiembrie cel mai probabil. Inca nu m-am hotarat pt niciuna din oferte. Problema e ca in cazul in care as vrea sa le accept pe amandoua, ma lovesc de interdictia de 2 ani de pe viza J-1. Ce sanse as avea sa primesc un waiver, cam care e bataia de cap, si cam cat dureaza? Voi cum ati procedat ca sa puteti pleca din nou in state?
Alte sfaturi legate de cum sa procedez sau ce alegere sa fac sunt binevenite.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 28, 2012, 16:53:21 »

Din cate stiu e destul de multa bataie de cap sa scapi de ala, dar e posibil. Tre sa te plimbi cu o groaza pe la minister si pe la ambasada, si am impresia ca te mai costa si o groaza de bani. Din cate mai stiu eu oameni care au facut chestia asta am impresia ca aveau si legal support de la firma care vroia sa ii angajeze, in felu asta procesu devine ceva mai usor.

PS: *throwing rocks now* Nu iti vinde ba sufletu ptr bani.
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 28, 2012, 21:10:41 »

Eu am interdicție de anul trecut iar anul ăsta trebuie să merg din nou în US. O să-ți spun cum am scăpat de ea. Însă am înțeles că nu e niciun stres cu suportul corporațiilor Smile

La ultima vizită la ambasadă am fost întrebat dacă vreau să încerc și o altă companie în următorul an. Și nu părea să-i fi trecut prin minte că trei vize H3, J1, J1 e vreo problemă.

Altfel, try Google Smile
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
Vman
Echipa infoarena
Vorbaret
*****

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 176



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 29, 2012, 12:28:08 »

@Tibi: tu cand ai fost a 2-a oara ti-a aranjat Facebook tot si ai primit viza fara sa faci rost de multe hartii cu toate ca aveai interdictia cu un an in urma? Altfel mi se pare cam aiurea ca pentru un internship iti compromiti sansele sa pleci pe fulltime in urmatorii 2 ani.

@Marius: deci ti-au dat viza si nu au avut nimic de obiectat desi esti "subject to 212e" ? Chiar si cu suportul companiei, nu e nevoie sa faci rost de waiver? chestie care dureaza cateva luni?
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 29, 2012, 13:43:17 »

Interdictia e pentru vize de rezident. Eu am luat doua vize j-1 in ani consecutivi, insa viza j-1 nu e viza de rezident. Daca as vrea sa imi iau acuma viza h2b ar trebui sa imi bat capu cu asta.
Memorat
peanutz
Nu mai tace
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 296



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Februarie 02, 2012, 00:51:17 »

Vlad, oferta de la Google e pentru Mountain view? Sa-mi zici daca o accepti Very Happy

Oare la Microsoft nu trebuia sa dai raspunsul in cursul zilei de interviu?
Memorat

....staind....
Vman
Echipa infoarena
Vorbaret
*****

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 176



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Februarie 02, 2012, 12:00:27 »

Da, e pt Mountain View si probabil ca o sa o si accept  Smile
Memorat
peanutz
Nu mai tace
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 296



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 02, 2012, 12:14:25 »

Eu incep pe 17iulie, daca incepe cineva tot in aceeasi perioada sa imi dea un pm, poate luam o locuinta
Memorat

....staind....
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Ianuarie 21, 2013, 17:28:12 »

Ce vremuri Smile Cine are nevoie sa isi ridice interdictia de 2 ani ca sa mearga fulltime, sa ma contacteze. Costa, dar nu e greu. Atentie, poti insa lua vize J1, H3 fara numar pentru internshipuri.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines