Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Caractere românești pe Infoarena  (Citit de 22868 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
spatarel
Strain
*

Karma: 31
Deconectat Deconectat

Mesaje: 37



Vezi Profilul WWW
« : Decembrie 03, 2011, 21:28:42 »

Caracterele românești "ș" și "ț" lipsesc de pe Infoarena! Se pare ca ele apar doar pe forum (și în comentarii), dar nu și în partea wiki a site-ului. Se pare că dacă insiști să le introduci (cum am făcut eu), constați că sunt automat înlocuite cu caracterele turcești "ş" respectiv "ţ".

Îi rog pe administratori să facă această înlocuire automată invers (din caractere turcești în carcatere românești) pentru că... suntem români Smile. Și, de asemenea, să facă o înlocuire generală în toată baza de date cu pagini wiki.

Mulțumesc!
Memorat

Atat am avut de spus
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 03, 2011, 22:09:10 »

Motivul pentru care caracterele romanesti sunt inlocuite automat in cele cu sedila este ca exista probleme la afisarea primului tip de simboluri pe Windows XP. Cum o proportie acceptabila de utilizatori inca mai folosesc respectivul sistem de operare a trebuit sa apelam la acest compromis.
Memorat

Am zis Mr. Green
spatarel
Strain
*

Karma: 31
Deconectat Deconectat

Mesaje: 37



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Decembrie 03, 2011, 22:47:56 »

Cunosc acest argument și, cel puțin pentru mine, nu este convingător. Contraargumentul pe care îl prezint este destul de simplu: (în 2007 România a intrat în Uniunea Europeana împreună cu Ungaria și) Microsoft a creat acest patch:

http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?DisplayLang=en&id=16083

pentru Windows XP, pe care orice român ar trebui să-l aibă instalat, dacă folosește Windows XP.

Propun ca Infoarena să ducă o mini-campanie de folosire corectă a caracterelor românești, încurajându-și utilizatorii să facă simplul exercițiu de a instala acest patch, dacă folosesc Windows XP! Dacă se dorește cu adevărat, un mesaj de avertisment atunci când scriem caracterele turcești pe paginile wiki ar fi foarte util, încurajând utilizatorii să utilizeze aranjamentul corect de tastatură.

Dacă nu veți ține cont de contraargumentul meu, atunci măcar fiți consecvenți și aplicați aceleași măsuri și pe forum.
Memorat

Atat am avut de spus
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 04, 2011, 02:14:47 »

Se vede prost si titlu din forum pe iOS.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines