Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Carti pentru programatori  (Citit de 11778 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Decembrie 29, 2011, 12:29:17 »

Comentarii la http://infoarena.ro/blog/carti
Memorat
csrazvan
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 29, 2011, 12:43:27 »

Am oarescare dubii legate de recomandarea cartii de design patterns mai ales la oameni care de abia incep sa lucreze in domeniu. Ma gandesc ca e posibil ca lumea sa incerce sa fit their problems to a known pattern. Smile

Referitor la carti de algoritmi mai sunt si cele scrise de Skienna http://www.amazon.com/Algorithm-Design-Manual-Steve-Skiena/dp/0387948600 ( par example ) care dau mai multe exemple de probleme si ce algoritmi se preteaza cel mai bine la ele in plus sunt mai putin heavy loaded cu demonstratii. Cred ca daca vrei sa studiezi domeniul Cormann e perfect dar daca vrei un quick refresher Skienna e mai indicat.

Cat despre Effective Java e o alegere perfecta si ar trebui sa fie in top 5 must read pt un dev de Java. Iti rezolva o groaza de bad habits.
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 29, 2011, 12:45:59 »

(legat de Introduction to algorithms - intr-adevar biblia algoritmilor,stiu aceasta carte si o caut de ceva vreme)
Si totusi se mai merita acum sa fie cumparata cartea,intrucat nu mai exista pe stoc nicaieri in tara versiunea in limba romana a editiei a II-a,care era buna pentru faptul ca era la un pret accesibil. Acum singurul loc de unde as putea cumpara cartea este Amazon si m-ar costa in jurul a 250-300 ron  sad
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 29, 2011, 12:49:28 »

A fost foarte misto cum am trecut prin Design Patterns la servici, impreuna cu alti colegi si un instructor. Cat despre fit problems to a known pattern oricand inveti chestii noi treci prin procesul asta: initial esti entuziast, nu le intelegi si vrei sa le apici peste tot, dupa o vreme nu mai esti asa trigger happy si iti dai seama unde se aplica cel mai bine.

Merge si Skienna, alta carte de algoritmica ce imi place e Problems on algorithms, e plina de probleme cu solutii si are marea calitate ca e gratis: http://larc.unt.edu/ian/books/free/poa.pdf
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 29, 2011, 12:56:14 »

Dacă vrei să înveți C++ foarte bine eu recomand Thinking in C++ de Bruce Eckel.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 29, 2011, 13:01:09 »

Dacă vrei să înveți C++ foarte bine eu recomand Thinking in C++ de Bruce Eckel.
O am eu in engleza, doua volume electronice, care vrea sa ma anunte, si am si Introduction to Alg. tot pdf, editia 2 si editia 3.
Memorat
caen1
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 29, 2011, 13:17:07 »

Eu am invatat C din "C Programming: A Modern Approach" si inca mi se pare foarte buna. Nu te invata chestii vechi sau pur si simplu gresite si are o gramada de exercitii si explicatii suplimentare.

La carti de C++ as adauga si "Accelerated C++", iar la Java "Head First Java". "Thinking in C++" mi s-a parut mai buna pentru proiecte de programare decat pentru olimpiade de liceu, dar are foarte mult material, intr-adevar.
Memorat
ContraPunct
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 29, 2011, 13:23:30 »

Ciprian, o gasesti la o librarie la unirii si e 80 ron... si e in romana...
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Decembrie 29, 2011, 14:57:43 »

@caen1 in post discutam de carti utile programatorilor in general, cred ca inafara de cormen, restul cartilor nu sunt foarte utile pt concursuri.
Memorat
rgrig
De-al casei
***

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 144



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #9 : Decembrie 29, 2011, 15:36:58 »

The Pragmatic Programmer e mai scurtă și mai distractivă de citit decât Code Complete.

Chestii asemănătoare cu ce e în Effective C++ se găsesc online în Guru of the Week.

Sunt foarte de acord cu ce zice Cosmin de Effective Java vs Thinking in Java.

Programming Pearls e superbă. O altă carte într-un stil oarecum asemănător este The Practice of Programming.

Cred că de pe listă lipsește o carte care să pună accentul pe corectitudinea programelor, cum ar fi Introduction to Functional Programming using Haskell, The Science of Programming sau The Craft of Programming.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Decembrie 29, 2011, 16:08:27 »

As adauga si eu 2 carti in lista, ambele de Andrew Tanenbaum. Eu am avut contact cu ele la poli cand faceau parte din carti recomandate pentru un curs sau altul.
Prima este Computer Networks si a doua este Modern Operating Systems.

Le recomand tuturor celor care sunt interesati de ce se intampla la un nivel mai low cand scrii un soft. Pe mine personal m-a intersat foarte mult partea de sisteme de operare si am invatat multe din cartea despre ele, iar cea despre retele am citit-o in 3 zile (dar nu am mai facut altceva). Tot ca apreciere personala, mie mi-au placut tocmai din cauza ca nu sunt prea concise. Pentru a fi mai usor intelese notiunile din carti, autorul da exemple multe si face analogii cu elemente din viata cotidiana. Exemplu de genul Dining philosophers problem pentru a explica o posibila problema de sincronizare.
Memorat
anav
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Decembrie 29, 2011, 17:32:38 »

Cormen se poate comanda si de la NBC India: http://www.nbcindia.com/Descriptions.asp?6v6yr_vq=FEGFILF&Book=Introduction-to-Algorithms-Third-Edition. Cartea in sine e in jur de 6 Eur si mai vin inca vreo 10 in plus pentru transport.

Din punctul meu de vedere Skiena e mai usor de inteles, dar nu explica anumite lucruri in detaliu. Cand e ceva neclar, ma uit in Cormen.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 30, 2011, 08:01:08 »

@Vali, am incercat sa ma apuc de vreo doua ori de Modern Operating Systems, dar mi se pare ca e prea "verbose". Ii ia omului vreo 50 de pagini sa explice niste idei simple.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Decembrie 30, 2011, 11:50:41 »

@Cosmin: Da, sunt de acord. Insa mie tocmai de asta mi-a placut. I like a story. Smile
Nu le-as recomanda ca reference books, cum e CLR de exemplu, dar de citit o data pentru crea imaginea de ansamblu si intelegerea conceptelor, da. Probabil pe tine te-ar interesa mai degraba a doua jumatate a cartii unde vorbeste despre "problemele sistemelor de operare moderne", cum ar fi procesoare multiple sau securitate.
Oricum, e o carte destinata unui public destul de larg, care nu vine cu concepte prea multe despre sisteme de oparere.
Memorat
nash
De-al casei
***

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 109



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Ianuarie 04, 2012, 09:59:03 »

Ar mai putea fi mentionate si :

Modern C++ Design: Generic Programming and Design Patterns Applied de Andrei Alexandrescu

http://www.amazon.com/Modern-Design-Generic-Programming-Patterns/dp/0201704315

Compilers: Principles, Techniques, and Tools (2nd Edition)  de Alfred V. Aho, Monica S. Lam, Ravi Sethi, Jeffrey D. Ullman

http://www.amazon.com/gp/product/0321486811/ref=pd_lpo_k2_dp_sr_1?pf_rd_p=1278548962&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=0201100886&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=1M638GB72K1S3Q5GQAZ7
« Ultima modificare: Ianuarie 04, 2012, 13:03:52 de către Serban Andrei Stan » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines