Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Fulltime/internship la Twitter  (Citit de 14751 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« : Ianuarie 23, 2012, 10:00:23 »

Salutari,

Stiu ca incepe/a inceput sezonul de recrutare pentru internship-uri si fulltime la Google, Microsoft si Facebook si vroiam sa va atrag atentia ca mai exista o companie de tehnologie care ofera astfel de oportunitati: Twitter.

Desi nu este evident din afara, Twitter este o companie de tehnologie destul de hardcore, cu o gramada de oameni talentati (multi ex-Google) si cu niste challenge-uri tehnice pe masura. Sa va dau niste date:
  • Twitter este o companie de ~750 oameni din care vreo 350 ingineri. Comparati asta cu Facebook (3.000+), Google (32.000+) sau Microsoft (90.000+). Impactul pe care il puteti avea in companie ca inginer este masiv!
  • Twitter este intr-o perioada de crestere exploziva (numai pe mobile a crescut 182% in 2011), mai multe date aici: http://thenextweb.com/twitter/2012/01/16/twitter-is-adding-11-new-accounts-per-second-and-could-pass-500-million-in-february-say-report/
  • Twiter inca da stock semnificativ la angajati noi (mult mai mult ca Google si Facebook), iar potentialul de crestere al stock-ului este foarte mare. E ca si cum te-ai duce la Google in 2002 sau la Facebook in 2007... oamenii care au prins perioada aia au avut/o sa aiba un castig financiar semnificativ
  • Cat de grele sunt challenge-urile tehnice de la Twitter? Uitati-va pe blogul lor de engineering sa va faceti o idee: http://engineering.twitter.com/
  • Bonus: Twitter este in San Francisco si nu in the Valley, asa ca aveti sansa sa stati la oras si nu la sat! Smile

Am incercat sa explic pe scurt de ce cred ca Twitter este o o oportunitate extraordinara pentru orice inginer bun. Eu si cu Cristi ne-am alaturat recent companiei (http://blog.summify.com/2012/01/19/summify-joins-the-flock-at-twitter/) si facem parte din echipa de "growth", una din cele mai importante echipe din companie.

Daca sunteti interesati sa lucrati cu noi sau la Twitter in general, fulltime sau internship, sau doar aveti intrebari, nu ezitati sa dati un mail (founders [at] summify.com). Va rog includeti profilul de infoarena si contul de Twitter.

 Banana
« Ultima modificare: Februarie 01, 2012, 21:54:12 de către Mircea Pasoi » Memorat
flaviumanica
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 22



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 18, 2013, 19:36:45 »

Ca o simpla curiozitate,la companii de asemenea nivel,ce este cerut? Pe ce se pune accentul,ce cunostinte de informatica trebuie sa ai pentru a ajunge sa lucrezi aici? Multumesc frumos!
Memorat
MarinaAd
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 21, 2018, 10:29:03 »

Mai sunt de actualitate aceste informatii?
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines