Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 1  (Citit de 6747 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« : Decembrie 11, 2011, 13:25:11 »

Runda 1 a concursului Algoritmiada 2012 s-a încheiat. Felicitări primilor clasați!

Așteptăm opiniile și eventualele sugestii ale concurenților în legătură cu oraganizarea, subiectele propuse și orice probleme întâmpinate.

Mult succes în continuare!
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
GavrilaVlad
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 222



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 11, 2011, 13:40:27 »

Frumos setul de probleme de la 11-12, desi cam clasice Retea2 (APM) si Sccm (Aint2D) Tongue . O mica critica: cand mai dati probleme cu raspuns numar real, puneti si evaluator la ele (sa nu ia lumea WA cu eroare de 10^-6) Smile . Oricum, felicitari organizatorilor pentru o runda reusita! Thumb up A, si de la ce vine numele problemei Intfm?
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 11, 2011, 13:41:56 »

Da, eu am luat 0 afisand cu 8 zecimale si 100 afisand cu 6 acum in arhiva.. Nu se putea face un eval mai dragut? Adica chiar mi se pare aiurea..

@ Vlad. Nu stiu, dar eu zic sa o numim Intception Smile).
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 11, 2011, 13:47:41 »

cum ati facut apm la retea 2?

cum tratati cazul asta

C
BB

BB
C

?
Memorat
GavrilaVlad
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 222



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 11, 2011, 13:53:00 »

@Petru: Consideri urmatorul graf complet: nodurile sunt cele M blocuri + inca unul care reprezinta toate centralele. Costurile muchiilor dintre blocuri sunt distantele euclidiene, iar costul de la un bloc la nodul-centrala este distanta dintre el si cea mai apropiata centrala initiala. Faci APM pe graful asta.
Memorat
savim
Nu mai tace
*****

Karma: 194
Deconectat Deconectat

Mesaje: 333



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 11, 2011, 14:10:07 »

Ca sa evitam rezultate de 0 datorate preciziei operatiilor printf si cout, am hotarat sa adaug un evaluator problemei retea2. Toate sursele din concurs vor fi reevaluate.
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 11, 2011, 14:32:10 »

S-a facut reevaluarea?
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 11, 2011, 14:40:11 »

Ca sa evitam rezultate de 0 datorate preciziei operatiilor printf si cout, am hotarat sa adaug un evaluator problemei retea2. Toate sursele din concurs vor fi reevaluate.

Multumesc mult:).
Memorat
andrici_cezar
De-al casei
***

Karma: -47
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Decembrie 11, 2011, 15:07:27 »

La clasa 9 la sarpe am luat 11 teste si am primit punctaj doar pe doua din cauza ca testele is puse pe grupe. Annoyed La concursuri niciodata nu se pun pe grupe.
Inainte se spunea ce punctaj ai luat pe exemplu din timpul concursului si cred ca ar trebui implentata din nou metoda aia.

In rest problemele au fost foarte bine gandite si chiar provocatoare.
Memorat
SleepyOverlord
Client obisnuit
**

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 11, 2011, 15:22:46 »

Ar fi fost bine sa fie accesibile rezultate partiale la toate problemele (macar 1-2 teste).
Memorat

God is dead - Nietzsche
Nietzsche is dead - God
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Decembrie 11, 2011, 16:03:28 »

Felicitari tuturor castigatorilor si organizatorilor!
Sunt de acord cu Patcas Csaba cu rezultatele (macar partiale).
Si sa nu uitati sa actualizati rating-urile.
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Decembrie 11, 2011, 19:48:06 »

La clasa 9 la sarpe am luat 11 teste si am primit punctaj doar pe doua din cauza ca testele is puse pe grupe. Annoyed La concursuri niciodata nu se pun pe grupe.

Testele au fost generate astfel incat sa pice cele 2 solutii brute force la care ne-am gandit noi. Asta implica generarea unor teste cu o structura oarecum rigida. Solutia de 10 puncte care numara efectiv toate posibilitatile are o complexitate in timp foarte proasta, dar in practica se comporta bine pe teste care nu sunt pregatite atent. O solutie mai eficienta, care are, insa, o complexitate ce depinde de M obtine 30 de puncte, si pentru aceasta trebuie generate teste cu alta structura astfel incat sa nu ia 100. Nu ne oprea nimic sa generam teste care pica ambele solutii deodata, insa asta ar fi durat mult mai mult si nu merita efortul.

Nu ar trebui sa va uitati la grupe de teste si sa ziceti ca daca nu existau ati fi luat mai mult. In marea majoritate a cazurilor, ele sunt folosite doar pentru a ne face munca mai usoara.
Memorat
gcosmin
Nu mai tace
*****

Karma: 205
Deconectat Deconectat

Mesaje: 307



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 11, 2011, 19:56:41 »

A, si de la ce vine numele problemei Intfm?

Intfm = Intervale fara mijloc
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Decembrie 11, 2011, 20:11:40 »

Se vor posta si niste solutii oficiale zilele acestea?  Think www.infoarena.ro/algoritmiada-2012/runda-1/solutii
Memorat
elfus
Client obisnuit
**

Karma: 77
Deconectat Deconectat

Mesaje: 96



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Decembrie 11, 2011, 20:28:01 »

Misto set de probleme la 5-9. Mi-a placut ca au fost gradate ca dificultate, lucru care se vede foarte bine si dupa clasament. Serverul a fost si el super, nu am avut laguri ca alte dati si rezultatele au aparut aproape imediat dupa finalul rundei. Mi-ar fi placut sa am si 1-2 teste feedback, desi nu e in regim de olimpiada, te ajuta sa ai mai multa incredere in sursele tale. Altceva? Felicitari organizatorilor si daca se poate sa faceti articolul de solutii vizibil, sunt tare curios cum se rezolva prob cu dreptunghiuri de la 5-9 Very Happy
Memorat
MKLOL
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Decembrie 11, 2011, 20:35:23 »

Felicitari organizatorilor pentru o runda reusita!  Applause
Memorat
Rengel
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 15



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Decembrie 11, 2011, 20:47:04 »

Frumoasa runda! Very Happy
PS. Cu ratingurile ce se aude? Confused
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Decembrie 11, 2011, 20:53:26 »

Am updatat ratingurile
Memorat
veleandu
De-al casei
***

Karma: 155
Deconectat Deconectat

Mesaje: 132



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Decembrie 11, 2011, 21:50:50 »

Intrebare .. asai ca m-am inregistrat .. eu asa tin minte ..  Cry ca nu mi s-a modificat ratingul.
Daca cumva .. nu m-am inregistrat .. o sa mi se ia in seama punctajul la calificarea la finala(, daca v-a fi cazul)?
Memorat
veleandu
De-al casei
***

Karma: 155
Deconectat Deconectat

Mesaje: 132



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Decembrie 11, 2011, 21:53:58 »

Am gasit pagina cu cei care s-au inscris .. am dat fail  Aha
No .. eu stiam ca m-am inscris  Brick wall se intampla ..
Memorat
MKLOL
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Decembrie 11, 2011, 21:56:23 »

Daca cumva .. nu m-am inregistrat .. o sa mi se ia in seama punctajul la calificarea la finala(, daca v-a fi cazul)?
Da. Inregistrarea este numai pentru a se modifica ratingul, poti sa nu te inregistrezi deloc si sa ajungi la finala.
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Decembrie 11, 2011, 23:56:58 »

@Petru: Consideri urmatorul graf complet: nodurile sunt cele M blocuri + inca unul care reprezinta toate centralele. Costurile muchiilor dintre blocuri sunt distantele euclidiene, iar costul de la un bloc la nodul-centrala este distanta dintre el si cea mai apropiata centrala initiala. Faci APM pe graful asta.

Sau faci dijkstra in n^2. Pentru fiecare din cele M blocuri ii atribui cea mai apropiata centrala si dupa cand faci djikstra si ai selectat muchia pentru un bloc transformi blocul in centrala si saturezi toate nodurile. Asta e prima solutie care mi-a venit in minte, nu apm. Very Happy
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Decembrie 12, 2011, 13:24:13 »

@Petru: Consideri urmatorul graf complet: nodurile sunt cele M blocuri + inca unul care reprezinta toate centralele. Costurile muchiilor dintre blocuri sunt distantele euclidiene, iar costul de la un bloc la nodul-centrala este distanta dintre el si cea mai apropiata centrala initiala. Faci APM pe graful asta.

Sau faci dijkstra in n^2. Pentru fiecare din cele M blocuri ii atribui cea mai apropiata centrala si dupa cand faci djikstra si ai selectat muchia pentru un bloc transformi blocul in centrala si saturezi toate nodurile. Asta e prima solutie care mi-a venit in minte, nu apm. Very Happy

Va multumesc mult pentru explicatii  peacefingers
Memorat
alexalbu95
Client obisnuit
**

Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Decembrie 12, 2011, 17:08:27 »

Cand apar solutiile oficiale?
Memorat
Rengel
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 15



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Decembrie 14, 2011, 08:59:58 »

Solutiile oficiale...? Whistle
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines