Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Echipa Devnet - acces la surse, teste etc.  (Citit de 19180 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« : Noiembrie 25, 2005, 21:23:17 »

Desi stiam de mai mult timp[ chiar de aproape un an ] ca adminii infoarena au acces la surse, teste, etc., am observat totusi ca se pun o suita de probleme morale.

Sa explic un pic sistemul cu sursele. Dupa cate stiu, ultima sursa trimisa de orice concurent la o problema este salvata in folderul problemei respective. Totusi pe site nu scrie nimanui acest fapt. Membrii ar trebui sa stie ca sursele lor sunt vazute.
 Macar atat, daca tot nu li se cere permisiunea.

Stiu ca se mai fac recorectari etc., dar majoritatea membrilor oricum pastreaza sursa. Deci resetarea punctajului la 0 nu ar fi asa de grav.

Probemele:

1. Pe topicul 'Propuneri' se discuta posibilitatea 'share-uirii' unei anumite categorii de surse intre concurenti [ sursele de 100 de puncte ]. Unii membrii [ including me ] si-au exprimat un punct de vedere contrar acestei sugestii. Ce facem insa cu adimini infoarena  care au si asa acces la surse ? Au ei vreun interes ca sa duca la bun sfarsit acest proiect ? Din moment ce oricum pot vedea orice sursa, nu au decat de pierdut ...

2. In clasamentul 'Arhivei Infoarena' figureaza si admini. Totusi ei au acces la sursa oficiala, la teste, la sursele altor concurenti. Unii oameni sustineau ca prin publicarea surselor s-ar putea corupe clasamentul la 'Arhiva'. Acum vad ca el e oricum incorect intr-un anumit sens.

3. Lumea olimpicilor de info se imparte in mare intre cei care sunt admini infoarena[ minim 5 elevi de a 12-a ], si cei care nu sunt. Este deci o competitie fireasca intre cele 2 clase. Insa, membrii infoarena au un avantaj evident asupra celorlalti.
Ce parere au ceilalti membrii infoarena ? Este corect ca orice sursa trimisa sa poata fi vizualizata ? Mai poate fi desfasurata o pregatire corecta pe arena in conditiile in care orice 'progres' poate fi sesizat imediat de o parte din competitie ?

Inteleg necesitatea vizualizarii surselor de catre comisie la preoni sa zicem, pt. depistarea unei 'fraude'. Insa nu vad rostul la arhiva.

-> O solutie posibile ar fi ca orice concurent care indeplineste o anumita conditie la 'Arhiva' sa aiba dreptul de a vedea sursele la pb. la care a luat deja 100p.

Astfel, o mare parte a problemei ar fi rezolvata, deoarece 'bunii' in raport cu acea conditie ar avea acces unii la sursele celorlalti. Si ar crea si o motivatie pt. a fi cat mai bun la 'Arhiva'.

O astfel de conditie ar putea fi de genul punctaj_la_arhiva >= x% * punctaj_maxim_posibil. [ mai mare ca trei sferturi posibil ]. Daca ar scade sub aceasta valoare, nu ar mai avea dreptul sa zicem.

->Alta solutie ar fi ca sa se dea 'drepturi pe viata' in functie de anumite performante la concursuri, sau la propuneri de articole/probleme. Intr-un cuvant, membrii importanti infoarena.

De mentionat ca astea ar fi solutii de conjuctura, deoarece tot nu mi se pare corect ca unui concurent sa i se poata vedea sursa fara acordul lui ...

->Alta solutie ar fi ca sursele pur si simplu sa nu fie pastrate, sau sa nu poata fi vizualizate la arhiva [ we trust the admins ].

Si astea sunt numai cateva din solutiile posibile ...

PS: Nu as vrea un raspuns de genul 'E proiectul nostru, facem ce vrem, nu-ti convine, nu participa'. Intr-o societate democratica astfel de raspunsuri sunt aberante. Asa ar putea raspunde si TopCoder, dar nu o face, deoarece tine cont de parerea membrilor.

PPS: sorry pt. lungimea postului si a formatarii lui, sunt cam obosit . Smile
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
cristi8
Vizitator
« Răspunde #1 : Noiembrie 25, 2005, 21:47:52 »

..pai si eu de cand ma zbat sa se poata posta niste surse pentru membrii, nu doar pentru admini.. eu nu am nimic cu ei, ca e normal sa le vada, dar mai vor si altii, care se pregatesc pentru olimpiade.. (ajuta foarte mult sa vezi cum a gandit altul)

vorba aia.. doar suntem o comunitate.. Tongue
Memorat
danielp
Vorbaret
****

Karma: 34
Deconectat Deconectat

Mesaje: 194



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 26, 2005, 01:14:30 »

Nu cred ca scopul principal pentru care ne-am bagat in acest proiect este castigul. Cred ca mult mai mult au de castigat utilizatorii obisnuiti decat noi. Este adevarat ca noi am putea vedea sursele. Uite, acum scrie asta aici:). Dar crezi ca sta unul din noi sa se uita pe sursele care le trimit concurentii? Deci pana la urma sursele lor nu sunt vazute. Nu uita ca totusi cel care ne trimite noua sursele sunt utilizatorii, nu le luam noi din creierul lor. Cand trimite o sursa utilizatorul da acces cel putin evaluatorului la ea...

Spui ca daca am publica sursele utilizatorilor am avea doar de pierdut. Ce am avea de pierdut, ca eu nu vad... Consider ca nu se realizeaza asta pentru ca nu cred ca ar putea fi util, si nu am vazut nici un alt site unde sa se foloseasca. Clasamentul de la arhiva este pur orientativ, nu e o competitie acolo. La orice site propunatorii de probleme isi rezolva si problemele lor... nu mai dau exemple acum. Eu nu vad totusi cum sa iti evaluam noi sursa fara ca tu sa nu ne dai acces la ea... In plus e normal ca sursele sa fie stocate undeva. Uite, se schimba evaluatorul, se repara un test... trebuie recorectat.

Clasamentul de la arhiva este pur si simplu orientativ, acolo nu e nici un fel de competitie. La fel se face un clasament la orice site de pregatire(acm.timus.ru, acm.sgu.ru, etc). Eu nu inteleg ce ar putea insemna un clasament "corect" la arhiva... Nu cred ca cineva dintre membrii infoarena nu au lucrat problemele pe care figureaza ca le-au facut. In plus la majoritatea problemelor de acolo teste se gasesc si pe net, deci oricine are acces la ele.

Am observat in ultimul timp o serie de pareri asemanatoare cu parerea ta. Vad ca in ultimul timp tot mai multi informaticieni sunt preocupati de ce se va intampla cu sursele lor. S-a discutat asta si la ONI, si la baraj fapt pentru care nu s-a mai dat accesul la surse. Eu unul nu am absolut nici un motiv pentru care sa nu las pe cineva sa imi vada sursa. Toata discutia asta mi se pare ca deviaza de la scopul pe care il are orice utilizator la infoarena, si orice olimpic la info. Eu va sfatuiesc sa lucrati problemele si sa lasati gandurile si parerile astea in legatura cu sursele... Chiar nu imi dau seama de ce va intereseaza viitorul surselor voastre.
Tot ce am scris aici este doar parerea mea personala.
Memorat

I can't get a life if my heart's not in it
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 26, 2005, 11:51:42 »

Pai mai omule, tocmai pt. ca ma preocupa probleme si performantele mele la info, nu am chef sa imi vezi tu sursele ! Pozitia ta e hilara ... cum am mai zis, nu ai nici un motiv sa schimbi ceva ... si daca tot ai inceput cu exemplele ....

Pe siteurile astea ACM, lumea de acolo de obicei nu are acces la teste, daca intelegi ce vreau sa zic :lol:, deci practic postul tau legata de aceasta chestiune e irelevant. Eu nu am acuzat existenta clasamentului ...

Citat
S-a discutat asta si la ONI, si la baraj fapt pentru care nu s-a mai dat accesul la surse


Hm ... si eu ce zic !? Afirmatia asta iti contrazice punctul de vedere ...

Citat
Chiar nu imi dau seama de ce va intereseaza viitorul surselor voastre.


Asta mi se pare o reactie cel putin iresponsabila ! Pai pe aia de la lot daca i-a interesat sa nu li se mai vada sursele, pe mine de ce nu m-ar interesa !? Si dupa cum a zis si greco de mai mult ori, implementarea se perfectioneaza in ore de munca. Nu am chef sa le iei tu mura in gua, daca tot vrei un raspuns direct. [ nu ca as avea, dar in 100 de surse ale tuturor membrilor  s-o gasi un jmen ... ]

Si inca ceva: sursa e a coderului ! Nu vad scris pe arena ca sursele ar fi proprietate infodevnet.

Poate e prea dur postul, dar e usor sa bagi texte atunci cand esti pe partea cealalta a baricadei.

In legatura
Citat
Ce am avea de pierdut, ca eu nu vad...


Pai, ce interes ati avea sa vi se poata vedea si sursele voastre, atunci cand voi oricum le vedeti pe celelalte ... ?

PS: daca nu ai nici o problema, ia da-mi si mie voie sa vad    surse  Tongue ... la toti de fapt ....
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
cristi8
Vizitator
« Răspunde #4 : Noiembrie 26, 2005, 12:05:16 »

Ok, m-am mai gandit la chestiunea asta.. si parerea mea e ca Zeus exagereaza foarte mult, si echipa infoarena ar trebui sa-si faca putin timp pentru a duce la capat ce zicea wickedman in alt topic:

Citat din mesajul lui: wickedman
Nu mai durează mult până când vom termina de instalat un development server: subversion + bugs/ticket system + documentation

Ideea e că vom cere ajutorul comunităţii info-arena pentru implementarea de noi features şi corectarea site-ului existent.

Atunci vom putea discuta şi implementa orice


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Pentru Zeus:

1. N-au nimic de pierdut cei din echipa devnet daca se realizeaza "publicarea" anumitor surse (am pus ghilimele pentru ca nu toti ar avea acces la ele.. o sa explic mai jos varianta mea). Ei oricum nu se prea uita pe ele, si sunt foarte ocupati cu organizarea preONI-ului. Gandeste-te cat au de implementat mai multe solutii oficiale si facut teste inteligente, si din cate am inteles ocupa mult timp si introducerea problemelor in arhiva (care acum are 145 de probleme).
Mai gandeste-te si ca ei sunt bazati pe ideea de comunitate, si fac atata munca voluntara care ne ajuta foarte mult pe noi, si nu cred ca s-ar zgarci pentru niste "trucuri" din surse

vezi si postul lui wickedman: http://info.devnet.ro/forum/viewtopic.php?p=4190#4190

2. Cum zicea si danielp, clasamentul chiar e orientativ si nu trebuie sa te superi ca nu esti pe primul loc. Asta nu inseamna nimic.

3. Aici chiar meriti un raspuns de genul "tzeapa! info-arena este a partii cu care esti tu in competitie. si e normal pentru noi ca sa iti monitorizam progresul ca sa fim inaintea ta la olimpiade. deja iti stim toate jmenurile."

Uite si un raspuns mai politicos:
Citat din mesajul lui: wickedman

Citat din mesajul lui: Dr. Allan Fromme
People have been known to achieve more as a result of working with others than against them.

Comunitatea info-arena a înţeles acest lucru. E ceva obişnuit ca oameni care astăzi îşi împart cunoştinţele şi experienţele să concureaze mâine pentru un premiu la ONI, la un concurs online sau poate chiar pentru un job. Putem învăţa mai bine şi mai multe împreună!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Pentru echipa info-arena:

~~~~~
Varianta mea de "publicat" surse:
Sa fie o pagina cu lista problemelor din arhiva (si eventual si alte campuri, cum ar fi "numarul de surse publicate").
Daca dai click pe una din ele, sa te lase sa intrii doar daca ai 100 la problema respectiva.
Dupa ce ai intrat, poti sa vezi solutii trimise de altii, si poti sa trimiti una sau mai multe surse proprii.
Optional: sa existe posibilitatea de a comenta sursele
~~~~~

Citat din mesajul lui: danielp
Spui ca daca am publica sursele utilizatorilor am avea doar de pierdut. Ce am avea de pierdut, ca eu nu vad... Consider ca nu se realizeaza asta pentru ca nu cred ca ar putea fi util, si nu am vazut nici un alt site unde sa se foloseasca.

A se vedea linkul la postul lui wickedman de mai sus. Si pe langa ce a spus el, eu zic ca mai au de invatat si utilizatorii trecuti de stadiul de structurat codul pe functii. Au de invatat macar niste idei de rezolvare(a problemei sau a unor sub-probleme).. si de ce nu, "jmenuri", care nu vad de ce ar trebui ascunse.


Astept instalarea "development server"-ului..
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 26, 2005, 12:37:34 »

Citat din mesajul lui: Zeus
Si inca ceva: sursa e a coderului ! Nu vad scris pe arena ca sursele ar fi proprietate infodevnet.


Nu stiu inca ce ar trebui sa raspund la tot postul tau, dar pe marginea aceste afirmatii trebuie facuta o precizare... In momentul in care faci un upload pe un server continutul materialului respectiv ii apartine proprietarului serverului, si acesta il poate folosi in ce scopuri considera, presupunand ca nu este protejat de drepturi de autor (si nu e cazul la sursele de pe infoarena).

Dupa cum ziceam, acesta nu vrea sa fie un reply la problema adusa in discutie, doar precizarea faptului ca dpv legal sursa nu apartine autorului.
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
DeadStar
Client obisnuit
**

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 26, 2005, 14:33:58 »

Pentru arhiva dupa parerea mea cel mai corect este ca sa se retina ultima sursa trimisa,dar punctajul sa ramana tot timpul cel mai mare obtinut(pe diferitele surse pe care le-ai trimis). Astfel cei care nu vor ca sursele lor sa fie vazute de cineva dupa ce au luat 100...vor putea trimite o sursa la plezneala. Cat despre ideea cu reevaluari pur si simplu se reseteaza punctajele la toti useri la aceea problema, iar cei care vreau vor trimite din nou aceasi sursa sau una noua.

Tip pentru Zeus: Ia o drujba si taie(la propriu) concurenta la Stelele Informaticii(majoritatea participa) Weightlift
Memorat

Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 26, 2005, 14:39:02 »

Zeus: Pai daca vroiai sa fi in echipa trebuia sa iti faci cunoscuta intentia, nu am vazut sa fi scris vreun articol sau sa fi propus vreo problema. Mi se pare ca iei cam personal lucrurile, e drept ca in momentu de fata cativa dintre concurentii tai de la a 12-a au acces la surse si probabil de asta ai scris si tu postul respectiv (in nici un caz dintr-un altruism fata de ceilalti membrii ai comunitatii Smile, doar acum ,dupa ce s-au adaugat 3 admini noi, vrei surse inainte nu vroiai).  Vad oricum ca ceri drepturi numai pentru tine undeva mai jos. Mi se pare normal ca fiind admin sa ai drepturi in plus, si nu cred  ca cei care sunt admini isi ocupa timpul lor liber cu organizarea concursurilor si uploadatu surselor pentru ca in sfarsit au ocazia sa vada jmenurile lui Zeus. Deocamdata mie mi se pare ca tu ai mult mai mult de castigat decat ei: acum tu ai posibilitatea sa te antrenezi real time la un concurs cu probleme bune, pe cand ei petrec pe o singura problema mult mai mult timp, se gandesc la teste la formulari alternative ale problemelor, la selectarea problemelor cat mai potrivite pentru o runda, la publicarea solutiilor oficiale, pe cand tu stai 5 ore si iti testezi forma de moment dupa care le poti rezolva si in arena. Organizarea unui concurs sau scrisul unui articol sau raspunsul pe forumuri, ia destul de mult timp pana faci sa sune textul unei probleme/articol cum vrei pierzi o gramada de vreme sau te saturi de el si il lasi asa. Pe langa asta pe tine nu te critica nimeni pentru ca e treaba ta ce faci si cum faci dar pe admini ii critica pt ca nu au gandit bine probleme, pt ca a fost prea grea, pt ca a fost prea usoara, pt ca testele au fost prea simple/prea grele, pt ca formularea a fost prea naspa. Probabil ca la anu, toti concurentii tai o sa fie la facultate si atunci nu va mai fi problema asta care o mentionezi tu ... Mi se pare ca democratie este, cu cat esti mai implicat cu atata ai drepturi mai mari, oricum momentan nu avem vreme de chestia cu sursele si stiai si tu asta deci discutia nu e de loc constructiva.
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 26, 2005, 14:53:28 »

Fratilor .... aici nu e vorba de locul in clasament sau altceva ... nu stiu de unde a reiesit acest lucru .... nu am nici o problema daca nu sunt primul ... Nu sunt primul pt. inca nu am facut problemele respective ... Primul la mine cu adevarat inseamna maxim, deci competitia oricum e irelevanta din acest punct de vedere referitor la 'Arhiva' ...

Pb. adusa de mine in discutie este daca este corect ca doar o categorie selecta de oameni sa poata vedea sursele altora [ si nu si invers ].

Se pare ca cer prea mult daca vreau ca 'intimitatea' sursei mele sa fie respectata. Pt. ca in esenta la asta se reduce tot mesajul meu ... nu e vorba despre cum este structurat clasamentul, etc. Repet, nu am absolut nici o problema daca sunt 1000 in fata mea, atata timp cat eu stiu ca nu am facut problemele necesare pt. a fi primul !

Pt. DeadStar:

Impartasesti 2 dintre punctele mele de vedere:

1. In cazul recorectarii, resetarea punctajului la 0.

2. Patrarea celui mai mare punctaj obtinut cu posibilitatea 'ascunderii sursei '. Asta mi se pare cea mai buna idee de pana acuma.

Ma bucur sa vad ca primesc in sfarsit suport.

Totusi nu vad legatura cu 'taierea' competitiei sau altceva ... aici nu e vorba de competitie ! [ doar daca era o gluma Smile ]
EDIT: si era o gluma :lol:

Pt. Greco: Exista o fraza pe TopCoder, site-ul luat ca referinta: "The source belongs to the coder. We only ask permission to display it ....". Aceasta propozitie se bate cap in cap cu ce zici tu ... ideea e ca pe TC toti vad sursele altora ... Eu ii pot vedea sursa lui tomek ... dar si tomek poate vedea sursa mea ... nu exista categorie de oameni privilegiati ...

Pt. Cosmin: De unde reiese ca vreau drepturi specaiale & shit ? Vreau doar protejarea intimitatii sursei mele !!!! Oameni buni, nu mai interpretati ceea ce scriu. Propuneam doar un mod de a da dreptul surselor tot privilegiat, dar macar la o clasa mai mare de lume [ ceea  ce tot e rau in esenta ], ca tot asa e moda pe aici. Daca nu vroiati sa da-ti acces la surse la toata lumea [ nu o sustineam prea intens, pt ca stiam ca tot ducea in 'elitism' , deci pb. nu se rezolva , dar macar capata o clasa mai mare de oameni acces la surse ]

Si asta cu pb. nu e chiar asa ... o multime de probleme sunt de la lot sau de la ONI .. am testele la ele pe calculator ... in cazul asta infoarena ma ajuta pt. ca corecteaza automat Smile

Desigur, o multime de pb. sunt noi, interesante, si apreciez munca ... Mereu am apreciat munca dupa fiecare concurs ... stiu ca e greu sa faci teste, sa scrii mai multe surse, sa testezi cum intra in timp diferitele solutii etc.

Si, da acum ca au aparut admini noi treaba a inceput sa ma ingrijoreze ... nu e normal !?

Eu sunt pentru corectitudine ... Ori nimeni sa nu poata vedea sursele altora [ ca la site-uri ACM ] .... ori [ daca nu se poate altfel ] toti sa vada sursele tuturor [ ca la TopCoder ].

Aici cred ca s-a ales o cale primejdioasa ...

Deci nu mai vreau posturi cu competitia nush ce. Nu e vorba de competitie aici. E vorba doar daca o categorie speciala care poata vedea sursele tuturor [ la aceasta categorie ma refer ca la competitie, deoarece obtin un avantaj incorect ].

Catre devnet: Daca nu aveti nici o problema cum ziceti voi, dati-ne si noua acces :p

PS:

Stiam desigur ca punandu-ma cu 'jmenarii' infodevnet, o sa fiu criticat la sange. Motivul principal pt. care totusi am postat a fost ca nu mi-e frica sa imi zic parerea ... no matter the cost ...

PPS: Repet, ca sa fie clar.

1. NU vreau nici un drept special, vreau doar acelasi drept ca toata lumea.

2. NU am probeleme cu competitia atat timp cat e corecta. Pe 'arhiva' NU am nici o problema daca nu sunt primul, indiferent de cauza, pt. ca stiu momentan ca nu merit sa fiu primul !!!
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Noiembrie 26, 2005, 15:03:44 »

Pe alte siteuri acm adminii au acces, uita pe spoj au acces echipa de admini care inca participa la acm-uri si la concursuri de liceu, pe zju era pana nu demult whisingbone primul din arhiva, desi el era admin, deci ce zici tu nu e adevarat ... Nu compara o chestie facuta voluntar cu topcoder, acolo sunt implicati o gramada de bani si sponsori super tari. Era nevoie doar sa iti dai interesu si deveneai admin, dar acuma suntem destui pentru o vreme.
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Noiembrie 26, 2005, 15:08:07 »

:lol:  Sad  Surrender , toate la un loc.

Unde am scris ca vreau sa fiu admin !? Si nu vreau oricum, pt. ca vreau sa pot participa la concursuri ... asta e pasiunea mea, sa rezolv probleme ... unora le place sa propuna ... ambele lucruri sunt normale ...
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Noiembrie 26, 2005, 15:20:04 »

Pai trebuie sa alegi una din doua surse sau concursuri, pentru ca momentan nu implementam chestia cu sursele pentru toti utilizatorii si sa ti le dam numai tie personal iti dai seama ca nici nu se pune problema. Deci daca ai ales numai sa te folosesti de site asta este, da vad ca tu vrei sa te folosesti la maxim si sa nu aiba cei care pierd ceva prin faptul ca sunt admini nimic in plus, mda egalitate pentru toti dar eu sa fiu mai egal, mi-ar place si mie asa.
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Noiembrie 26, 2005, 15:23:37 »

Da, asa se intampla pe Topcoder, dar numai pentru ca ei aleg sa ofere acel drept. Daca uploadezi orice altceva pe orice site (nu zic numai de surse), respectivul material va apartine celor care au serverul, sau care au cumparat spatiul de gazduire... ca vor sa iti cedeze tie toate drepturile e un lucru laudabil, dar Infoarena nu a promis inca asa ceva. Smile
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Noiembrie 26, 2005, 15:25:46 »

Eu nu vreau surse doar pt. mine ... nu vreau drepturi speciale ... nu imi pasa de competitie[ atata timp cat sansele sunt egale ] ... vreau doar sa particip la concursuri si sa imi vad de treaba mea ...

SI ... una mare SI ... sunt preocupat de cum e gestionata munca mea ... si sursele mele implicit. La asta se reduce totul. Nu o mai luati pe ocolite ...

Nu imi mai atribuiti fraze pe care nu le-am zis.

PS: Da, am ales : concursuri. Nu vreau sa vad alte surse. Din punctul meu de vedere sursele ar trebui sa fie secrete. Asta vreau. Sa fie secrete pt. toata lumea. Dar doar o categorie sa aiba acces la ele, nu te supara, nu mi se pare corect ... stii si tu ca nu e ...
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
DeadStar
Client obisnuit
**

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Noiembrie 26, 2005, 15:27:30 »

Cosmin dar chestia propusa de mine nu ar lua mult timp de implementat. Si acum la voi raman toate sursele trimise sau doar ultima?
Cat despre asa este acolo si dincolo ..racoritiva..trebuie facut ca aici sa fie cat mai bine.
Zeus desigur ca era o gluma cu drujba Shame on you ...trebuie ceva mai finut.
Memorat

Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Noiembrie 26, 2005, 15:37:28 »

Scuze pt. gluma ... eram concentrat pe pledoaria apararii :lol:
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #16 : Noiembrie 26, 2005, 17:26:47 »

Am ezitat pana acuma sa raspund aici, dar imi voi spune si eu prerea asupra celor discutate:

1. Cred ca era evident pentru toata lumea ca sursele sunt stocate pe server-ul nostru, nu cred ca exista vreun site cu evaluator care nu face acelasi lucru (motivele sunt multiple, in principal nevoia de reevaluare). Asadar, ideile de genul sa nu se mai pastreze sursele la arhiva mi se par total absurde.

2. Zeus, inainte ziceai clar "Eu unul nu prea sunt in favoarea sharingului surselor de 100p" precizand si cateva argumente. Mesajul tau nu are nici o legatura cu dorinta ta spre o comunitate deschisa, ci mai mult te enerveaza ideea ca "conturenta" ta are acces la "smenuri" la care tu nu ai. Schimbarea opiniei in favoarea publicarii surselor este doar un pretext, daca am fi fost studenti sau daca ai fi fost si tu in echipa tind sa cred ca n-ai mai fi ridicat aceasta discutie despre "intimitatea" surselor tale.

3.
Citat
Ce facem insa cu adimini infoarena care au si asa acces la surse ? Au ei vreun interes ca sa duca la bun sfarsit acest proiect ? Din moment ce oricum pot vedea orice sursa, nu au decat de pierdut


Tin sa te anunt ca nu toata lumea gandeste astfel, daca am fi avut atitudinea asta n-am fi participat nici unul din noi la dezvoltarea proiectului info-arena.

4. Ideea de prezentarea a surselor a fost discutata serios de noi de prin august, dar acest lucru trebuie facut cu foarte multa atentie, fiindca nu mai exista un alt site cu evaluator 24 din 24 care sa implementeze asa ceva. La TopCoder nu exista nici un clasament pe arhiva, iar varsta al participantilor este mai mare la TopCoder. In cazul nostru, pe langa alte aspecte, pregatirea elevilor de liceu pune serios problema fraudelor. Se va face ceva in sensul asta numai cand toata echipa va fii de acord, si dupa ce wickedman va implementa development server-ul, care este una din prioritatile actuale, fiindca wickedman are nevoie de ajutor din partea comunitatii pentru dezolvarea in continuare a proiectului info-arena.

5.  
Citat
In clasamentul 'Arhivei Infoarena' figureaza si admini. Totusi ei au acces la sursa oficiala, la teste, la sursele altor concurenti. Unii oameni sustineau ca prin publicarea surselor s-ar putea corupe clasamentul la 'Arhiva'. Acum vad ca el e oricum incorect intr-un anumit sens.


Clasamentul info-arena nu este facut in scop competitiv, ci este doar o modalitate de a monitoriza performantele fiecaruia, nu castigi nimic daca esti in fruntea clasamentuli. Pot spune sigur ca in cazul meu si al tututor celorlalti membrii ai echpei sursele care le trimitem sunt 100% scrise de noi, lucru care nu se poate spune despre o buna bucata dintre userii info-arena (inclusiv Zeus).

6.
Citat
Lumea olimpicilor de info se imparte in mare intre cei care sunt admini infoarena[ minim 5 elevi de a 12-a ], si cei care nu sunt. Este deci o competitie fireasca intre cele 2 clase. Insa, membrii infoarena au un avantaj evident asupra celorlalti.
Ce parere au ceilalti membrii infoarena ? Este corect ca orice sursa trimisa sa poata fi vizualizata ? Mai poate fi desfasurata o pregatire corecta pe arena in conditiile in care orice 'progres' poate fi sesizat imediat de o parte din competitie ?


Citat
E vorba doar daca o categorie speciala care poata vedea sursele tuturor [ la aceasta categorie ma refer ca la competitie, deoarece obtin un avantaj incorect ].


Chiar sunt curios cati mai au aceasta parere? Mie personal (recunosc ca parerea mea poate fi subiectiva in cazul asta Smile ) mi se pare ca echipa info-arena a incercat mereu sa fie alaturi de comunitate intr-un mod cat mai deschis, lucru care face ca acest site sa se diferentieze fata de alte programe de pregatire! In ce moment s-a ajuns la diferentierea asta? Oare chiar asa de multe avem noi, cei din echipa, de castigat? d'oh!  Consider ceea ce ai zis o mare jignire fata de toti membrii care lucreaza voluntar pentru binele tuturor. Exista un avantaj mult mai mare sa participi la concursuri, sa-ti pregateasca cineva probleme, sa-ti scrie cineva articole decat sa vezi niste surse. Tin sa te anunt cu tristete ca nu exista nici un mare complot prin care echipa info-arena fura "smenurile"clasei a 12-a de olimpici la informatica si nici nu monitorizam progresul atent al "competitiei". Chiar mi se pare absurd sa vii aici si sa contesti corectitudinea pregatirii pe info-arena si implicit a oamenilor care se ocupa de administrarea site-ului! Thumb down Eu recunosc ca ma uit periodic la sursele trimise, mai ales cand este vorba de o problema propusa de mine. Sunt foarte constient ca poti invata foarte multe din surse, fiindca si eu la randul meu am invatat din sursele lui Berinde si ale altora. Am mai invatat ocazional cateva lucruri din sursele de pe info-arena , inclusiv de la tine Zeus Tongue, dar , sa fim seriosi, este foarte putin probabil ca lucrurile pe care le-am putea invata din surse sa faca o diferenta sesizabila la vreun concurs de anul acesta! (pentru ca asta te roade).  Accesul la surse o rasplata pentru membrii care lucreaza voluntar, in lipsa faptului ca ei nu participa la concursuri.   Har har  

7.
Citat
De mentionat ca astea ar fi solutii de conjuctura, deoarece tot nu mi se pare corect ca unui concurent sa i se poata vedea sursa fara acordul lui ...


Vom discuta si vom pune pe site un anunt in legatura cu ceea ce se intampla cu sursele voastre. Oricum, este clar ca odata ce ai trimis sursa la noi, orice membru din echipa o va putea accesa. Este absolut normal ca adminii sa aiba acces la asta (sunt convins ca pe orice site de ACM e la fel), iar luarea unor masuri speciale pentru ca tu te simti atacat de faptul  ca echipa vede sursele este aiurea.
 
8. Am luat in considerare tot ce s-a discutat si ce pe celalalt topic cat si solutiile propuse aici. Eu unul sunt de acord cu prezentarea surselor , dar folosind un mecanism bine gandit. Dupa ce se va pune la punct "development serverul" , vom discuta in detaliu acest aspect, si l-am invitat pe cristi8 sa participe la discutii cu noi, fiindca este convins ca ne poate convinge pe toti sa fim  Thumb up. Dupa ce vom alege cum vom face asta, te invit Zeus sa pui osul la treaba si sa vii sa ajuti la implementare, mai ales fiindca esti un suporter asa de pronuntat...  Whistle

9.
Citat
Pai mai omule, tocmai pt. ca ma preocupa probleme si performantele mele la info, nu am chef sa imi vezi tu sursele !


Nu te obliga nimeni sa trimiti sursele tale pe info-arena.

10. Se pastreaza ultima sursa pentru ca este mai usor la reevaluare. Nu vad nici un motiv serios pentru care am pastra punctajul cel mai mare si sa obligam participantii sa trimita din nou sursele.

11.
Citat
 NU vreau nici un drept special, vreau doar acelasi drept ca toata lumea.


Ai aceleasi drepturi ca toti userii normali info-arena.
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Noiembrie 26, 2005, 19:08:51 »

2. Mai, asta nu e un argument. Daca ai fi fost ... ete ca nu-s.
Daca ai fi citi mai atent mesajul meu, ai fi vazut ca nu sustin aceasta idee cu toata inima [ am scris "daca nu se poate altfel" ].

Citat
De mentionat ca astea ar fi solutii de conjuctura, deoarece tot nu mi se pare corect ca unui concurent sa i se poata vedea sursa fara acordul lui ...


Acest citat imi apartine tot mie, si explica clar parerea mea vizavi de acest subiect.

Tot sustin ideea ca sursele sa fie secrete ... dar daca nu se poate si nu se poate altfel ... macar sa fie egalitate ...

5. Nu am zis niciodata ca sursele adminilor nu ar fi scrise de ei  am mai zis undeva sa nu mai inventati chestii din astea ... nu m-ai ascultat ... nu ma intereseaza clasamentul, am mai zis-o si o mai repet ... pot sa fiu pe ultimul loc, atata timp cat am facut toate probleme :p  ... nu am nici o problema daca nu sunt primul ... tu ai citit cu atentie ce am scris eu ? ... cred ca am repetat de 2-3 ori acest lucru, si am pus 'REPET' in fata lui ...

De asemenea, referitor la partea cu 'inclusiv Zeus'. Asta imi dovedeste o data in plus ca privesti cu 'atentie' sursele anumitor concurenti. Tongue

Nu vad de ce am ajuns sa discutam despre asta ... Initial am vrut sa scriu un post lung despre acest subiect dar ma voi rezuma numai sa zic ca la pb. 'Arie' la care pb. te referi am trimis alta sursa deoarece imi stersesem sursa [ am participat la SRM-ul la care sa dat ca problema 'grea' ].

Daca mai ai alte nelamuriri despre 'autenticitatea' surselor mele, putem discuta pe private, iti voi raspunde la orice intrebare Smile.
 
Nu am chef sa fiu atacat acuma gratuit ...

Observ ca postul a generat efectul pe care il asteptam ... adminii in general au protestat vehement. Se pare ca a fost o greseala sa intreb ce se intampla cu sursa mea ... cu atitudinea asta se pot pierde membrii ... chiar vroiam sa scriu un articol ... dar cu asemenea reactii ... nu stiu ce sa zic ...

Consider acest topic inchis dpdv al meu ...
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Noiembrie 26, 2005, 22:28:16 »

Eu zic ca discutia asta e lipsita de sens. Trecand peste faptul ca infoarena este o comunitate deschisa care accepta oricand idei si sugestii noi, ar trebui sa fie respectat efortul cel care contribuie la dezvoltarea sa. Este de bun simt sa nu iscam astfel de controverse penibile.
Daca cineva a aflat dupa un an ca adminii ii vad sursele si atunci si-a dat seama ca nu isi doreste asta si ca ar vrea sa ceara copyright pentru submisii este problema lui. Ar fi trebuit sa isi puna problema asta de la inceput. Tine de el daca va mai continua sau nu sa lucreze problemele din arhiva sau sa participe la concursurile organizate aici.
S-a pus problema publicarii surselor, dar pentru moment s-a zis "nu". Asta este decizia luata momentan. Daca cineva tine neaparat sa se faca treaba asta poate veni oricand cu idei constructive.
Acum sper ca putem incheia acest topic.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #19 : Noiembrie 28, 2005, 12:44:25 »

Citat din mesajul lui: Zeus
Observ ca postul a generat efectul pe care il asteptam ... adminii in general au protestat vehement. ... cu atitudinea asta se pot pierde membrii ... chiar vroiam sa scriu un articol ... dar cu asemenea reactii

hihi... ce de manipulare şi dramatizare rustică  Eh?
Ca de obicei, variantele simple sunt cele adevărate.

Cei care corectează / recorectează / împiedică frauda pe info-arena au nevoie de surse, deci nu le putem sista accesul.

Ceilalţi user-i info-arena (non-admini) nu au acces la surse pentru că:
1. Nu s-a ajuns la un consens despre modul în care se vor publica. Trebuie să balansăm CHEATING cu SHARING. Ajutaţi-ne să găsim soluţia optimă.
2. Nu e gata încă sistemul de development ca să implementăm cu ajutorul comunităţii sistemul de sharing.

În caz că am fost prea subtil, IMPLICĂ-TE! Nu am văzut ceva concret - un plan / poll / studiu şamd. care să rezolve problema 1.
Au discutat câţiva membri disipat pe forum şi cam atât. Noi am fost prea ocupaţi cu alte probleme. Spre ex. chiar peste 30min trebuie să mă întâlnesc cu fluffy şi silviug pentru o întrevedere la ORACLE. Nu ştiu dacă sunteţi conştienţi de faptul că problemele şi testele sunt doar o parte din ce implică organizarea unui preONI.

Nu condamn faptul că vrei acces la surse. Numai înţelegeţi odată: Cu toţii avem idei, sugestii şi cereri! Mai greu e însă cu implicarea concretă.

Carevasăzică te invit în mod direct şi nemijlocit în faţa acestor oameni să întreprinzi un studiu şi să oferi nişte variante sintetizate la problema 1. Ca instrumente ai la dispoziţie forum-ul, o inserţie în următorul newsletter sau posibilitatea implementării unui poll site-wide. Prezintă-ne cele mai bune soluţii.

În viitor vom menţiona că prin trimiterea unei soluţii, utilizatorul oferă dreptul Asociaţiei "info-arena" să publice sursele. Copyright nu ne trebuie.

Citat din mesajul lui: azotlichid
Acum sper ca putem incheia acest topic.
Îl lăsăm deschis, alfel Zeus se va considera martir  Very Happy
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Noiembrie 28, 2005, 13:44:30 »

In sfarsit un post cu adevarat constructiv ... spre deosebire de cel precedent ... poate mai sunt sperante Tongue

Daca am inteles bine, acest sistem de development permite utilizatorilor sa contribuie la implementare (?). Mai intai trebuie stiu insa ce solutii SE POT implementa [ cu el ], si dupa aceea trebuie aleasa solutia optima. Ideea cu poll e f. buna, problema insa este ca variantele prezentate sa poata fi duse la bun sfarsit.

In concluzie, nu am idee ce se poate/nu se poate face.

Un mic plan din ce am mai vazut [ si care poate fi cel mai usor implementat ]:

La IOI online utilizatorii isi puteau uploada sursele pe site pt. a fi vazute si de altii. Ei nu erau obligati, in schimb nu primeau nici beneficii ...

O idee posibila pornind de la acest sistem, cum cineva a sugerat pe topicul propuneri [ si cu care sunt de acord ], este ca sharingul de surse sa existe numai intre cei care au luat 100p pe o anumita problema, ei avand posibilitatea sa fie de acord sau nu cu aceasta optiune. [ individual pe fiecare problema in parte]

Ar putea fi implementat ca un submeniu in partea dreapta 'vezi solutii', dupa aceea s-ar putea alege problema dintr-o lista [ exact ca la submitare ], si in noua pagina ar aparea toti userii care au acceptat sa sharuiasca precum si o optiune de a sharui aceasta problema [ pt. a putea vedea solutiile ].

Acest submeniu ar trebui implementat numai pt. 'arhiva', deoarece toate problemele sunt cuprinse in ea.

Din punctul meu de vedere ar fi cea mai simpla solutie.

Astfel cine nu vrea sa ii fie vazute sursele nici nu are nici un beneficiu [ nu poate vedea alte surse ].

Si nu obliga pe nimeni sa fie de acord sau nu. Iarasi ma indoiesc ca va sta cineva sa isi refaca sursa fara jmenuri, mie personal mi s-ar parea pierdere de timp.

Ar putea aparea obligatia sa sharuiasca un nr. minim de surse, etc.

O data cu aceasta ar putea aparea f. usor si optiunea f. utila in opinia mea de a vedea ultima sursa trimisa. Personal, am pierdut multe probleme trimise la arena printr-un reformat nedorit, si nu mai am cum sa recuperez sursele.

Totusi, apare o mica pb. Exista cazuri in care se poate lua 100p pe o problema pe 'blat' [ folosind metode 'neortodoxe' Smile ]. In acest caz trebuie gasita o solutie, pt. ca la probleme la care se gasesc teste pe net, se poate o implementa o 'solutie cu constante' [ if( N == 1 && M == 32 ) cout << 50 << endl; ]. Desigur, ar coderul respectiv ar fi expus rusinii publice, dar nu ar trebui sa poata sharui in primul rand ...

O rezolvare simpla ar fi includerea unui test 'rupere' pt. fiecare problema [ un test mai greu, sau care nu se gaseste pe net ].

Stiu ca solutia asta e departe de a fi perfecta, invit si alti utilizatori sa isi spuna parerea. [ poate ar trebuie postat pe topicul 'propuneri' ]

Cel mai bun timp pt. un poll ar fi dupa releasul acestui sistem de development [ in opinia mea].
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
fluffy
Echipa infoarena
De-al casei
*****

Karma: 71
Deconectat Deconectat

Mesaje: 146



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Septembrie 24, 2006, 04:37:56 »

Sursele se pastreaza. Daca nu-ti convine asta, fuck off.

Serios acum, care e problema? Vrei sa primesti premiul nobel pentru o sursa de la info-arena si vrei sa nu te fure adminii?
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines