Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Exploding offers  (Citit de 2559 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Noiembrie 08, 2011, 11:23:33 »

Comentarii la http://infoarena.ro/blog/exploding-offers
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : Noiembrie 08, 2011, 12:23:03 »

Cred că de cele mai multe ori nu o să ai nicio problemă să extinzi termenul unei oferte. Ca angajator e greu să găsești canditați buni și e de înțeles dacă le mai trebuie niște timp să ia o decizie atât de importantă.

Totuși nu e normal nici să abuzezi de bunăvoința cuiva. E OK să te folosești de o ofertă ca să obții alte oferte mai bune, dar nu întinde coarde. În niciun caz nu cred că e OK să accepți oferta "verbal" doar ca să mai câștigi niște timp.

Exploding offers sunt destul de comune și când faci fund raising pentru un startup. Motivele sunt aceleași, pe care le-ai pus și tu în post. Investitorii pun presiune artificială și vor să evite să te folosești de oferta lor ca să-ți îmbunătățești poziția de negociere cu alți investitori și evaluarea. Totuși, cu cât ești mai bun, (adică ai un startup hot) cu atât poți să ignori mai ușor clauzele astea.


Ah, și citind post-ul mi-am adus aminte de imobiliare. "Băiatu, zi repede dacă-l vrei. Apartamentul ăsta se dă ca pâinea caldă!" Smile
Memorat
rgrig
De-al casei
***

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 144



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Noiembrie 08, 2011, 14:29:20 »

Citat
dar trebuie să realizezi că firma respectiva va tine minte gestul asta.

Ca regulă, firmele mari uită de la mână pân' la gură. Mi-aduc eu aminte de o firmă mare pe care a trebuit s-o întreb de vreo cinci ori ce documente are nevoie de la mine ca să aplice pentru permis de muncă, fiindcă o dată pe săptămână uita. Corolarul: Nu-ți fie jenă să te repeți în interacțiunile cu o firmă mare.

Dar, ca să revin la subiect, nu cred că e OK să accepți verbal când de fapt încă mai cauți activ.
Memorat
dbaluta
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 08, 2011, 15:46:52 »

Depinde cât de mult îți dorești respectivul job și cât de mult crede
compania respectivă că te potrivești.

Dacă te duci la un interviu, presupun că îți dorești într-o anumită
măsură să lucrezi acolo, astfel că nu ar trebui să te deranjeze
foarte mult 'exploding offer'. O firmă care pune preț pe valoare
va fi deschisă la negocieri.





Memorat
icg
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 08, 2011, 17:55:50 »

Nu cred ca este o idee buna sa accepti verbal o oferta ca intre timp sa-ti cauti alte alternative. De exemplu, din cate stiu eu institutiile financiare (Morgan Stanley, Goldman Sachs) au blacklists. Pe deasupra unele chiar "colaboreaza" cu departamentele de HR din alte companii.

Eu am fost in situatia in care am avut un deadline in timp ce intervievam cu alta companie. Am cerut o prelungire a deadline-ului, explicand clar de ce vreau. Asadar am putut sa-mi termin interviurile cu a doua companie. Intr-un final am acceptat oferta companiei 2, dar asta nu mi-a inrautatit relatia cu compania 1(chiar am vorbit cu ei recent).
Memorat
vivi
Client obisnuit
**

Karma: 41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 08, 2011, 21:57:34 »

Cosmin probabil a băgat asta cu oferta verbală doar ca să vă întărâte pe voi. Smile
« Ultima modificare: Noiembrie 09, 2011, 02:09:40 de către Octavian Costache » Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 09, 2011, 03:32:24 »

Nu a fost pusa chiar la deruta afirmatia.

Am un prieten care a fost in situatia asta, s-a grabit sa accepte fara a stii toate datele problemei si apoi a dat in scurt timp peste o oferta semnificativ mai buna pe care a acceptat-o.
Memorat
vivi
Client obisnuit
**

Karma: 41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 09, 2011, 11:34:22 »

Doar pentru că s-a întâmplat cuiva, nu înseamnă că e un lucru bun sau recomandat și nu știi cum îl va afecta în viitor.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 09, 2011, 11:58:57 »

La 2 situatii de genul asta stiu ce s-a intamplat cu 2-3 ani mai tarziu. Sunt situatii dificile.

Ar trebui nuantat mult mai bine sfatul cu acordul verbal. Exista situatii extreme unde o asemenea actiune mi se pare justificabila.
« Ultima modificare: Noiembrie 09, 2011, 13:58:50 de către Cosmin Negruseri » Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Noiembrie 11, 2011, 18:30:19 »

Am fost si eu anul trecut intr-o situatie similara si am facut exact pe dos. Trebuia sa dau un raspuns unei oferte intr-o perioada foarte scurta (patru zile), in timp ce aveam interviuri si cu o alta companie (mai aveam de trecut doar de un interviu). In loc sa cer o prelungire a termenului, am rugat a doua companie sa imi planifice ultimul interviul in urmatoarele trei zile, lucru ce evident nu s-a putut. Bine, pana la urma am ajuns la o a treia companie care din intamplare s-a miscat instantaneu in perioada aia, dar toate cele trei optiuni erau foarte bune pentru mine.

Mi-a placut sfatul cu intrebatul prietenilor care au trecut prin situatii similare. Lucrul asta poate parea destul de evident, dar in conditii de presiune nu mai e asa evident. Eu de exemplu am intrebat lumea cand situatia era deja spre final Smile
Memorat
vivi
Client obisnuit
**

Karma: 41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Noiembrie 26, 2011, 01:12:39 »

Joel Spolsky citește infoarena. Smile

http://www.betabeat.com/2011/11/23/joel-spolsky-on-techs-hiring-season-beware-the-exploding-offer/
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Noiembrie 28, 2011, 07:12:55 »

Smile, e invers. Am citit articolul lui acum cativa ani. Pare ca devine actual in fiecare toamna, o data cu aplicarea la joburi/internshipuri a studentilor in ani terminali.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines