Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Baze de date c#  (Citit de 3019 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
darkseeker
De-al casei
***

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 106



Vezi Profilul
« : Octombrie 25, 2011, 21:18:42 »

O intrebare legata de baze de date gestionate in c# , cu ajutorul sql server. Se poate ca pe un calculator fara sql server sa fie accesata baza de date fara conectarea prin internet la un alt calculator ce are sql server , sau este necesar ca pe orice calculator pe care vreau sa rulez programul sa instalez sql server ?
Memorat
dushmi
Nu mai tace
*****

Karma: 130
Deconectat Deconectat

Mesaje: 472



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 25, 2011, 22:42:40 »

Nu sunt complet ontopic, dar poate te ajuta. Eu nu stiu C#, insa am facut cate ceva in PHP si iti pot spune ca nu este neaparata nevoie sa instalezi SQL Server pe toate calculatoarele pe care vrei sa rulezi aplicatia. Poti de exeplu sa exporti baza ta de date intr-una SQLite( poti sa cauti pe net, sunt diverse tutoriale legate de cum poti exporta o baza de date si exista chiar si programe care fac asta, de exemplu http://www.codeproject.com/KB/database/convsqlservertosqlite.aspx).
« Ultima modificare: Octombrie 25, 2011, 22:49:16 de către Mihai-Alexandru Dusmanu » Memorat
palcuiealex
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 43



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 25, 2011, 23:40:15 »

Pentru .NET, foloseste SQL Server Compact Edition 4.0. Ai deja toate interfetele ADO.NET scrise... daca folosesti LINQ.
Si ca sa poti vedea si edita fisierele de tip SQL Server CE (.sdf), mi se pare ca trebuie sa ai ori Visual Studio 2010 SP2, ori MS SQL Management Studio.
PS: sau, daca nu folosesti .NET 4.0, poti folosi si versiunea mai veche SQL Server CE 2005.
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 25, 2011, 23:47:49 »

Din cate stiu eu in .NET cea mai buna solutie ar fi cu ceva solutie de la Micro$oft. Zicea Mihai mai sus de sqlite. Din experienta mea cu baze de date, sqlite nu scaleaza la multe scrieri/citiri. Daca ai nevoie pt o aplicatie mica e ok, dar altfel nu cred.
Memorat
dushmi
Nu mai tace
*****

Karma: 130
Deconectat Deconectat

Mesaje: 472



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Octombrie 26, 2011, 17:44:13 »

Din cate stiu eu in .NET cea mai buna solutie ar fi cu ceva solutie de la Micro$oft. Zicea Mihai mai sus de sqlite. Din experienta mea cu baze de date, sqlite nu scaleaza la multe scrieri/citiri. Daca ai nevoie pt o aplicatie mica e ok, dar altfel nu cred.

Da, ai dreptate. Daca sunt multe citiri / scrieri nu merge bine deloc SQLite. Doar ca eu am banuit ca vrea sa faca ceva de mica amploare si de accea i-am recomandat. Oricum pentru ceva mare nimic nu se compara cu un SQL Server Smile
Memorat
darkseeker
De-al casei
***

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 106



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Octombrie 28, 2011, 21:43:09 »

Baza de date este una mica , merge perfect pe sqlite . Va multumesc la toti 3 pentru raspunsuri .
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines