Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Problema: Suma in triunghi  (Citit de 3440 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Decembrie 20, 2011, 08:08:31 »

http://infoarena.ro/blog/suma-in-triunghi
Memorat
alex_ovidiunitu
Strain
*

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 20, 2011, 10:25:56 »

Se observa lungimile laturilor sunt numere pitagoreice (5*5=4*4+3*3), deci triunghiul ABC este dreptunghic in A.
Cred ca M se va afla pe mijlocul ipotenuzei iar suma va fi 10.  Smile
Memorat
oriana
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 20, 2011, 10:52:58 »

daca M coincide cu C atunci suma e 13 ...  Very Happy
Memorat
alex_ovidiunitu
Strain
*

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 20, 2011, 11:07:16 »

Ai dreptate. Ok Am dat raspunsul fara sa analizez mai bine problema. Smile
Memorat
steluta
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 20, 2011, 13:54:43 »

M poate fi si pe laturi sau strict in interior?  Smile
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 20, 2011, 13:55:45 »

Poate fi si pe laturi.
Memorat
floringh06
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 20, 2011, 14:04:51 »

Am sa incerc sa formulez si eu o solutie la problema asta.  Smile

Am intalnit problema cu varfurile triunghiului aleatoare si suma 2MA + MB + MC trebuia sa fie minima.
Problema a fost la o regionala prin Asia in 2009 parca si se rezolva cu doua cautari ternare ceea ce
duce la complexitatea log(n)^2.

Am sa explic putin solutia de mai sus cu aplicatie in problema noastra.
De ce merge cautarea ternara? Fie M = (x, y). Functia f(x,y) = 2MA + MB + MC este o functie
convexa pentru y fixat si x variabil. Astfel pentru triunghiul dreptunghic de mai sus, daca vrem
sa maximizam f, tragem concluzia ca M nu poate fi decat pe marginea triunghiului. Smile

Cazurile in care M este pe AB sau AC sunt similare. In ambele cazuri e clar ca este eficient ca M
sa fie cat mai departe de A, cu alte cuvinte coincide cu B sau C.
Cazul in care M este este pe BC nu este mult mai diferit. Oriunde s-ar afla M pe BC, valuarea lui
f(x, y) - 2*MA este egala cu BC. De aici tragem concluzia ca problema noastra s-a redus la a gasi
M pe BC astfel incat 2*MA sa fie maxim. Astfel ajungem la solutia M = C si anume f(x, y) = 13.


[Moderator] In general e corect ce zici. Dar nu ai nevoie de cautare ternara. Daca ne uitam pe o latura a triunghiului acolo tot o functie convexa ai, deci singurele locuri unde poate fi maximul sunt la capetele laturii. Deci e suficient sa te uiti la varfuri ca sa rezolvi problema.

Sper ca nu am povestit prostii mai sus Smile
« Ultima modificare: Decembrie 21, 2011, 13:16:13 de către Cosmin Negruseri » Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 20, 2011, 14:17:03 »

Heh, ai spoiluit-o Smile. Daca o stii dinainte, lasa-i pe restu sa se mai gandeasca. Pune te rog mesajul din nou mai tarziu.
Memorat
rgrig
De-al casei
***

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 144



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #8 : Decembrie 20, 2011, 14:25:53 »

Heh, ai spoiluit-o Smile. Daca o stii dinainte, lasa-i pe restu sa se mai gandeasca. Pune te rog mesajul din nou mai tarziu.

Tocmai vroiam să scriu ultima parte cu "dacă e pe margini, atunci e C." Hai c-o scriu chiar dacă am văzut mesajul, dar omit partea pe care am văzut-o dar n-o făcusem. Smile

Să vedem ce se întâmplă pe margini. Să zicem că M este pe AC. Dacă îl deplasăm cu un delta spre C atunci MC scade cu delta, 2MA crește cu 2 delta și MB crește și el. Per total, funcția crește când mergem spre C. Similar, pe AB crește când mergem spre B.

Să luăm acum M pe latura BC. Acum MB+MC e constant oriunde am lua Mul, așa că e bine să fim cât mai departe de A. Adică suma e minimă acolo unde cade înălțimea din A și crește pe o parte și pe alta.

În concluzie, maximul e fie la B fie la C. Verificând, vedem că e la C.

Mai rămâne de văzut dacă maximul poate fi în interior.
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 20, 2011, 22:44:15 »

O solutie neeleganta (sper ca si corecta):
Luam A (0,0), B (0, 3), C (4, 0). Generic M (x, y), unde y poate fi intre  zero si 3, iar x depinzand de y, intre 0 si 4 - (4/3)y  (Teorema lui Thales: x/4 = (3-y)/3).
Acuma 2MA + MB + MC = 2sqrt (x^2 + y^2) + sqrt (x^2 + (y - 3)^2) + sqrt ((x - 4)^2 + y^2),
care se vede ca pentru y fixat e cu atata mai mare cu cat x e mai mare (x >= 0) si atunci luam x = 4 - (4/3)y, adica M e pe ipotenuza. Raspunsul final 13 (folosind demonstratiile de mai sus sau, inlocuind in ecuatie pe x -> 2MA + MB + MC = 5 + 2 sqrt (25(y^2)/9 - 32y/3 + 16) care e mai mare cu cat functia de gradul 2 din interiorul radicalului e mai mare 25/9 > 0 asa ca functia tine apa si e mai mare pe unul din capete y: 0 sau 3 Suma ceruta are astfel valoarea maxima max (11,13).)

Selectati pentru solutia de mai sus  Very Happy

Memorat
floringh06
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Ianuarie 10, 2012, 14:32:08 »

@cosmin: Solutia oficiala era cu cautari ternare Smile. Acolo nu spuneau nimic de reducerea la varfuri.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines